Sveikata

2021.08.24 15:56

Kauno klinikose registruotos donorės vyras žmonos netektį įprasmino kilniu poelgiu

LRT2021.08.24 15:56

Nacionalinis transplantacijos biuras (NTB) gavo pranešimą apie Kauno klinikose registruotą efektyvią 67-erių metų donorę. Moters vyras jai mirus priėmė kilnų sprendimą – sutiko, kad mirusios žmonos kepenys, inkstai ir ragenos būtų transplantuoti jų laukiantiems recipientams.

Kaip teigiama NTB pranešime žiniasklaidai, šeimos narių sutikimas leisti transplantuoti mirusio artimojo organus leidžia ne tik pagerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę, bet ir gelbsti sunkių ligonių gyvybę. Nors donorės kepenys Lietuvos recipientams netiko, bendradarbiaujant su „Eurotransplant“ organizaciją, jos pasiūlytos užsienio partneriams.

LSMUL Kauno klinikose ruošiamasi donorės inkstus transplantuoti parinktiems tinkamiausiems recipientams, o ragenos kol kas bus saugomos Audinių banke.

Šiemet naujo inksto sulaukė jau 56 Lietuvos gyventojai. Donoro inksto tebelaukia 103 recipientai (šiuo metu aktyvūs yra 64), tarp jų – 2 vaikai.

Iki šių metų liepos 31 dienos atliktos 33 ragenų transplantacijos. Šiuo metu registruoti 148 ragenų laukiantys recipientai.

Organų ir audinių donorystė įmanoma tik nustačius smegenų mirtį ar konstatavus mirtį nutrūkus kraujotakai bei kvėpavimui. Vis dėlto net jei asmuo yra pareiškęs norą po mirties paaukoti savo audinius ir organus transplantacijai, lemiamas žodis, ar jis taps donoru, priklauso nuo artimųjų.

Nors mokslo laimėjimai yra augantys, o medikų sugebėjimai leidžia transplantacijas atlikti vis sėkmingiau, tačiau artimieji neretai nesutinka, kad mirusiojo organai ir audiniai būtų aukojami donorystei. Statistika rodo, kad pastaraisiais metais Lietuvoje maždaug trečdalis galimų donorystės atvejų neįvyksta dėl artimųjų atsisakymo.

Psichologė Rūta Naudžiuvienė kiekvienam siūlo į donorystę pasižiūrėti kaip į netekties įprasminimą.

„Kai žmogus apsisprendžia, jis pajunta palengvėjimą. Jei buvote ar esate pasirengęs išgelbėti dar vieną gyvybę, ar jei jums jau pavyko tai padaryti, patyrėte, koks tai puikus jausmas. Kiekvienas žmogus susijęs su kitais, todėl vieniems išsaugant sūnų ar dukrą, kitam – vyrą ar žmoną, o daugeliui – draugą, kolegą, seserį ar brolį“, – sako psichologė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt