Sveikata

2021.08.02 22:32

„Nėra ko laukti“ – Čaplinskas ragina norinčiuosius skiepyti trečia vakcinos nuo COVID-19 doze

Milda Vilikanskytė, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.02 22:32

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys džiaugiasi, kad praėjusi savaitė skiepijant buvo geriausia per paskutinius 2 mėnesius. Vis dėlto, pasak A. Dulkio, nerimą kelia labai agresyvus sergamumo augimas, kuris jau lenkia praėjusio rudens rodiklius. Lovų ligoninėse užimtumui artėjant prie 300, Vyriausybė trečiadienį svarstys grąžinti dalį ribojimų. Pirmiausiai jie būtų nukreipti į galimybių paso neturinčius.

Prasidėjus paskutiniam vasaros mėnesiui bjūra ne tik oras. Pirmadienį visi didieji šalies miestai pateko į raudonąją koronaviruso zoną. Iš viso raudonuoja jau 18 savivaldybių. Pasak sveikatos apsaugos ministro, praėjusią savaitę sergamumas augo net sparčiau nei praeitą rudenį. Todėl jau nuo pirmadienio iki mėnesio ilginamas galimybių paso galiojimo laikas, o trečiadienį Vyriausybė spręs jį taikyti visoms kontaktinėms veikloms.

Panorama. Rūdninkų poligone sukilo migrantai: prieš juos panaudota vandens srovė ir ašarinės dujos

„Tai ir socialinė globa, ir sveikatos apsauga, ir prekyba, ir keleivinis, viešasis transportas. Visos sritys, kur yra kontaktai. Tik tai, be abejo, turime apgalvoti visur, kur tai galima daryti“, – nurodo sveikatos apsaugos ministras.

Vyriausybė jau anksčiau nusprendė, kad prie ribojimų grįš, kai šalies ligoninėse bus gydoma 300 COVID-19 pacientų. Šiuo metu tokių – 184. Ir, pasak ekspertų, padėtis artimiausiu metu negerės.

„Serga neskiepyti, nes, kaip matome, tas atvejų pakilimas yra labai staigus ir labai anksti prasidėjęs, palyginti su pernai metais. Tai rodo, kad situacija, ypač su delta atmaina, yra labai prasta. Turbūt šią savaitę pasieksime ir tuos 300 lovų“, – tvirtina Vytauto Didžiojo universiteto rektorius prof. Juozas Augutis.

Kol kas visi planuojami suvaržymai pirmiausiai numatomi nesiskiepijusiems, nes šiuo metu, pasak sveikatos ministro, sprendžiami būtent jų keliami iššūkiai. Iš visų nuo birželio pirmosios ligoninėse gydomų COVID-19 pacientų beveik 90 proc. – nepasiskiepiję, dar 7 proc. – gavę tik vieną skiepą.

„Tas pacientas, kuris neskiepytas ir susirgo – ženkliai sunkesne forma serga. Galima sakyti – viena koja reanimacijoje. Jiems reikia jau ir deguonies terapijos, ir didelio srauto deguonies“, – aiškina Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai dr. Mindaugas Vaitkus.

Dalis ekspertų akcentuoja – COVID-19 situacijai blogėjant, svarbu ne tik didinti pasiskiepijusių skaičių, bet ir pradėti trečiąja doze skiepyti visus norinčius.

„Vienareikšmiškai nėra ko laukti. O jeigu mes lauksime tarptautinių rekomendacijų, ypač oficialių institucijų rekomendacijų, tai turėtume suprasti, kad vis tik pasaulio mastu tik apie 10 proc. pasaulio žmonių yra gavę bent pirmą skiepo dozę ir tokios rekomendacijos dėl trečios dozės gali ateiti kiek vėliau“, – pastebi virusologas prof. Saulius Čaplinskas.

Anot ministro, norint trečiąja doze skiepyti visus, būtina sulaukti tarptautinių rekomendacijų. Tuo metu Izraelis jau pradėjo trečiąkart skiepyti vyriausius gyventojus. Pirmasis rodydamas pavyzdį trečiąkart pasiskiepijo šalies prezidentas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.