Sveikata

2021.07.31 21:03

Tabletė nuo COVID-19 dar šiais metais? Tai įmanoma

Gazeta Wyborcza2021.07.31 21:03

Mokslininkai lenktyniauja tarpusavyje, ieškodami veiksmingo vaisto nuo COVID-19, kurį būtų galima įsigyti, išryškėjus pirmiems ligos simptomams. Galbūt vaistu, pakeisiančiu pandemijos eigą, taps JAV testuojamas molnupiraviras?

Vakcinos nuo COVID-19 yra labai veiksmingos, tačiau net jei visi dabar pradėtume skiepytis, negalėtume pašalinti SARS-CoV-2 viruso iš aplinkos, kurioje gyvename. Mums reikia antivirusinio vaisto, galinčio apriboti ligos progresavimą ir užkirsti kelią jo tolimesniam plitimui.

Originalų tekstą galite rasti čia

Veiksmingas gydymas nuo SARS-CoV-2 kartu su skiepais galėtų tapti pirmos eilės terapija vaikams ir suaugusiems, dėl įvairių priežasčių blogai reaguojantiems į vakciną.

Galbūt tokiu proveržiu galėtų tapti antivirusinis molnupiraviras – eksperimentinis vaistas, originaliai sukurtas gripui gydyti. Naująjį vaistą nuo COVID-19 išbandė Džordžijos valstijos universiteto Biomedicinos mokslų instituto mokslininkai. Ikiklinikiniai tyrimai parodė, kad molnupiraviras yra veiksmingas prieš SARS-CoV-2 esant lengvai ar vidutinio sunkumo COVID-19 ligos eigai. Ligos pradžioje vartojamas molnupiraviras gali sutrumpinti infekcinę fazę ir greitai suvaldyti vietinius protrūkius, o tai gerokai galėtų sumažinti viruso perdavimą populiacijai.

Farmacijos kompanijos „Merck“ kartu su „Ridgeback Biotherapeutics“ sukurtas vaistas tablečių pavidalu šiuo metu yra testuojamas JAV vykstančio III fazės klinikinio tyrimo metu.

Tikėtina, kad molnupiravirą bus leista vartoti dar šiais metais.

Vaistas nuo COVID-19 gali būti sukurtas iš ciberžolės

Ispanijos mokslininkai iš Valensijos politechnikos universiteto atrado, kad kai kurie populiarūs augalai turi stiprių antivirusinių savybių.

Mokslininkų komanda nustatė 17 augalinių produktų, dažniausiai naudojamų šiuolaikinėje virtuvėje ir pasižyminčių į chimotripsiną panašia proteaze (3CLPro), vadinamo koronaviruso baltymo inhibitorių savybėmis. Šis baltymas yra atsakingas už koronaviruso dauginimąsi.

Paaiškėjo, kad SARS-CoV-2 aktyvumą gali slopinti ciberžolės, garstyčių sėklų ir rukolos ekstraktai. Ypač perspektyviu laikomas ciberžolės šakniastiebių poveikis.

„Augalų ekstraktų testavimas gali būti laikomas pirmuoju bandymu surasti natūralius antivirusinius junginius, o tai galėtų tapti pagrindu profilaktinių ar terapinių augalų ekstraktų kūrimui nuo COVID-19“, – „Foods“ žurnale rašo Carla Guijarro-Real. – „Be to, atsižvelgiant į įrodytą augalų, iš kurių gaunami ekstraktai, saugumą, potencialus jų naudojimas prieš COVID-19 gali būti greitai ir lengvai prieinamas“.

Ar tai reiškia, kad vaistų nuo COVID-19 galėsime nusipirkti maisto prekių parduotuvėje?

Taip manyti būtų pernelyg optimistiška. C. Guijarro-Real komanda išbandė komercinį kurkuminą (ciberžolės ingredientą). Deja, tyrimo metu buvo nustatyta, kad pats kurkuminas neturi jokio poveikio SARS-CoV-2, o tai reiškia, kad kitos ciberžolės ekstrakto sudėtinės dalys turi prisidėti prie viruso aktyvumo slopinimo.

„Ciberžolės ekstraktų gebėjimas slopinti virusą gali būti kelių junginių sinergetinio poveikio rezultatas“, – rašo tyrimo autoriai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.