Sveikata

2021.08.25 17:16

Mažinamos paslaugų apimtys, baimė dėl jaunų medikų stygiaus ir nutolę gydytojai: rajonų ligonines pasiekė naujų pertvarkų aidas

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.25 17:16

Rajono ligoninių vėl laukia pertvarka. Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą pirminį pertvarkos planą, rajoninėse ligoninėse būtų mažinamos teikiamų paslaugų apimtys. Savivaldybės nuogąstauja, kad nelikus atskirų stacionarių skyrių, bus sunku į rajonus prisikviesti jaunų gydytojų. Medikai sako, kad paslaugos būtų tolinamos nuo pacientų.

Šakietė Diana Vilkaviškio ligoninėje praleido pusdienį. Sako, net neįsivaizduojanti, kad dėl nedidelės operacijos tektų vykti į Kauną ar Marijampolę. Anot moters, patogiausia, kai pagalbą gauni artimiausioje gydymo įstaigoje.

„Tikrai būtų sudėtinga, ypač vyresniems žmonėms, kurie nevairuoja, kurie neturi kas atvežtų, būtų sudėtinga“, – tikina Diana.

Pasak vietos savivaldos vadovų, gydymo įstaigų ateitis neaiški. Pavyzdžiui, Vilkaviškio ligoninėje akušerijos ir ginekologijos skyriaus greičiausia neliks – jis neatitinka nustatyto gimdymo skaičiaus standarto ir akušerijos paslaugai ligoninė negaus finansavimo.

Žinios. Mykolui Aleknai – pasaulio jaunimo čempionato auksas (su vertimu į gestų k.)

Vaikų ligų skyriaus taip pat gali nelikti. Savivaldybė nesutinka su siūlomais įstaigų pertvarkos kriterijais. Esą mažinant paslaugų apimtis, nukentės gyventojai.

„Žinoma, čia liks tik slauga, kaip dabar kalbama. Tai žmonėms bus tikrai problematiška pasiekti didmiesčius, – mano Vilkaviškio meras Algirdas Neibarka. – Tas neaiškumas, kurį mes dabar turime, kokio statuso bus ligoninė, mus kaip tik atstumia, kad jauni žmonės galėtų čia atvykti ir darbintis.“

Pasak medikų, uždarius kai kuriuos ligoninės skyrius , išaugtų darbo krūviai poliklinikos gydytojams. Pavyzdžiui, rajonuose, kuriuose gyvena mažiau nei 21 tūkst. gyventojų, kardiologo funkcijas teiktų terapeutas, o jų rajonuose trūksta.

„Minusas yra tas, kad atitolinamas pacientas nuo mediko. Pirminiame lygyje lieka tas pats, bet ir paslaugų gavimo, pas konsultantus nuvykimo, stacionarinės pagalbos gavimo, tai manau, jos nutolinamos, kas pacientui tik blogiau“, – sako Vilkaviškio pirminės sveikatos centro direktorė Danguolė Almonaitienė.

Sveikatos apsaugos ministerija, pasak medikų, orientuojasi į ES standartus mažinti aktyvaus gydymo stacionaro lovų skaičių. Lietuvoje 10 tūkst. gyventojų tenka 53 lovos, o, pavyzdžiui, Italijoje ar Danijoje skaičius perpus mažesnis.

„Pati pertvarka pacientų kiekio nesumažins, tik geografiniu pagrindu persiskirstys lovos. Perskirsčius lovas, joms reikės slaugytojų, valytojų, gydytojų. Tik tiek, kad vilkaviškietis gydytojas važiuos į Kauną gydyti, paskui jį važiuos vilkaviškietis pacientas ir gydysis pas jį Kaune, ar tai daug logikos?“ – mano Vilkaviškio ligoninės vadovas Linas Blažaitis.

Neaiški ir Lazdijų ligoninės vaikų skyriaus ateitis, kur jau ne vienerius metus trūksta specialistų.

„Į mūsų vaikų ligų skyrių atvažiuoja iš kitų rajonų daug gydytojų pediatrų. Jeigu rimti atvejai vaikų ligos, daugumoje visi pacientai – nesvarbu, kad jie atvežami į mūsų ligoninę – yra siunčiami į aukštesnį lygį“, – sako Lazdijų savivaldybės gydytoja Lina Džiaukštienė.

Lazdijų rajono merė tikisi, kad Sveikatos apsaugos ministerija imdamasi pertvarkos įsigilins į kiekvieno rajono situaciją. Esą rajone atsisakyti, pavyzdžiui, reanimacijos ar chirurgijos skyrių būtų klaida.

„Yra rizika, kad Lazdijų rajone liks tik tos paslaugos, kurios yra ne pirmo būtinumo. Kad tokios paslaugos kaip chirurgija liks tik dienos chirurgija, negalėsime padėti žmonėms. Reanimacija ir kardiologija – tai yra ligos, kurias reikia gydyti labai greitai. Kiekviena sekundė yra svarbi“, – sako Lazdijų merė Ausma Miškinienė.

Sveikatos apsaugos ministerija LRT TELEVIZIJAI kol kas būsimos sveikatos įstaigų pertvarkos nekomentavo – esą dar vyksta diskusijos. Pertvarką įvykdyti numatyta iki 2024-ųjų, jai iš ES fondų planuojama gauti 800 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt