Sveikata

2021.08.07 09:48

Visiškai paskiepytieji vis dar rizikuoja užsikrėsti COVID-19, rodo plataus masto tyrimas JK

LRT.lt2021.08.07 09:48

Remiantis trečiadienį paskelbta vis dar besitęsiančia Anglijos gyventojų apklausa, tikimybė visiškai pasiskiepijusiems asmenims susirgti COVID-19 siekia vieną trečiąją, rašo „Science Alert“.

Londono imperatoriškojo koledžo ir rinkos tyrimų bendrovės „Ipsos MORI“ mokslininkų atlikto ilgalaikio tyrimo išvados grįstos 98 233 testų, atliktų laikotarpiu nuo birželio 24 iki liepos 12 d., rezultatais.

Jie parodė, kad vienas iš 160 žmonių buvo užsikrėtęs koronavirusu; paplitimo rodiklis tarp neskiepytų respondentų siekė 1,21 proc., o tarp visiškai paskiepytų – 0,40 proc.

Tyrimas taip pat parodė, kad dviem vakcinos dozėmis paskiepyti asmenys rečiau perduoda virusą kitiems nei tie, kurie nebuvo skiepyti.

Tačiau Didžiosios Britanijos pareigūnai ir mokslininkai ragina per daug neatsipalaiduoti net ir po to, kai liepos 19 d. Vyriausybė sušvelnino daugelį karantino ribojimų, įskaitant reikalavimą dėvėti kaukes tam tikrose patalpose.

Praėjusią savaitę paviešintame JAV Vyriausybės dokumente įspėjama, kad visiškai paskiepytų žmonių užsikrėtimai nėra tokie reti, kaip manyta anksčiau, ir kad tokiais atvejais infekuotas asmuo gali lengvai užkrėsti kitus.

Imperatoriškojo koledžo visuomenės sveikatos mokyklos profesorius ir tyrimo programos direktorius Paulas Elliottas teigė, kad išvados „patvirtina mūsų ankstesnius duomenis, rodančius, jog dvi vakcinos dozės puikiai apsaugo nuo užsikrėtimo“.

„Tačiau mes taip pat matome, kad vis dar išlieka pavojus užsikrėsti, nes nė viena vakcina nėra 100 procentų veiksminga, ir žinome, kad kai kurie dviem dozėmis paskiepyti žmonės vis tiek gali susirgti, – aiškina jis. – Todėl net ir sušvelninus apribojimus, turėtume elgtis atsargiai, kad apsaugotume vienas kitą ir sumažintume infekcijos plitimą.“

Sušvelninus ribojimus, Didžiosios Britanijos sveikatos ministerijos registruojamų COVID-19 atvejų skaičius sumažėjo, tačiau gyventojų apklausos rodo, kad jis netrukus gali vėl imti augti, nors ir ne taip sparčiai.

Tokia tendencija nustebino naujų atvejų šuolį prognozavusius ekspertus ir pareigūnus.

Imperatoriškojo koledžo ir „Ipsos MORI“ tyrimas, apimantis laikotarpį iki liepos 12 d., parodė, kad jau tuo metu naujų atvejų skaičius augo kur kas lėčiau nei mėnesiu anksčiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt