Sveikata

2021.07.29 12:49

Daugiau kaip 400 Santaros klinikų darbuotojų apskundė administraciją Darbo ginčų komisijai

atnaujinta 13.45
LRT.lt2021.07.29 12:49

Vadovaujantis galiojančia šakos kolektyvine sutartimi tarp Sveikatos apsaugos ministerijos bei medikų profesinių sąjungų, nuo šių metų sausio 1 dienos medikų darbo užmokestis turėjo didėti 9 proc. Nesulaukę padidėjimo, medikai masiškai kreipiasi į Darbo ginčų komisiją (DGK) dėl netinkamai apskaičiuojamo darbo užmokesčio, rašoma Santaros klinikų gydytojų sąjungos pranešime žiniasklaidai.

„Šiuo metu Santaros klinikų medikai yra padavę daugiau kaip 400 individualių skundų, kuriuos jau nagrinėja DGK. Su skundais kreipėsi tiek gydytojai, tiek slaugytojai, tiek ir kiti medicinos darbuotojai. Pabrėžtina, kad Jungtinė profesinių sąjungų atstovybė taip pat kreipėsi į teismą dėl padidintų algų neišmokėjimo. Teismas priėmė ieškinį ir rugsėjo mėn. jį nagrinės iš esmės. Dėl susidariusios situacijos į teismą, kaip trečioji šalis, yra kviečiama Sveikatos apsaugos ministerija“, – teigė Jungtinės profesinių sąjungų atstovas Vaidas Dirsė.

„Santaros klinikų darbuotojams antrosios COVID-19 bangos metu buvo padidinti darbo krūviai, kai kuriuose padaliniuose net dvigubai, nei yra įprastai. Nė vienas darbuotojas dėl padidintų darbo krūvių nesikreipė į darbdavį, nors tokią teisę turėjo. Naiviai tikėjomės, kad šis mūsų indėlis bus priimtas, kaip geros valios ženklas, su tikslu, kad nuo 2021 m. sausio 1 dienos mums bus mokamas sąžiningai uždirbtas darbo užmokestis. Tačiau dar nesibaigus pandemijai valdžios struktūros nuo mūsų nusigręžė”, – savo nusivylimo neslėpė Santaros klinikų slaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Mingaudas Busevičius.

Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkė Gabija Tomkutė tvirtina, kad nevyksta dialogas nei su Sveikatos apsaugos ministerija, nei su Vyriausybe.

„Metų pradžioje SAM žadėjo atlyginimams surasti lėšų bent nuo liepos, tačiau pažadai laužomi. Prieš rinkimus daug pokyčių žadėję politikai toliau mus laiko nevertais dėmesio. Seniai nebuvo tokio didelio darbuotojų nusivylimo, jausmo, kad mumis naudojamasi. Pandemija apnuogino daug sisteminių bėdų, tačiau dar labiau parodė nenorą problemas spręsti kartu“, – tvirtina G. Tomkutė.

Šiuo metu profesinės sąjungos ir SAM derasi dėl naujos Šakos sutarties, tačiau kyla labai daug abejonių, ar jos bus laikomasi, nes galiojančios Šakos sutarties dėl atlyginimų didinimo, valdžios struktūros nesilaiko.

Santaros klinikos: darbo užmokesčio kėlimas atidedamas vėlesniam laikui

Po gydytojų išplatinto pranešimo savo poziciją pateikė ir VUL Santaros klinikų administracija. Jų atsiųstame rašte teigiama, kad Santaros klinikų administracija apgailestauja, jog nepaisant kartotinių konsultacijų su profesinėmis sąjungomis, yra organizuojami teisiniai procesai.

„Profesinės sąjungos kreipėsi į Valstybinę darbo inspekciją, reikalaudamos didinti minimalų mėnesinį darbo užmokestį, neatsižvelgdamos į susitarimą palaukti, kol finansinius įsipareigojimus leis įvykdyti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto gautos papildomos lėšos.

Kiekvienais metais peržiūrimas darbuotojų darbo užmokesčio bazinis dydis, kuris tvirtinamas atsižvelgiant į LR Vyriausybės tvirtinamą minimalią mėnesinę algą (MMA). Pagal dabar galiojančią Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinę sutartį nuo 2021 metų sausio pirmos dienos, minimaliai mėnesinei algai (MMA) didėjant apie 9 proc., turėjo atitinkamai didėti ir darbo užmokestis asmens sveikatos priežiūros specialistams.

