Sveikata

2021.08.21 18:11

LRT trumpai. Koronaviruso delta atmaina ir peršalimas: kaip atskirti?

Domantas Katelė, LRT2021.08.21 18:11

Artėjant rudens sezonui, vis daugiau žmonių pajaučia peršalimo simptomus, kurie, šeimos gydytojų teigimu, yra identiški koronaviruso delta atmainai. Specialistai vieningai teigia, kad norint užtikrinti aplinkinių saugumą, pajutus simptomus būtina pasidaryti testą, o lengvesnius simptomus ir mažesnę riziką apsikrėsti garantuoja vakcina.

Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos narė Toma Kundrotė tikina, kad labai sunku atrasti skirtumų tarp paciento, sergančio COVID-19 viruso delta atmaina ir peršalimo. Gydytoja tvirtina, kad vienintelis kelias atskirti yra testas.

„Skirtumų nelabai yra. Vieniems virusas pasireiškia kaip peršalimas, kitiems gali sukelti sunkią pneumoniją. Atsiranda ir tokių, kurie tiesiog viduriuoja. Tai ir yra problema, kad niekada negali žinoti. Esmė yra testavime – jeigu žmogus jaučia peršalimo simptomus, jam reikia eiti testuotis.

Vienintelis patikimas kelias yra testuotis, o tiksliausiai tą parodo PGR testas. Koronavirusas pasireiškia labai skirtingai: vieniems sloga, kitiems kosulys ir temperatūra, tretiems būna su dusuliu, raumenų skausmais, dar kitiems – tik viduriavimas. Koronavirusas yra labai apgaulingas ir imituojantis kitas ligas“, – įsitikinusi gydytoja.

T. Kundrotė priduria, kad pasiskiepiję žmonės susiduria su labai lengvais koronaviruso simptomais. Gydytojos praktikoje pasitaikė vos du atvejai, kada vakcinuoti žmonės užsikrėtė virusu, tačiau abiems pacientams dar nebuvo visiškai susiformavę antikūnai.

„Vakcinuotiems žmonėms simptomai yra lengvesni. Vertinant iš mano darbinės patirties, mažai vakcinuotų žmonių suserga: aš turėjau vos du pacientus, bet abu jie nebuvo praėję visos vakcinavimo schemos. Viena moteris susirgo praėjus savaitei po pirmojo skiepo, o kitas pacientas simptomus pajuto po dviejų savaičių nuo pirmojo skiepo. Tai akivaizdu, kad tuo metu dar nebuvo susiformavę antikūnai. Bet abu jie lengvai prasirgo“, – patirtimi dalijasi T. Kundrotė.

Gydytoja tvirtina, kad pajutus pirmuosius simptomus labai svarbu izoliuotis, taip minimizuojant tikimybę apkrėsti kitus žmonės. Tą padarius, svarbu užsiregistruoti testui, kuris vienintelis gali tiksliai pasakyti, ar tai yra koronavirusas, ar kita liga.

„Reikia pagalvoti apie izoliaciją pajutus pirmus koronavirusui būdingus simptomus, o šiai ligai yra būdinga daug skirtingų požymių. Tai pajutus peršalimo simptomus vertėtų izoliuotis nuo artimųjų ir keliauti testuotis, o gavus neigiamą atsakymą traktuoti kaip peršalimą. Pagrindu išlieka izoliacija ir simptominio gydymo taikymas“, – savo patarimus įgarsina šeimos gydytoja.

Saugotis ir testuotis

Šeimos gydytoja Daiva Makaravičienė pritaria T. Kundrotės išsakytoms mintims dėl skirtumų tarp peršalimo ir koronaviruso delta atmainos nebuvimo. Specialistė tvirtina, kad šių ligų simptomai – beveik identiški.

„Tai yra didžiausia problema, kad skirtumo tarp ligų simptomų praktiškai nėra – simptomai yra vienodi. Tik atlikus testą galima nustatyti, kad tai yra COVID-19 virusas. Delta banga yra labai panaši į paprastą virusą: būdingas karščiavimas, galvos, gerklės skausmas, kūno, sąnarių laužymas, bet nesukelia skonio ir kvapo netekimo – čia yra esmė. Šie simptomai būdingi paprastai COVID-19 atmainai. Tad atskirti delta atmainą nuo peršalimo yra labai sunku“, – tikina D. Makaravičienė.

Gydytoja tvirtina, kad testas išlieka pagrindinė priemonė, kuri padeda diagnozuoti ligą. Išsiaiškinus simptomų priežastį ir nustačius ligą, galima pradėti taikyti tinkamą gydymą.

„Didžiausia problema, kad gyventojai nenori testuotis, o jie privalo testuotis, nes aptikus koronavirusą yra privaloma izoliacija, o jeigu paprastas virusas – ne. Testuotis būtina ir dėl to, kad taip užkirsime kelią viruso platinimui, nes dažnai pacientai nesidaro testo ir susibūrimuose virusą platina oro-lašeliniu būdu. Tai kelia didelę baimę mums, kadangi viruso atvejų daugėja“, – nerimauja šeimos gydytoja.

Ji priduria, kad vakcinuotiems asmenims virusas nėra toks grėsmingas. Gydytoja tvirtina, kad per darbinę praktiką jai teko matyti vos keletą asmenų, kurie būtų paskiepyti dviem vakcinos dozėmis ir būtų užsikrėtę koronavirusine infekcija. D. Makaravičienės teigimu, tokie pacientai jaučia itin silpnus simptomus.

„Iš mano praktikos galiu pasakyti, kad retas iš vakcinuotų žmonių užsikrėtė koronavirusu. Jiems liga praeina labai lengvai: paprasta sloga, nedidelis galvos skausmas ir stabili temperatūra. Simptomai yra labai lengvi. Mano praktikoje vakcinuotų, bet užsikrėtusių pasitaikė labai nedaug, dėl to labai džiaugiuosi“, – tikina gydytoja.

D. Makaravičienė teigia pati skatinanti pacientus ir aplinkinius skiepytis, kadangi darbe itin aiškiai pastebi vakcinų naudą. Artėjant rudens sezonui, kai išauga sergančiųjų skaičiai, gydytoja skatina rūpintis savimi ir saugoti savo organizmą.

„Organizmo grūdinimas, būvimas gryname ore, išsimiegojimas, sveika mityba ir saugojimasis. Kur yra daug žmonių, reikia dėvėti kaukes, bet žmonės nenori to daryti, nors tai yra būtina, nes virusas perduodamas oro-lašeliniu būdu“, – pataria D. Makaravičienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt