Sveikata

2021.08.26 19:40

KTU profesorius apie kaukes vaikams: apie vaikiškus respiratorius nė kalbos negali būti

Laura Adomavičienė, LRT.lt2021.08.26 19:40

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) paviešinus, kokios COVID-19 ribojimo priemonės bus naudojamos artėjančiais mokslo metais, aiškėja, kad vyresni mokiniai kaukių patalpose neišvengs, o esant raudonam scenarijui jų prireiks ir pradinukams. KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius Dainius Martuzevičius patarė, kaip iš milžiniškos pasiūlos išrinkti vaikams ne tik patogų, bet ir efektyviai saugantį gaminį.

Šią savaitę ŠMSM kancleris Julius Lukošius pristatė tris scenarijus, pagal kuriuos vyks vaikų ugdymas artėjančiais mokslo metais. Iš jų matyti, kad apsaugines veido kaukes mokyklos patalpose nepriklausomai nuo scenarijaus privalės dėvėti visi kontaktiniu būdu besimokantys 5-12 klasių moksleiviai. Esant žaliam ir geltonam scenarijui, kuris priklauso nuo COVID-19 lovų ligoninėse užimtumo, pradinukams kaukių dėvėti nereikės, tačiau jomis dengti veidą kontaktinio ugdymo metu privalės suaugusieji. Pradinių klasių moksleiviams apsaugines veido kaukes bus privalu dėvėti ugdymo metu tik esant raudonam scenarijui, apie kurio taikymą visuomenė bus informuota atskiru Vyriausybės sprendimu.

Kadangi pagal COVID-19 lovų ligoninėse užimtumą žaliasis scenarijus nebeaktualus, reiškia jau nuo rugsėjo 1-osios 5-12 klasių moksleiviai į ugdymo įstaigas privalės atvykti su apsauginėmis veido kaukėmis, kuriomis būtina pasirūpinti iš anksto.

Perkant vienkartines kaukes svarbus jų ženklinimas

Šiandien vaikams skirtų apsauginių veido kaukių pasiūla yra milžiniška. Tiek prekybos centruose, vaistinėse, tiek ir elektroninėse parduotuvėse siūlomos ne tik vaikiškos medžiaginės kaukės, bet ir vaikiški respiratoriai: vieni su vožtuvais, kiti be jų. Taip pat galima įsigyti vienkartinių kaukių, specialiai pagamintų vaikams, kaukių, padengtų sidabro jonais, gaminių su reguliuojamais ausų raišteliais ar specialiais dėklais filtrams.

KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius pabrėžė, kad visus vaikams skirtus apsauginius gaminius reikėtų vertinti kritiškai. Mat nei respiratoriai, nei vienkartinės kaukės nėra vaikiški produktai.

„Apskritai jie net nėra civiliniai produktai kaip tokie. Jie yra sukurti apsaugoti darbuotojus darbo aplinkoje. Net ir dalis suaugusių skundžiasi, kad nepatogu respiratorius ir vienkartines kaukes dėvėti, šie gaminiai apsunkina kvėpavimą, ant jų drėgmė kaupiasi“ – sakė KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius.

Anot D. Martuzevičiaus, vienkartinės kaukės iš esmės nėra vaikams skirtas gaminys, tačiau jos barjerą viruso plitimui visgi sudaro. Tiesa, būnant su vienkartine kauke pamokose vaikui gali būti sunkiau kvėpuoti, tai gali jam trukdyti susikaupti darbui. Dėl šios priežasties profesorius pataria ieškoti vaikams tokios vienkartinės kaukės, kurios raišteliai neveržia ausų, kuri nėra per didelė, kad neuždengtų vaiko akių.

„Jeigu vaikas su kauke sėdės tarsi su maišu ant galvos, jis vien dėl to negalės susikaupti klasėje. Visgi ar sumažinta vienkartinės kaukė yra tinkamesnė – vienareikšmiai atsakyti sunku. Tai nėra standartizuotas dalykas. Aš nemanau, kad yra kažkokios rekomendacijos, kaip vienkartinę kaukę sumažinti vaikams, gerų tyrimų šiuo atveju irgi nėra. Europa yra išsileidusi standartą civilinių kaukių, medžiaginių, kokio lygio jų apsauga turėtų būti, bet apie vaikus kalba neina.

Aš manau, jeigu visgi bus rekomendacijos vaikams mokyklose dėvėti kaukes, dėkime vaikams tuos pačius gaminius, tebūnie sumažintus – vis tiek ta apsauga bus“, – patarė prof. D. Martuzevičius.

Svarbiausia, anot KTU Cheminės technologijos fakulteto profesoriaus, perkant vienkartinę kaukę, yra gaminio ženklinimas. Kad vienkartinės kaukė atitinka Europos Sąjungos (ES) standartą rodo EN14683 ženklinimas ant pakuotės.

„Yra problema, kad rinkoje apsauginių kaukių yra labai daug. Kiek į rankas paimu gaminių dėžučių, tyčia pavartau – tų ženklinimų būna tokių įvairių, tokių neteisingų, kad iš karto matai, kad ten prirašyta bet ko. Dažnai gamintojai ant pakuočių rašo visokius dalykus: „dust protection“ arba „PM 2.5 protection“ – tai nėra teisingas užrašymas. Niekas nesako, kad tai bus blogas gaminys, jis funkciją atliks, bet jeigu norime sertifikuoto gaminio, reikėtų ieškoti EN14683 ženklinimo.

CE ženklinimas irgi yra svarbus ir jis turi būti užrašytas taisyklingai – tarp šių raidžių turi būti gerokas tarpas, kad C pratęsus į O raidę, ji liestųsi su E raide. Dažnai C ir E raidės būna sustumiamos, parašomos per arti viena kitos – tada automatiškai kyla klausimas, kas tą CE užrašė“, – dėmesį atkreipė KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius.

Vaikiškų respiratorių nerekomenduoja

Nors renkant veido kaukę vaikui svarbiausia yra efektyvi apsauga nuo plintančio viruso, ypač turint omenyje, kad šiuo metu Lietuvoje vyrauja viena labiausiai užkrečiamų SARS-CoV-2 atmainų – delta variantas – aklai vadovautis tomis pačiomis gairėmis, kaip renkantis gaminį suaugusiam, nereikėtų. Pavyzdžiui, nors veiksmingiausiomis apsaugos nuo koronaviruso priemonėmis yra laikomi respiratoriai – jų efektyvumas siekia apie 90 proc. – pašnekovas ragina tėvus neskubėti atžaloms pirkti vaikiškų respiratorių.

„Į respiratorius vaikams apskritai orientuotis nereikėtų. Kad ir kokį gaminį bepamatytume, kuris vadinamas vaikišku respiratoriumi, aš manau, kad tai nebus rimtas produktas, nes tokio dalyko iš principo negali būti sukurta. Standartai sudaryti suaugusių žmonių apsaugai ir visos gaminio darbinės vertės yra numatytos suaugusiems žmonėms.

Respiratoriaus paskirtis yra gerai prisispausti prie veido ir neleisti virusui būti įkvėptam. Kai yra geras prigludimas, apsunkinamas kvėpavimas, kuris vaikui, ko gero, būtų ir nenaudingas. Aš nemanau, kad yra gera idėja vaikui uždėti respiratorių, kokius suaugę nešioja, tik kurio dydis yra sumažintas, nes aš netikiu, kad kas nors tokį gaminį būtų rimtai ištestavęs. Nėra gerų tyrimų padaryta, kaip su jais vaikas išbus. Vis tiek CO2 su respiratoriumi kaupiasi. Suaugusiam žmogui tai nėra reikšminga koncentracija, bet vaikui jau galėtų turėti įtakos, nes vaikai klasėse ir taip jo prisikvėpuoja dėl to, kad klasių vėdinimas nėra pakankamas, bet čia jau yra kita problema“, – tikino prof. D. Martuzevičius.

Daugkartinės kaukės efektyvumą lengva patikrinti

Lietuvoje gana populiarus gaminys – vaikiškos daugkartinio naudojimo kaukės, tačiau rinkoje, anot KTU Cheminės technologijos fakulteto profesoriaus, irgi apstu netinkamų gaminių. Šiuo atveju išsirinkti tinkamą prekę nėra sudėtinga – jeigu vaikas, dėvėdamas medžiaginę kaukę, gali užpūsti degančią žvakę – gaminys niekam tikęs.

„Tokia kaukė yra visiškai kiaura. Aišku, tokią vaikui dėvėti yra gerokai maloniau, nes su ja yra žymiai lengviau kvėpuoti, bet funkcijos ji neatlieka“, – pabrėžė prof. D. Martuzevičius.

Anot pašnekovo, nėra apibrėžta, kelių sluoksnių turėtų būti patikima daugkartinė kaukė – tai priklauso nuo gamybai naudojamos medžiagos. Kuo tankesnis kaukės audinys – tuo apsauga didesnė. Jeigu audinys tankus, iš jo pasiūta kaukė gali būti ir vieno sluoksnio. Dažniausiai daugkartinės kaukės gaminamos iš kelių sluoksnių, kurių vidinis dažniausiai būna švelnesnis, kad prigludęs prie veido nedirgintų odos.

„Yra du medžiagų tipai: austinės ir neaustinės. Austinės yra kiauresnės, nes audžiant lieka tarpai. Jeigu žiūrėtume į tokį audinį per mikroskopą, matytume skylutes. Jeigu prieš šviesą pakelta kaukė persišviečia – reiškia, ji nėra geras gaminys. Net jeigu skylutė yra plauko dydžio, reikia atsiminti, kad virusas yra 10 kartų mažesnis už plauką, tai jis per tokią kaukę kaip kamuolys pro futbolo vartus pralėks ir tiek.

Neaustinio audinio pluoštai yra atsitiktinai orientuoti, dėl to medžiaga yra gerai suspausta, iš jos pagamintų kaukių apsauga yra didesnė. Iš vienos pusės geriau būtų rinktis trikotažines kaukes su neaustiniu sluoksniu, bet per tokį audinį sunkiau kvėpuoti, ten drėgmė kaupiasi, dėl to tėvams rekomenduočiau nupirkti kelias geros kokybės daugkartines kaukes, rimtesnes, leisti vaikams jas panešioti, kad suprastume, kuri kaukė vaikui patogesnė, su kuria jis ilgesnį laiką galėtų pabūti“, – patarė KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius.

Daugkartinė kaukė su filtru turi tinkamai priglusti prie veido

Nusprendusius vaikui pirkti daugkartines kaukes tėvus iš vėžių gali išmušti du analogiški gaminiai, kurių vienas turi kišenėlę filtrui, o kitas – ne. Kuris šiuo atveju geresnis?

„Filtras į kaukę yra gaminamas irgi iš neaustinės medžiagos. Jis yra įkišamas per visą kaukės plotą ir yra keičiamas. Gal ir nėra blogas sumanymas, tik skalbiant kaukę greičiausiai jį reikėtų išimti, vidinio filtro būtų galima neskalbti ir taip jis ilgiau tarnautų.

Idėja nėra bloga, bet reikia žiūrėti, kad tokia kaukė su filtru priglustų prie veido. Dažnai būna, kad dėl filtro kaukė pasidaro kietesnė. Teko matyti ir per daug atvipusių nuo veido kaukių, kai nosis visiškai neapspausta. Mes turime pasirūpinti, kad kaukė apspaustų vaiko nosį, prie smakro priglustų, kitu atveju apsaugą galime turėti sąlyginę. Būtinai rekomenduočiau kaukes su nosį apspaudžiančiu laikikliu – ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Jeigu žmogus užsideda kaukę, o tarp jos ir nosies dar pirštas telpa, tai nėra gera praktika“, – pabrėžė prof. D. Martuzevičius.

Kartu pašnekovas pridūrė, kad kaukės su reguliuojamais ausų raišteliais taip pat galėtų būti puikus pasirinkimas.

Sidabro jonai vaikams gali būti pavojingi

Kadangi sparčiai šalyje plintant delta atmainai labiausiai neapsaugoti lieka vaikai iki 12 metų, kurių skiepyti COVID-19 vakcina kol kas negalima, dalis tėvų susigundo ir perka šioms atžaloms kaukes su sidabro jonais, tikėdamiesi, kad pastarosios sukurs didesnę apsaugą nuo viruso. KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorius visgi siūlo neskubėti pirkti tokių kaukių vaikams.

„Bet koks jonų intarpas: ar tai būtų kažkokia druska užnešta, ar tai būtų nano dalelės, vaikui gali būti pavojingas. Kvėpuojant su tokia kauke dalelės gali atplyšti, vaikas jas gali įkvėpti. Apskritai antimikrobinės kaukės funkcionalumas irgi yra šiek tiek abejotinas. Aš daugiau vertinčiau tai kaip marketinginį dalyką. Moksliniu požiūriu taip, tokie gaminiai yra kuriami, gal ir nėra tokia bloga idėja, bet šiuo atveju aš sakyčiau, kad tokie gaminiai turėtų būti skiriami tam tikrų profesijų žmonėms, kur yra didelė viruso koncentracija, pavyzdžiui, ligoninėje, kur viskas turi būti sterilu. Civiliniame sektoriuje, ypač mokykloje aš nemanau, kad į tai reikėtų akcentuotis“, – patarė prof. D. Martuzevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt