Sveikata

2021.09.01 13:36

Trečiasis skiepas: kada Lietuvoje jis planuojamas visiems ir kokią viruso ateitį mato mokslininkai

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.01 13:36

Nepriklausomų ekspertų taryba Vyriausybei siūlo, praėjus pusmečiui po vakcinavimo nuo koronaviruso, stiprinamąja doze skiepyti medikus, socialinės globos įstaigų, vaistinių darbuotojus, taip pat kitus, dirbančius su COVID-19 užsikrėtusiais pacientais. Specialistai svarsto, kad kitus žmones būtų galima pradėti skiepyti papildomai vėliau rudenį arba žiemą.

Santaros klinikų medikų darbo kasdienybė per pusantrų metų pasikeitė akivaizdžiai. Nebereikia dėvėti ypač sandarių kostiumų, skafandrų. Nors medikai sako – darbo pakanka, jau rengiamasi ir šaltajam sezonui.

„Žiūrint į rugsėjį tikrai, ne tai, kad nerimas yra, bet suprantam, kad reikės didesnio masto pagalbos kovidiniams pacientams“, – sako Santaros klinikų direktorius medicinai Valdas Pečeliūnas.

Medikus ir kitus su didžiausia COVID-19 rizika susiduriančius asmenis siūloma papildoma doze skiepyti jau rudenį

COVID-19 ligoniams skirtos palatos pildysis ir dėl to, kad, mažėjant paskiepytų gyventojų imuniniam atsakui, jie užsikrės, ypač turintys gretutinių ligų gali neišvengti ir ligoninės. Santaros klinikų darbuotojų antikūnų tyrimas parodė – jų kiekis nuolat mažėja.

„Vakar mūsų infekcijos kontrolės žmonės pasakė, kad jie patiria žiaurų spaudimą dėl to, kad darbuotojai nori vakcinuotis, nekantrauja ir jau spaudžia mūsų infekcijų kontrolės žmones, kada gi galiausiai bus ta trečia vakcinacija“, – sako V. Pečeliūnas.

Trečią dozę medicinos darbuotojai gaus. Ekspertų taryba Vyriausybei rekomenduoja stiprinamąja doze pradėti skiepyti medikus, socialinių ir globos įstaigų darbuotojus, vaistininkus. Premjerės teigimu, papildomai skiepyti būtų galima pradėti jau artimiausiomis savaitėmis.

„Atskaitos taškas, žinoma, bus antroji dozė, tada, kada buvo žmogus paskiepytas antrą kartą. Tai nereiškia, kad visi dabar bus pradėti skiepyti, bus slenkantis tam tikras grafikas. Kuo daugiau bus žmonių, kuriems suėjo šeši mėnesiai, tuo daugiau žmonių bus siūloma skiepytis ta vadinamąja palaikomąja doze“, – LRT RADIJUI sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Lietuvoje papildoma doze nuo rugpjūčio jau paskiepyti keli šimtai sergančiųjų kraujo ligomis, pacientai po organų persodinimo. Infekcinių ligų centro vadovė neatmeta, kad stiprinamąja doze vėliau rudenį ar žiemą gali būti pradėti skiepyti visi gyventojai.

„Tiesiog greičiausiai netenka tos apsaugos vyriausia žmonių grupė, vyriausia populiacija, ir palaipsniui greičiausiai bus stebima su visais kitais paskiepytais. Reikėtų prisiminti, kad jaunesnė gyventojų dalis vakciną gavo vėliau“, – pastebi Infekcinių ligų centro vadovė, infekcinių ligų gydytoja profesorė Ligita Jančorienė.

Klinikų biobanko vadovas, kalbėdamas apie koronaviruso ateitį, vardija kelis scenarijus, blogiausias – jis taps mirtinesnis.

„Mes matome, kad jis keičiasi, atsiranda naujos mutacijos, ir jis gali pasikeisti taip stipriai, kad dabartiniai skiepai jo neveiks. Tai tikriausiai antivakseriams gera žinia, jie sakys, kad skiepai nereikalingi, bet iš tiesų taip nėra. Labai džiugi žinia, kad skiepai yra tobulinami, dabartiniai skiepai jau tobulinami“, – teigia Santaros klinikų biobanko vadovas Danielius Naumovas.

Pasak mokslininko, gali atsitikti ir taip, kad virusas taps sezonine liga, kaip paprastas peršalimas. Dabar dominuoja delta atmaina, bet atsiranda ir kitų. Pavyzdžiui, didžiausią mokslininkų susidomėjimą kelianti liambda. Gera žinia – ji ne tokia grėsminga kaip delta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt