Sveikata

2021.08.25 12:00

Zemlys-Balevičius įvertino naujausius duomenis – sunkia COVID-19 forma pasiskiepijusieji beveik neserga

LRT.lt2021.08.25 12:00

Statistikos departamentas paskelbė naują analizę, kurioje teigiama, kad vakcinuoti nuo COVID-19 Lietuvos gyventojai daug rečiau dėl šios ligos miršta ar patenka į ligonines. Pozityvų efektą pabrėžia ir buvęs Nepriklausomos ekspertų patariamosios tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius.

„Lietuvos statistika paskelbė, kiek mirė vakcinuotų pagal amžiaus grupes. Duomenys labai paprasti, bet kol kas vakcinacijos nauda daugiau nei akivaizdi. Nuo vakcinacijos pradžios Lietuvoje nuo COVID-19 mirė 2878 žmonės (pagal pirmą apibrėžimą), iš jų 23 pilnai vakcinuoti. Iš viso pilnai vakcinuotų yra 1,2 milijono. Tai grubiai žiūrint, vakcinuoti žmonės nuo COVID19 praktiškai nemiršta.

Su tokiais mažais mirčių skaičiais net ypatingai didelių statistinių skaičiavimų neišeina padaryti. Taip reikėtų pagal laiką sekti, žiūrėti į amžiaus grupes ir panašiai, bet čia realiai nereikšmingos detalės“, – rezultatais džiaugiasi mokslininkas, kuris pridūrė, kad jeigu susirgusiųjų COVID-19 mirtingumas būtų toks kaip pasiskiepijusių, galimybių pasus ir karantinus galėtume pamiršti.

Statistikos departamento duomenimis, skaičiuojant nuo šių metų birželio 1 dienos, situacija išlieka panaši – mirė 209 žmonės, 200 jų buvo nepasiskiepiję arba pasiskiepiję ne pilnai. Tai reiškia, kad apie 4 proc. mirusiųjų sudaro pilna schema pasiskiepiję žmonės.

„Lietuvos statistika paskelbė kiek mirė vakcinuotų pagal amžiaus grupes. Duomenys labai paprasti, bet kol kas vakcinacijos nauda daugiau nei akivaizdi. Nuo vakcinacijos pradžios Lietuvoje nuo COVID19 mirė 2878 žmonės (pagal pirmą apibrėžimą), iš jų 23 pilnai vakcinuotas. Iš viso pilnai vakcinuotų yra 1,2 milijono. Tai grubiai žiūrint vakcinuoti žmonės nuo COVID-19 praktiškai nemiršta. Su tokiais mažais mirčių skaičiais net ypatingai didelių statistinių skaičiavimų neišeina padaryti. Taip reikėtų pagal laiką sekti, žiūrėti į amžiaus grupes ir panašiai, bet čia realiai nereikšmingos detalės“, – rašo duomenų mokslininkas.

Panaši tendencija išlieka ir dėl hospitalizuotų asmenų. Remiantis Statistikos departamento analize, nuo birželio 1 dienos į ligoninę dėl COVID-19 komplikacijų daugiausia patekdavo nepasiskiepiję arba pilnai nepasiskiepiję žmonės. Tokių buvo 94 proc.

Apžvalgoje teigiama, kad vasaros pradžioje COVID-19 pacientų ligoninėse būdavo nedaug. Koronaviruso komplikacijas patyrę žmonės užimdavo apie 100 lovų visoje Lietuvoje. Šiuo metu užimtų lovų skaičius siekia bene 500. Statistikos departamento analizėje teigiama, kad šiuo metu yra užimtos 481 lovos, iš kurių 58 – reanimacijos.

Remiantis turima informacija, tendencija dėl viruso pavojingumo vyresniems žmonės išlieka. Statistikos departamento apžvalgoje rašoma, kad didžiausią dalį lovų ligoninėse užėmė pacientai, kurie yra vyresni negu 40 metų. Tokių buvo net 78 proc.

Tiesa, nors ir skiepijimo tempai praėjusią savaitę sulėtėjo, bet bendras imunizacijos lygis valstybėje jau viršijo 60 proc. Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu skaičiuojant pasiskiepijusius ir įgijusius natūralų imunitetą, Lietuvos bendra imunizacijos lygis yra 62,5 proc., o 65–74 metų amžiaus grupėje viršijo 80 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt