Sveikata

2021.08.14 19:46

„AstraZeneca“ mokslininko teigimu, dėl delta varianto visuotinis imunitetas tampa neįmanomas

LRT.lt2021.08.14 19:46

Delta variantas sumaišė kortas, siekiant visuotinio imuniteto, teigia vienas iš „Oxford / AstraZeneca“ vakcinos kūrėjų. 

Antradienį Jungtinės Karalystės parlamento posėdyje kalbėjęs Oksfordo universiteto vaikų infekcinių ligų ir imuniteto profesorius seras Andrew Pollardas sakė, kad dabar, kai cirkuliuoja delta atmaina, visuotinis imunitetas „nebeįmanomas“.

„Kalbant apie koronavirusą, labai aiškiai žinome, kad šiuo metu plintančiu jo variantu, delta atmaina, užsikrečia ir skiepyti žmonės, o tai reiškia, kad kiekvienas, kuris iki šiol nebuvo paskiepytas, anksčiau ar vėliau susitiks su šiuo virusu“, – kalbėjo A. Pollardas.

Jo teigimu, mažai tikėtina, kad kada nors bus pasiektas visuotinis imunitetas, tuo labiau, kad kita naujojo koronaviruso atmaina „greičiausiai turės savybių, leidžiančių jai dar lengviau plisti skiepytoje populiacijos dalyje“.

Vakcinuoti asmenys gali užsikrėsti delta variantu, bet serga lengviau

Kai kurie ekspertai tikėjosi, kad pavyks pasiekti visuotinį COVID-19 imunitetą, kaip kad pavyko su tymais, kurie taip pat yra labai užkrečiama liga.

Daugelis šalių pasiekė visuotinį tymų imunitetą, paskiepijusios 95 proc. gyventojų. Pavyzdžiui, JAV endeminiai užsikrėtimai baigėsi 2000 m. Taip yra todėl, kad nuo tymų pasiskiepijęs žmogus nebeplatina viruso.

COVID-19 atveju vakcinos vis dar atlieka savo pagrindinį vaidmenį – apsaugo nuo sunkios ligos formos. Remiantis JAV ligų prevencijos ir kontrolės centrų duomenimis, delta atmaina užsikrėtusiems paskiepytiems žmonėms tikimybė susirgti sunkia ligos forma ar mirti yra 25 kartus mažesnė nei neskiepytiems. Didžioji dauguma užsikrėtusiųjų atsiperka lengvais simptomais ar besimptome forma.

Tačiau pateikiama vis daugiau įrodymų, kad vakcinuoti asmenys gali platinti delta atmainą.

„Neturime jokių priemonių, kurios sustabdytų viruso perdavimą kitiems žmonėms“, – sakė A. Pollardas.

Puikus pavyzdys yra Izraelis – COVID-19 atvejų šalyje sumažėjo po to, kai buvo paskiepyta apie 80 procentų suaugusiųjų, ir tai leido kai kuriems mokslininkams patikėti, kad buvo pasiektas visuotinis imunitetas, tačiau pradėjus plisti delta atmainai, užsikrėtimų skaičius šalyje vėl auga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt