Sveikata

2021.08.18 18:36

Medikai pažymų dėl negalėjimo skiepytis nuo COVID-19 lengvai nedalins – numatomos vos kelios priežastys

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.18 18:36

Šeimos gydytojai teigia, kad į juos kreipiasi vis daugiau gyventojų, norinčių pažymų, kad dėl medicininių priežasčių negali skiepytis. Medikai kol kas neskuba jų rašyti, pirmiausia nukreipia pas alergologus. Pasak šeimos gydytojų, yra vos kelios priežastys, kada žmogus tikrai negali būti paskiepytas nuo COVID-19.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) vadovė Neringa Čiakienė teigia, nors sergantieji vėžiu buvo skiepijami vieni pirmųjų, tačiau iki šiol jiems klausimų apie skiepus kyla daug. Yra ir baimės, ir abejonių.

„Didžiajai daliai onkologinių pacientų vakcina yra tikrai rekomenduojama, nes jų rizika patirti sunkią COVID-19 ligą yra didžiulė. Kai kuriais atvejais siūloma vakcinuotis dabar ir nukelti gydymo pradžią, yra toks pasirinkimas. Medicininių indikacijų tam tikrais individuliais atvejais kaip ir atsirastų, tačiau tvarkos ir išaiškinimo, kaip tą padaryti, kad žmogui būtų patogu ir kad visi aspektai būtų įvertinti, nebuvo“, – LRT TELEVIZIJAI sako N. Čiakienė.

Žinios. Išgėrę stipraus neteisėto naminio alkoholio mirė jau 16 žmonių, teisėsauga pradėjo tyrimą

Į šeimos gydytojus besikreipiančiųjų pažymų apie tai, kad negali būti skiepijami, sparčiai daugėja, teigia medikai. Pasak gydytojo Andriaus Bleizgio, kyla ir konfliktinių situacijų. Visais atvejais, mediko teigimu, bandoma pacientą įtikinti skiepytis.

„Dėl įvairiausių priežasčių kreipiasi – vieni turi įrodymus, kad buvo kažkokia reakcija į pirmą skiepą COVID-19, ar į kitą skiepą, tarkime erkinio encefalito, ir reikalauja, kad šeimos gydytojas parašytų, jog negali vakcinuotis nuo COVID-19 ligos. Kiti neturi jokių įrodymų, tik žodžiu kažką pasako, kad kažkada buvo kažkokia reakcija į kažką“, – tikina medikas.

Šeimos gydytojai pažymų, kad dėl medicininių priežasčių žmogus negali skiepytis, išrašyti neskuba. Dažniausia nukreipia pas alergologą, kad šis tartų galutinį žodį, tačiau, medikų teigimu, apskritai priežasčių nesiskiepyti nedaug.

„Vienintelė priežastis būtų, jeigu pasiskiepijus pirma vakcina išsivystė anafilaksinė reakcija. Visos kitos priežastys yra labai santykinės. Ir kai žmonės pradeda aiškinti, kad aš negali skiepytis, nes yra labai alergiški, nes įkandus bitei ar vapsvai patino, skaudėjo ir net pykino ir panašiai, tai čia nieko bendro neturi su vakcina“, – teigia Šeimos gydytojų asociacijos vadovas Julius Kalibatas.

Medikai pabrėžia, kad skiepytis nuo COVID-19 tikrai negalima, kai gydant vėžį naudojami vaistai visai naikinantys imunitetą arba tam tikrais atvejais po transplantacijų, staiga paūmėjus ligoms, pavyzdžiui, cukriniam diabetui, ištikus infarktui ar ūmiam kraujavimui. Visgi būklę stabilizavus, skiepas galimas.

„Tyrimuose nedalyvavo imunosupresuoti žmonės, reiškia, tie žmonės, kurie dėl taikomo gydymo ar dėl ligos turi labai nusilpusią imuninę sistemą. Nebus atliekami greičiausiai tokie klinikiniai tyrimai, bet mes jau žinome, kad tai yra pati pažeidžiamiausia grupė ir tai jau tampa savaime aišku, net ir nesant klinikinių duomenų, kad šie žmonės turi būti vakcinuojami, nes jeigu jie susirgs infekcija, tai tikriausiai baigtųsi mirtimi“, – aiškina Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas Marius Strioga.

Norinčiųjų gauti pažymą padaugėjo paskelbus, kad be galimybių paso bus apribotas patekimas į prekybos centrus, restoranus, grožio salonus ir kitas vietas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt