Sveikata

2021.08.15 11:01

Ilgajam COVID-19 būdinga daugiau nei 200 simptomų, dažniausi – nuovargis ir smegenų migla

Gazeta Wyborcza2021.08.15 11:01

Britų mokslininkai iš University College Londone pristatė iki šiol didžiausio tyrimo apie ilgąjį COVID-19 rezultatus. Mokslininkai paragino sukurti valstybines atrankos programas, skirtas remti pacientus, užsikrėtusius SARS-CoV-2.

Atsižvelgiant į oficialius duomenis, visame pasaulyje koronavirusu užsikrėtė apie 190 milijonų žmonių, o tai reiškia, kad su infekcijos padariniais vis dar gali kankintis netgi keli šimtai milijonų persirgusiųjų.

Daugelis žmonių skundžiasi, kad praėjus keliems mėnesiams nuo užsikrėtimo SARS-CoV-2 jiems vis dar nepavyko atstatyti sveikatos būklės, kokia ji buvo prieš ligą. Greičiausiai ne vienas savo artimųjų ar draugų rate turime tokių žmonių, kurie, persirgę COVID-19, iki šiol jaučia nuovargį, skundžiasi suprastėjusia atmintimi, sutrikusiu miegu, uosle, širdies veikla.

„Tapau mokslininkų vadinamo „long COVID“ arba ilgojo COVID‘o auka. Iki šiol daugelis veiklų kelia man nuovargį, turi būti atsargus su pirkiniais, kurie gali būti per sunkūs ir kurių negalėsiu panešti iki namų. Nakties viduryje esu kamuojamas košmarų, po kurių negaliu užmigti iki pat ryto. Blogiausia, kad mano namuose apsigyveno nervingumas“, – labai asmeniškame feljetone parašė mūsų redakcijos kolegė Iwona Hajnosz.

Britų mokslininkai, norėdami tiksliau išsiaiškinti COVID-19 ligos eigą, simptomus bei ligos įtaką gyvenimui, sukūrė internetinę anketą. Ją užpildė 3762 respondentai iš 56 šalių. Į klausimus galėjo atsakyti vyresni nei 18 metų asmenys, kuriems pasireiškė COVID-19 būdingi simptomai net tuo atveju, kai nebuvo gautas teigiamas SARS-CoV-2 testo rezultatas. Pati anketa buvo sudaryta iš 257 klausimų, o tyrimo rezultatai buvo publikuoti žurnale „Lancet“.

Pažeidžiami ne tik plaučiai

Mokslininkai nustatė net 203 ilgojo COVID-19 simptomus. Taip pat pastebėta, kad pokovidinis sindromas paveikė 10 organizmo sistemų. Respondentai dažniausiai skundėsi nuovargiu, negalavimu po aktyvios fizinės ar protinės veiklos, pažinimo funkcijų sutrikimu, dažnai vadinamu smegenų migla. Taip pat buvo paminėti tokie simptomai kaip haliucinacijos, drebulys, odos niežulys, mėnesinių ciklo pokyčiai, seksualinė disfunkcija, širdies ritmo sutrikimas, šlapimo nelaikymas, atminties praradimas, neryškus matymas, viduriavimas ir spengimas ausyse.

„Daugelis Didžiosios Britanijos klinikų, tyrinėjančių pacientus su diagnozuotu ilguoju COVID-19, didžiausią dėmesį skyrė plaučių reabilitacijai. Tai tiesa, kad daugelis žmonių susiduria su kvėpavimo problemomis, tačiau pacientai turi ir kitų simptomų, todėl klinikos turėtų labiau laikytis holistinio požiūrio“, – sako UCL neurobiologė ir tyrimo bendraautorė Athena Akrami.

Anketos autoriai sutinka, kad rezultatai parodo būtinumą kurti valstybines atrankos programas, skirtas paremti pacientus, užsikrėtusius naujuoju koronavirusu.

„Tikėtina, kad dešimtims tūkstančių žmonių pasireiškia pokovidinis sindromas ir visi jie kenčia tyloje ir nežinomybėje, nes nėra tikri, ar jų simptomai yra būdingi ilgajam COVID-19“, – priduria mokslininkė.

Apie 22 proc. tyrime dalyvavusių žmonių pareiškė, kad persirgę COVID-19 negali dirbti. Kai kurie iš jų buvo atleisti iš darbo, kiti turėjo nuolat pratęsti nedarbingumą, kreiptis dėl ligos pensijos arba patys ryžosi išeiti iš darbo. O 45 proc. respondentų kreipėsi į savo darbovietėje su prašymu pakeisti darbo grafiką taip, kad jis neapsunkintų jų sveikatos būklės.

Šių metų pradžioje britų mokslininkų iš King‘s College atlikta analizė parodė, kad ilgojo COVID-19 aukomis dažniausiai tampa asmenys, labai sunkiai sirgę koronavirusine infekcija. Apie 54 proc. tirtų asmenų tikino, kad praėjus 4-6 savaitėms po išrašymo iš ligoninės jie patirdavo nuolatinį ir dažną dusulį, 34 proc. vis dar kentė nuo nuolatinio kosulio, 69 proc. – nuovargio, o 15 proc. susidūrė su depresija.

Tačiau dr. Michałas Chudzikas, kardiologas iš Lodzės, iniciatorius ir koordinatorius tyrimų su persirgusiais, interviu „Gazeta Wyborcza“ sakė, kad taip pat susiduria su pacientais, kuriems infekcijos eiga buvo vidutinio sunkumo, lengva arba apskritai besimptomė.

„Tikėjomės, kad tokiems žmonėms liga praėjo be pėdsako, tačiau netrukus paaiškėjo, kad tų pėdsakų visgi yra. Dabar jau žinome, kad COVID-19 padariniai išlieka ištisus mėnesius. O kartais jie netgi sugeba nustebinti“, – viename iš interviu sakė kardiologas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt