Sveikata

2021.08.25 13:56

Vyriausybė nusprendė nepirkti „Sanofi Pasteur“ ir GSK vakcinos nuo COVID-19

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2021.08.25 13:56

Vyriausybė pernai lapkritį buvo nusprendusi pagal išankstinę pirkimo sutartį įsigyti 1,5 mln. vakcinų dozių iš „Sanofi Pasteur“ ir GSK , tačiau, kaip nurodo Sveikatos apsaugos ministerija, situacija nuo to laiko yra labai pasikeitusi, todėl trečiadienį Vyriausybė nusprendė trauktis iš sutarties su pastarosiomis farmacijos įmonėmis.

„Šalims leista išstoti iš šios sutarties ir nebepirkti šio gamintojo vakcinų“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Jis priduria, kad vakcinų poreikis yra patenkinamas ir to, ką ministerija jau yra užsakiusi, užteks ne tik tiems, kurie dar nepasiskiepiję, bet ir tiems, kuriems reikės ir sustiprinančios vakcinos dozės.

„Mūsų nuomone, poreikio nebėra dėl tos priežasties, kad mes esame pasiskaičiavę, kad tą turime dabar ir ką esame rezervavę turime užsitikrinę vakcinos poreikį visai populiacijai – tiek nepasiskiepijusiems, tiek asmenims, kuriems bus reikalinga sustiprinančioji dozė“, – tikina sveikatos apsaugos ministras.

Sutartis su „Sanofi Pasteur“ ir GSK yra lankstesnė negu su „Novavax“ – iš sutarties su pastarąja farmacijos įmones šalis pasitraukti negali, tad planuojama, kad iki metų pabaigos Lietuvą pasieks šio gamintojo vakcinos.

Ministras pridūrė, kad „Sanofi Pasteur“ ir GSK vakcinos yra orientuotos į koronaviruso alfa ir beta formas, o Lietuvoje, A. Dulkio teigimu, stipriau paplitusi delta atmaina.

Jos duomenimis, Lietuva yra pasirašiusi sutartis dėl septynių vakcinų įsigijimo: 1,86 mln. dozių „AstraZeneca“, 0,7 mln. dozių „Janssen“, 1,38 mln. dozių „CureVac“, 0,5 mln. dozių „Moderna“ 9,3 mln. dozių „Pfizer“ vakcinos, 0,6 mln. dozių „Novavax“ vakcinos ir 0,37 mln. dozių „Valneva“ vakcinos.

Dalis šių vakcinų dar nėra patvirtintos Europos Sąjungoje.

Atsižvelgiant į tai, kad Lietuva yra užsitikrinusi pakankamą vakcinų kiekį, o „Sanofi“ vakcina yra panaši į Lietuvos jau planuojamą įsigyti „Novavax“ vakciną, pirmosios vakcinos vystymas atsilieka nuo kitų gamintojų, nuspręsta jos neįsigyti.

Statistikos departamento duomenimis, iš viso Lietuva yra sulaukusi daugiau nei 4,151 mln. skiepų dozių, iš jų sunaudota daugiau kaip 2,914 mln. dozių.

Nepanaudota šiuo metu apie 1,237 mln. vakcinos dozių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt