Sveikata

2021.09.01 23:07

Žvirblienė apie Nausėdos tikslą paskiepyti 90 proc. visuomenės: nepasiekiamas rodiklis, akcentas turi būti į pažeidžiamiausius

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.09.01 23:07

Apie siekį nuo koronaviruso paskiepyti 90 proc. šalies gyventojų neseniai užsiminė prezidentas Gitanas Nausėda. Tuo metu kai kurie mokslininkai sako, toks tikslas nerealus, nes vaikai esą sudaro per 10 proc. šalies populiacijos, o bent jau jaunesni nėra skiepijami. Tačiau tikslą galima būtų perfrazuoti ir akcentuoti būtent pažeidžiamiausiųjų platesnį skiepijimą.

Dabar Lietuvoje pasiektas apie 70 proc. suaugusiųjų imunizacijos lygis. Tiesa, plintant naujoms atmainoms, ypač greitesnio plitimo deltai, apsaugos lygis reikalingas didesnis. Kaip sako Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė, „niekas nesiima įvardinti konkrečių skaičių“, kurie jau garantuotų visuotinį imunitetą.

„Galima pamatyti tik tai, kurios šalys yra pasiekusios labai aukštą vakcinacijos ir persirgusiųjų lygį ir stebėti situaciją, ar viruso plitimas sumažėjo. Pagal Daniją (paskiepijusią apie 90 proc. suaugusiųjų – LRT.lt) matome, kad pasiekus aukštą imunizacijos lygį, tas viruso plitimas gerokai pristabdomas, kad jis nebekelia grėsmės sveikatos sistemai“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Svarbi valanda“ sakė A. Žvirblienė.

Žvirblienė apie prezidento tikslą paskiepyti 90 proc. visuomenės: nežinau receptų, kaip tai pasiekti

Prezidentas teigia, kad reikia naujos didesnės ambicijos, naujo tikslo – paskiepyti 90 proc. populiacijos. Kiek tai realu?

„Čia tikrai yra nepasiekiamas rodiklis, nes mes neskiepijame vaikų, tam nėra patvirtintas vakcinų naudojimas, vaikai sudaro daugiau nei 10 procentų populiacijos. Bet tą siekiamybę reikėtų truputį perfrazuoti. Manyčiau, yra svarbu pasiekti 90 proc. ir daugiau, arti šimto procentų, tų žmonių, kurie yra didžiausios rizikos grupėse. Nes Lietuvoje tam tikrai yra dar rezervas. Tų vyresniųjų paskiepijimo skaičius yra toli nuo 90 procentų. Į tai turėtų būti sutelktas didžiausias dėmesys“, – sako mokslininkė.

Tuo pačiu ji priduria, kad naujų receptų rasti toliau skatinti šią grupę – sudėtinga.

„Šitai grupei negalioja taisyklė, kad galimybių pasas jiems leis lankytis naktiniuose klubuose, darboviečių ribojimai negalioja. Turbūt turi būti kiti būdai. Reikia galbūt žiūrėti į kitų šalių pavyzdžius“, – sako A. Žvirblienė.

Premjerė Ingrida Šimonytė antradienį sakė, kad nekels Vyriausybei tikslo nuo koronaviruso paskiepyti 90 proc. suaugusių šalies gyventojų, nes jis gali likti neįgyvendintas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt