Sveikata

2021.08.07 19:22

Šimonytė apie prastėjančią COVID-19 situaciją: skiepai – pagrindinė priemonė, apsauganti nuo sunkios ligos

Žygintas Abromaitis, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.07 19:22

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė teigia, šiuo metu vėl fiksuojami naujų užsikrėtimų atvejų skaičiai kelia daug nerimo. Kaip teigia premjerė, artėjant šaltajam sezonui ir situacijai prastėjant, ligoninėse gali pradėti trūkti vietų.

„Žmonės, kurie vengia skiepytis arba bando kitus atkalbėti nuo skiepų, dažnai sako: „Taip, pasiskiepiję irgi serga“. Taip, serga, bet jeigu mes įvertinsime, kaip sunkiai serga, mes pamatysime, kad skiepytų žmonių mes beveik neturime ligoninėse. Tai yra, kad iš visų žmonių, kurie nuo birželio 1 d. pateko į ligonines, – skiepytų žmonių yra keli procentai. Aš mintyje turiu visiškai paskiepytus. Bet net ir iš dalies skiepytų yra labai mažai. 90 proc. žmonių yra, kurie neturi nė vieno skiepo“, – LRT TELEVIZIJAI sako premjerė I. Šimonytė.

Žinios. Mokslininkai sunerimę dėl COVID-19 plitimo vasarą: neaišku, kas bus rudenį ir žiemą, virusą gali itin platinti vaikai

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 496 nauji koronaviruso atvejai. Ekspertai sutaria, situacija neįprasta. Vasara virusui plisti sudėtingiau, turėtų tvyroti štilis, tačiau pastarųjų poros savaičių skaičiai rodo priešingą situaciją.

„Akivaizdu, jeigu didėja užsikrėtusiųjų skaičius, jeigu didėja gydomų ligoninėje skaičius, tai mūsų profilaktinės priemonės yra nepakankamos. Ir ypatingą rūpesnį kelia tai, kad tai vyksta vasara, tada, kai biologinis koronaviruso aktyvumas turėtų būti mažesnis“, – aiškina Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Usonis.

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius teigia, rudenį daug problemų gali sukelti užsikrečiantys vaikai. Gali dar sparčiau plisti delta atmaina, kuri būtų perduodama tėvams, ypač neskiepytiems. Esą tokia situacija fiksuojama Jungtinėse Valstijose. Lietuvoje vaikai dabar skiepijimai nuo 12 metų. Pasak V. Usonio, 12 metų ir vyresnių jaunuolių skiepijimas vangus.

„Aišku, tai kelia pavojų užsikrėsti vieniems nuo kitų ir, be abejo, parnešti koronavirusą namo, kur nepaskiepyti žmonės gali būti dėl įvairiausių priežasčių. Nebūtinai tie, kurie atsisako skiepijimo, bet, sakykime, asmenys su sutrikusia imuninės sistemos funkcija, lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, tie asmenys, kuriuos priskiriame rizikos grupei“, – pabrėžia V. Usonis.

Premjerė teigia, kad situacija nepavydėtina. Esą vien per šią parą reanimacijoje atsirado keliolika itin sunkios būklės pacientų, kuriems būtina intensyvi pagalba. I. Šimonytė tikina, kad sukurti papildomų lovų reanimacijoje – itin sunku.

„Paprastų ligoninės lovų, atimdami iš kitų sveikatos paslaugų, dar mes kažkaip galime parūpinti. Reanimacijos lovų parūpinti labai sudėtinga. Ir tai žmonės, kurie serga sunkai, o skiepai yra pagrindinė priemonė, kuri apsaugo būtent nuo to. Žinoma, kad koronavirusas plis tol, kol bus gana didelė dalis žmonių, kurie yra nepasiskiepiję. Jis turi erdvės plisti. Kuo daugiau žmonių bus pasiskiepiję, tuo daugiau virusas atsimuš į skiepo užtvarą ir jam dings paskatos plisti ir dėl visų naujų mutacijų, kurios iš esmės atsiranda dėl to, kad žmonių pasaulyje, ne tik Lietuvoje, paskiepyta nepakankamai, tiek ir dėl savo sveikatos“, – sako I. Šimonytė.

„Tie, kurie nesuskubo, turėtų suskubti. Aš džiaugiuosi matydama augančius skaičius (paskiepytų asmenų – LRT.lt) pastarosiomis dienomis, bet labai norėčiau, kad ta tendencija išliktų bent jau artimiausias porą savaičių. Tai reikštų, kad mes rudenį galėtume pasitikti saugiau negu, kad kaip tai atrodė žiūrint į skaičius liepos pabaigoje“, – pridūrė ministrė pirmininkė.

Ekspertai atkreipia dėmesį į tai, kad rudenį koronavirusas ir jo atmainos gali plisti tarp vaikų, o šie užkrėstų artimuosius. Lietuvoje vaikai dabar skiepijami nuo 12 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt