Sveikata

2021.08.18 13:33

Iš senjorų poros už ES skaitmeninio galimybių paso išspausdinimą gydymo įstaiga paprašė 13 eurų

Laura Adomavičienė, LRT.lt2021.08.18 13:33

Į naujienų portalą LRT.lt kreipėsi vilnietis Vaidotas (tikrasis asmens vardas redakcijai žinomas, jo prašymu neviešinamas), įsitikinęs, kad mažo miestelio ambulatorija Kėdainių rajone rado spragą, leidžiančią pasipinigauti. Įstaiga už nemenką mokestį atspausdina gyventojams reikalingus sveikatos dokumentus, įrodančius, kad asmenys yra paskiepyti arba persirgę COVID-19.

„Mano tėveliai, kai tik turėjo progą, vieni pirmųjų rajone pasiskiepijo COVID-19 vakcina, antrą dozę gavę birželio mėnesį. Vasarai baigiantis jie nusipirko turistinę kelionę į kaimyninę Lenkiją. Kad galėtų išvykti, jie privalo su savimi turėti Europos Sąjungoje galiojantį skiepų sertifikatą. Kadangi nė vienas iš tėvų nesinaudoja elektronine bankininkyste, jie kreipėsi į miestelio ambulatorijos šeimos gydytoją, kad išspausdintų dokumentą, galiojantį ES. Gydytoja sutiko, jiems dokumentą išspausdino, paskambino ateiti pasiimti, bet atėjusių paprašė už paslaugą susimokėti 13 eurų.

Mano nuomone, tai yra neteisėtas mokestis, nes lygiai tokį patį dokumentą aš galiu atsisiųsti į telefoną ar kompiuterį nemokamai per elektroninius valdžios vartus. Sakyčiau, kad ambulatorija tiesiog naudojasi vyresnių žmonių mažu kompiuteriniu raštingumu“, – įsitikinęs vilnietis.

Kurio miestelio ambulatorija paprašė nemenkos sumos už poros dokumentų išspausdinimą, vyras nedetalizavo, tikindamas nenorintis tokiu būdu pakenkti tėvams – mažame miestelyje tai yra vienintelė prieinama gydymo įstaiga, kurios paslaugomis tėvams dar teks ateityje ne kartą naudotis.

Visgi, Vaidoto nuomone, su tokia problema greičiausiai susiduria daugelis vyresnio amžiaus žmonių Lietuvoje, ypač gyvenančių periferijoje. Mat nuo rugpjūčio 16 dienos norint pasinaudoti tam tikromis paslaugomis (viešo maitinimo, grožio, remonto ir kitomis) net ir Lietuvoje pravartu su savimi turėti galimybių pasą.

Naujienų portalas LRT.lt kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) paaiškinimo, ar gali gydymo įstaigos apskritai už dokumentų išspausdinimą prašyti piniginio atlygio. SAM atsiųstame atsakyme raštu nurodoma, kad galimybių pasą ar ES skaitmeninį pažymėjimą pacientams išspausdinančios sveikatos priežiūros įstaigos gali paprašyti susimokėti už paslaugą, tačiau „atlyginimo dydis už išduodamą dokumentą neturi viršyti teikiamos paslaugos savikainos“, – pabrėžia SAM.

Palyginimui privačiose sveikatos priežiūros įstaigose dokumentų spausdinimo paslaugos neviršija 0,5 Eur. už vieną lapą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt