Sveikata

2021.08.30 22:49

Razmuvienė perspėja dėl šaltojo sezono – reikia ruoštis dar vienam COVID-19 atvejų šuoliui

Reda Gilytė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.30 22:49

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad delta atmaina kelia papildomų iššūkių, todėl ambicija turėtų būti nuo COVID-19 paskiepyti 90 procentų gyventojų. Jis taip pat pritaria privalomam kai kurių profesijų atstovų skiepijimui.

Neseniai susikūręs Sveikatos teisės institutas siūlo peržiūrėti skiepijimo strategiją, nedalyti žmonių į paskiepytus ir nepaskiepytus bei atsisakyti galimybių paso. Tuo metu epidemiologai, artėjant šaltajam sezonui, siūlo ruoštis dar vienam COVID-19 atvejų šuoliui.

Raudonojoje zonoje šiuo metu esančioje Lietuvoje jau kelios savivaldybės juoduoja. Klaipėdoje ir Ignalinoje užsikrėtimų skaičius didžiausias. Kol kas Vyriausybė naujų griežtesnių priemonių nesvarsto, daugiausia aistrų kelia nuo rugsėjo 13-osios įsigaliosiantis galimybių pasas.

Panorama. Seimo pirmininkė susitiko su protestuotojų atstovais: VSD įspėja apie išaugusią išpuolių tikimybę

„Gerai vertinu, teigiamai vertinu, taip ir turėtų būti. Sunku pasakyti, iš vienos pusės gal ir reikėtų (griežtesnių priemonių – LRT.lt), iš kitos gal ir užtenka, kad visi tik laikytųsi jų“, – mano LRT TELEVIZIJOS kalbinta moteris.

„Geros (priemonės – LRT.lt). Aš irgi dukart skiepijausi ir drąsiai galiu nueit, nelabai bijau, nė temperatūros nebuvo. Siūlau visiems pasiskiepyti“, – ragina kalbintas praeivis.

„Yra galvos, tegul jie galvoja. Už tą jie pinigus gauna, juos išrinka, tegu galvoja“, – tvirtina vyras.

Savo siūlymus kaip valdyti pandemiją teikia neseniai susikūręs Sveikatos teisės institutas. Jo ekspertai aiškina nesantys prieš skiepus, tačiau kategoriškai pasisako prieš priverstinį skiepijimą, abejoja ir vakcinų veiksmingumu.

„Atsisakyti paskiepytų ir nepaskiepytų supriešinimo politikos, panaikinti galimybių pasą“, – vardija advokatas Justas Sakavičius.

Sveikatos teisės instituto ekspertai siūlo žvelgti į Skandinavijos pavyzdį, kur esą pagal paskiepytų žmonių skaičių Lietuva lenkia visas Skandinavijos valstybes, tačiau jose nuo šios infekcinės ligos gydoma mažiau žmonių.

„Paskiepyti vieną rizikos grupės žmogų COVID-19 kontrolės prasme duoda žymiai daugiau naudos negu paskiepyti tūkstančius vaikų“, – teigia instituto direktorius Rimas Jankūnas.

Profesorius Mindaugas Stankūnas sako, kad kalbant apie atsakomybę, pasirinkimo laisvę reikia pirmiausia įvertinti atsižvelgiant į ligas. Visi sprendimai dėl infekcinių ligų paliečia daugybę žmonių.

„Jeigu nusprendžiame, kad to viruso nėra, pandemija čia sugalvota kažkieno, čia tiesiog sąmokslas ir mes nesiimame priemonių apie kurias kalbame du metus, jūs platinate virusą ir tuo būdu užkrečiate žmones, kurie stengiasi, saugosi. Turime suprasti, kad čia – sprendimas, kurio priėmimas ar nepriėmimas atsiliepia kitų žmonių sveikatai“, – pabrėžia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius M. Stankūnas.

Vilniuje prie skiepobusų eilės jau aptirpusios – ateina gerokai mažiau žmonių nei prieš savaitę.

Gyventojai labiausiai vengia skiepytis baimindamiesi galimo šalutinio poveikio. Kiti – nepasitiki vakcina, sukurta per rekordiškai trumpą laiką, rodo LRT užsakymu bendrovės „Norstat“ atlikta apklausa.

O prezidentas Gitanas Nausėda kelia naują ambicingą tikslą – paskiepyti 90 procentų gyventojų. Šalies vadovas taip pat pritartų privalomam skiepijimui kai kuriems asmenims.

„Mes sutinkame, kad tam tikroms profesijoms privalomas skiepijimas arba neišvengiamas skiepijimas yra vienintelė alternatyva, jeigu mes norime sklandaus proceso. O mes norime sklandaus proceso ir mūsų švietime, mes norime sklandaus proceso mūsų sveikatos apsaugos sistemoje“, – kalbėjo prezidentas.

Epidemiologė Daiva Razmuvienė sako, jog nors didelis užsikrėtimo augimas nestebimas, protrūkių skaičius auga. O žinant, kad dominuoja itin sparčiai plintanti delta atmaina, apie jokius atsipalaidavimus kalbėti negalima.

„Ateina toks uždaras, šaltasis metų laikotarpis ir ugdymo įstaigos, ir darbai prasidės uždarose patalpose. Tikrai nereikia galvoti, kad nebus dar didesnio sergamumo padidėjimo, to didesnio šuolio, nes vis dėlto ugdymo įstaigose susirinks ir neskiepyti vaikai, tiek ir darbuotojų, ir pedagogų dalis“, – aiškina D. Razmuvienė.

Šiuo metu bent viena doze paskiepyta per milijoną šeši šimtus tūkstančių gyventojų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt