Sveikata

2021.08.30 19:42

LRT trumpai: ar vakcina nuo COVID-19 gali sukelti alergiją?

Domantas Katelė, LRT2021.08.30 19:42

Lietuvoje kasdien nuo COVID-19 pasiskiepijant tūkstančiams žmonių, garsiau ima skambėti mintys apie alergijas vakcinoms. Vis dėlto, specialistų teigimu, žmonės būna alergiški ne vakcinoms, o jų sudedamosioms dalims. Alergologai neabejoja, kad skiepai nuo koronaviruso itin retai sukelia alergines reakcijas.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentė, alergologė, Lietuvos alergologų ir klinikinių imunologų draugijos prezidentė Jūratė Staikūnienė-Kozonis, teigia, kad vakcinos nuo COVID-19 kelia ypatingai mažai alerginių reakcijų, nes jose nėra baltymo.

Tą gydytoja sako remdamasi Australijos, Kanados, JAV alergolų sutarimu dėl koronaviruso vakcinų.

„Alergija yra vakcinos sudedamosioms dalims, taip yra rašoma vakcinų apraše. Reikia pažymėti, kad visose vakcinose nuo COVID-19 nėra nė vieno baltymo – nei žuvies, nei kiaušinio, nei pieno, nei mielių ar kitų baltymų. Yra dvi medžiagos, kurios galėtų sukelti alerginę reakciją kaip konservantai vakcinose tai yra polietilenglikolis ir polisorbatas“, – tikina J. Staikūnienė-Kozonis.

Gydytoja tvirtina, kad į alergologo konsultaciją užsirašyti turėtų tie, kurie jau anksčiau nuo medikamentų ar vakcinų patyrę anafilaksinį šoką – gyvybei pavojingą organizmo reakciją į alergeną.

„Žmonės turėtų būti nukreipti konsultacijai pas alergologą atlikti mėginius dėl alergijos vakcinos sudedamosioms dalims tuo atveju, jeigu jie yra patyrę anafilaksinį šoką nuo kai kurių leidžiamų vaistų arba vakcinų. Visi kiti anafilaksinio šoko atvejai, tokie kaip bitės įgėlimas ar maisto alergija nėra jokia indikacija tą žmogų siųsti alergologo konsultacijai atlikti mėginių su vakcina“, – patirtimi dalijasi gydytoja.

Ji priduria, kad neretai žmonės, būdami itin atsargūs ir galvodami apie vakcinaciją, ateina pas alergologus pasikonsultuoti dėl jų alergijų ir galimybės skiepytis. J. Staikūnienė-Kozonis tvirtina, kad nors tokių žmonių yra daug, alergiškų vakcinos sudedamosioms dalims jai dar nepasitaikė.

„Tikrai nebuvo nė vieno žmogaus, kuris negalėtų pasiskiepyti. Aš konsultuoju tikrai labai daug žmonių, kurie yra sunerimę ir atvyksta pasikonsultuoti dėl saugumo. Visi saugiai yra paskiepijami, kadangi ši vakcina yra ypatingai retai kelianti alergines reakcijas, nes nėra baltymo“, – tikina alergologė.

Anot Lietuvos alergologų ir klinikinių imunologų draugijos prezidentės, žmonės gali jausti simptomus ar šalutinius poveikius po vakcinos, tačiau tai nėra anafilaksinis šokas.

„Dažniausiai žmonės sulaukia viruso sukeltos lengvos nepageidaujamos reakcijos, tačiau tai nėra anafilaksinis šokas, kurio žmonės bijo. Yra žmonių, kurie ateina ir pasako, kad aš niekada nesiskiepijau, nežinau kas bus, tai vadinasi jokių baimių neturėtų būti. Jis turėtų drąsiai eiti ir skiepytis.

Jeigu po pirmos dozės buvo anafilaksija, tai toks žmogus turėtų būtinai atvykti pas alergologą, kad šis nuspręstų, ar galima jį nuskiepyti, galbūt būtų parinkta kita vakcina ir skiepijimas turėtų vykti su gydytojo priežiūra, nes dabar visuomenėje yra kilusi sumaištis“, – pastebi J. Staikūnienė-Kozonis.

Medikė priduria, kad konservantas, kuris yra ir vakcinoje, yra naudojamas ir kasdienybėje – polisorbatas nėra specialiai tiriamas bei yra nekeliantis problemų.

Kiti specialistai tikina, kad tie žmonėms, kuriems nuo anksčiau įskiepytos vakcinos buvo indikuota trombozė, turėtų pasitarti su gydytojais.

Informaciniuose COVID-19 vakcinos lapeliuose teigiama, kad nesiskiepyti turėtų alergijas skiepo sudedamosioms dalims turintys žmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt