Sveikata

2021.08.01 11:23

Kasiulevičius ragina sekti Izraelio pavyzdžiu ir Lietuvoje spartinti vakcinavimą nuo koronaviruso trečiąja doze

LRT.lt2021.08.01 11:23

Lietuvoje turėtų būti spartinamas vakcinacijos trečiąja doze nuo koronaviruso procesas, mano Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekanas prof. Vytautas Kasiulevičius.

Kaip savo feisbuko paskyroje teigia jis, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimas paskiepyti sunkiomis kraujo ligomis ir inkstų nepakankamumu sergančius asmenis yra geras, tačiau jo įtaka epidemijos valdymui esą labai menka, nes apima mažiau negu 0,1 proc. populiacijos.

„Neturėkime iliuzijų – net Urugvajuje pasiskiepijo „tik“ 73 proc. gyventojų, ką jau kalbėti apie Lietuvą, kur antivakserių balsas skamba iš kiekvieno lygintuvo, o dalis esamų ir būsimų Seimo narių iš to kraunasi politinį kapitalą būsimiems rinkimams. Kuo daugiau šalyje neskiepytų asmenų, tuo pandemijos greitis, delta atmainai plintant kaip vėjaraupiams, bus didesnis.

Neturėkime iliuzijų, kad nesirgs paskiepyti žmonės. Jau sakiau anksčiau – paskiepyti žmonės suserga ir netgi miršta. JAV Užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centras prognozuoja, kad Jungtinėse Valstijose iš 1 milijono paskiepytų kas savaitę susirgs 210, o iš 1 milijono neskiepytų 1790 asmenų“, – dėsto jis.

Pasak V. Kasiulevičiaus, „protingas žmogus supranta, kad skiepai apsaugo nuo ligos 8,5 karto geriau negu antivakserių propaganda, bet protingas žmogus užduos ir kitą klausimą: ką padaryti, kad tarp paskiepytų asmenų susirgimų būtų dar mažiau?“.

„Jau pakanka duomenų rodančių, kad antikūnų prieš COVID-19 lygmuo koreliuoja su užsikrėtimo ir susirgimo COVID-19 rizika. Kuo daugiau antikūnų, tuo mažesnis šansas paskiepytam ar natūraliai persirgusiam užsikrėsti ir susirgti. Nesutariama dėl vieno – antikūnų slenksčio, žemiau kurio rizika daug didesnė. Ir tokiomis aplinkybėmis tai yra susitarimo objektas. Jeigu mes pasirinksime, pavyzdžiui, SARS-CoV-2-anti-S IgG antikūnų prieš spyglio baltymą ribą 300 BAU/ml, mes nedaug suklysime.

Tiesiog priimkime sprendimą, kad visus, kurie turi mažiau kaip 300 BAU/ml antikūnų prieš spyglio baltymą, būtina skiepyti, jeigu nuo jų antrojo skiepo praėjo bent 6 mėnesiai. Neturime vakcinų – sutarkime žemesnę ribą, bet tiesiog tai jau darykime“, – mano jis.

Profesoriaus manymu, jeigu reikia sudaryti eilę, tuomet prioritetą būtina teikti tiems, kurie vyresni nei 60 metų amžiaus – taip esą jau padarė Izraelis ir jau trečiąja „Pfizer“ vakcinos doze paskiepijo savo prezidentą – medikai, globos namų gyventojai, mokytojai, policininkai ir t. t.

„Kitų vakcinų be pavasario neturėsime, ventiliacijos problemų niekas net neketina spręsti, vaikai išsiilgę bendravimo grįš į mokyklas, ,,baltosios apykaklės“ į ofisus, o transportininkai, anot statistikos departamento, ir taip neketina skiepytis (linkėjimai merams ir „Linavai“). Finale mes sėkmingai vėl atsidursime 2020 metų lapkričio situacijoje, o bandymas uždaryti šalį baigsis Vyriausybės krize.

Todėl vieną dalyką, kurį mūsų šalis dar pajėgi padaryti prieš ateinančią žiemą, tai skiepytis, o kuo mažiau susirgs paskiepytų žmonių, tuo didesnis argumentas bus skiepytis tiems, kurie bijo“, – įspėja jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.