Sveikata

2021.08.02 21:31

39 metų vyras tapo pirmuoju JAV pacientu, kuriam įstatytas dirbtinis širdies implantas

LRT.lt2021.08.02 21:31

Vien JAV šiuo metu tūkstančiai žmonių laukia organų transplantacijos. Vidutiniškai kasdien po 17 jų miršta, taip ir nesulaukę savo eilės, todėl dirbtinių organų kūrimas yra be galo svarbi medicininių tyrimų sritis, rašo „Science Alert“.

Visai neseniai grupė chirurgų sėkmingai atliko pirmąją JAV dirbtinio širdies aparato „Aeson“, kurį sukūrė Prancūzijos bendrovė CARMAT, implantaciją. Dirbtinė širdis, kaip ir tikrasis organas, turi dvi skilvelių kameras ir keturis biologinius vožtuvus ir yra maitinama iš išorinio šaltinio.

Iš „biologiškai suderinamų medžiagų“, įskaitant galvijų audinius, pagaminta dirbtinė širdis, padedama jutiklių ir algoritmų, palaiko reikiamą ritmą ir užtikrina kraujo cirkuliaciją organizme.

„Labai džiaugiamės, kad mūsų pacientas po procedūros sparčiai sveiksta, – sako kardiologas Carmelo Milano iš Duke`o universiteto medicinos mokyklos. – Vertindami šį prietaisą esame nusiteikę optimistiškai ir tikimės, kad pacientai, kurie šiaip būtų turėję labai nedaug galimybių išgyventi, nuo šiol turės veiksmingą gelbėjimosi ratą.“

Aptariamas pacientas yra 39 metų Matthew Moore`as iš Šalotos, Šiaurės Karolinoje. Iš pradžių M. Moore`ui buvo planuojama atlikti širdies šuntavimo operaciją, tačiau jo būklei sparčiai blogėjant, galimybių spektras labai susiaurėjo. Vyrui buvo taip blogai, kad net įprastas širdies persodinimas tapo pernelyg rizikingas.

Laimei, jis buvo gydomas kaip tik tinkamoje vietoje – laukiant JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) leidimo naudoti „Aeson“ įrenginį, jis buvo testuojamas Duke`o universitete. Po kelerius metus trukusių ir ne visuomet sėkmingai pasibaigusių bandymų su Europos pacientais, šio įrenginio naudojimą jau buvo patvirtinusios Europos reguliavimo institucijos.

Dirbtinė širdis sukurta specialiai tam, kad padėtų pacientams, kurių širdys nebegali perpumpuoti pakankamai kraujo per abi kameras. Ji pakeičia natūralią širdį, nors ir nėra skirta nuolatiniam naudojimui – tai greičiau laikinas sprendimas iki įprastos širdies transplantacijos, kuri turi būti atlikta maždaug per šešis mėnesius.

„Dėl donorų širdžių trūkumo daugelis pacientų miršta taip ir nesulaukę širdies persodinimo, – sako kardiologas Jacobas Schroderis iš Duke`o universiteto medicinos mokyklos. – Mes ieškome naujų galimybių padėti šiems pacientams, kurių daugelis, panašiai kaip ponas M. Moore`as, labai sunkiai serga ir kitais būdais negali pasiruošti transplantacijai.“

Tai tik vienas konkretaus organo pakaitalas – kitos mokslininkų grupės dirba su kitomis kūno dalimis, kurios galėtų padėti mums išgyventi, atsisakius gyvybiškai svarbiems organams. Jei technologiją pavyks sėkmingai ir saugiai plėtoti, jos poveikis gali būti milžiniškas.

FDA leido JAV vykdyti CARMAT sukurtos dirbtinės širdies bandymus, kuriuose dalyvaus 10 pacientų, sergančių paskutinės stadijos biventrikuliniu širdies nepakankamumu, ir ketina vertinti, ar „Aeson“ gali būti naudojamas, siekiant prailginti širdies transplantacijos laukiančio paciento gyvenimą.

Kol kas Matthew Moore`ui teks nešiotis valdiklį ir pakuotę įkraunamų baterijų, užtikrinančių sklandų „Aeson“ veikimą, tačiau jis yra gyvas, o technologija, palaikanti jo gyvybę, ateityje gali išgelbėti tūkstančius kitų gyvybių, jei tolesni šio įrenginio bandymai bus sėkmingi.

„Tiek Matthew, tiek aš esame labai dėkingi, kad mums buvo suteikta galimybė dalyvauti eksperimente, kuris gali turėti įtakos daugelio žmonių gyvenimui“, – sako bendrosios praktikos slaugytoja dirbanti Matthew žmona Rachel Moore. – Mes esame labai dėkingi už kiekvieną išgyventą dieną ir tikimės, kad viskas bus gerai.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.