Ši kolektyvinė šakos sutartis tuometės Vyriausybės buvo pasirašyta dar tada, kai niekas neprognozavo pasaulinės pandemijos ir jos padarinių tiek žmonėms, tiek valstybių finansams. Visada valstybės mastu keliant sveikatos priežiūros darbuotojų darbo užmokestį tam būdavo skiriama papildomų lėšų, didinant apmokėjimo už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas įkainį. Nelauktai užklupusiai, sveikatos priežiūros sistemą privertusiai persiorganizuoti ekstremaliai situacijai prireikė daug žmogiškųjų ir finansinių išteklių, kurie nebuvo numatyti. Sveikatos priežiūros įstaigos užgriuvusią finansinę naštą nemaža dalimi turėjo pakelti iš savo rezervinių lėšų, o apmokėjimas už paslaugas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto nepadidėjo. Pradėjus įstaigoms teikti mažiau planinių paslaugų, visą dėmesį skiriant COVID-19 aukų gydymui, lėšų srautas netgi sumažėjo“, – tvirtina VUL Santaros klinikų administracija.

Kartu nurodoma, kad pagal Valstybinės ligonių kasos (VLK) įkainius šiuo metu Santaros klinikų gaunamo apmokėjimo už suteiktas paslaugas nepakanka darbo užmokesčiui padidinti, todėl šiuo metu įstaiga negali įvykdyti tokio masto finansinio įsipareigojimo, kuris siektų 6 mln. eurų už 2021 m. I pusmetį.

Po to, kai Santaros klinikų administracija kreipėsi į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministeriją, vėliau į Stebėtojų tarybą bei Jungtinę profesinių sąjungų atstovybę, buvo sutarta atidėti darbo užmokesčio didinimą iki to laiko, kai bus gautas tam skirtas papildomas finansavimas didinat paslaugų įkainius, o skyrus papildomą finansavimą – būtų perskaičiuotas ir išmokėtas darbo užmokestis nuo šių metų pradžios.

Pasak Santaros klinikų generalinio direktoriaus prof. Felikso Jankevičiaus, įstaiga supranta pareigą laikantis valstybės priimtų teisės aktų didinti darbuotojų darbo užmokestį ir darbuotojų gerovę laiko vienu iš prioritetinių savo užduočių, tačiau kartu ji turi užtikrinti pagrindinę savo misiją – teikti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas pacientams.

Negavus papildomo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto finansavimo, net ir perskirsčius finansinius išteklius, išlaidos darbo užmokesčiui Santaros klinikose siektų 67,5 proc. ir keltų sunkumų įstaigos veiklai užtikrinti. „Susiduriame su dilema, – sako prof. F. Jankevičius. – ar leisti įstaigai bankrutuoti ir tokiu būdu nebevykdyti savo misijos teikti visas reikalingas medicinos paslaugas savo pacientams, ar vis dėlto rasti sutarimą su profesinėmis sąjungomis ir palaukti, kada finansinius įsipareigojimus būtų galima įvykdyti, nestabdant ligoninės veiklos“.

Kartu nurodoma, kad darbo užmokesčio mediana Santaros klinikose, turinčiose daugiau nei 6 tūkstančius darbuotojų, birželio mėnesio „Sodros“ duomenimis yra 1960 Eur ir tarp didžiausių šalies įmonių yra antroje vietoje, taip pat medikams, dirbantiems su COVID-19 pacientais, visą laiką buvo mokami priedai net ir tuo metu, kai tam nebuvo skiriama papildomo finansavimo iš valstybės biudžeto.

„Gavus papildomą finansavimą, bus perskaičiuotas ir išmokėtas darbo užmokestis už laiką nuo 2021 metų sausio 1 dienos“, – pabrėžia Santaros klinikų generalinis direktorius prof. F. Jankevičius.

LRT.lt primena, kad prieš trejus metus Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir medikų profesinių sąjungų pasirašyta šakos kolektyvinė sutartis, dar nenustojusi galioti, grūdama į stalčių – nėra lėšų atlyginimams, kaip žadėta, kelti.

Pagal galiojančią Šakos kolektyvinę sutartį medikų algos priklauso nuo praėjusių metų minimalios mėnesio algos dydžio. 2019 m. galiojęs MMA siekė 555 eurus, o 2020 m. šis rodiklis buvo didesnis, siekiantis 607 eurus. Medikai buvo užtikrinti, kad jų algos nuo šių metų kils 9 proc. Per vienerius metus tai sudaro daugiau nei 13 atlyginimą ne tik kiekvienam medikui, bet ir kiekvienam sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojui.

Gegužę VUL Santaros klinikų administracija tikino, kad susiklosčiusi situacija neleidžia užtikrinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų įkainių didinimo. Negavus papildomo privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto finansavimo, net ir perskirsčius finansinius išteklius, išlaidos darbo užmokesčiui Santaros klinikose siektų 67,5 proc. ir keltų sunkumų įstaigos veiklai užtikrinti.

Su neteisingo darbo užmokesčio problema dėl nenumatytų lėšų susiduria visos Lietuvos sveikatos įstaigų darbuotojai. SAM duomenimis, preliminariai lėšų poreikis gydytojų darbo užmokesčiui kelti 2021 metams yra apie 50 mln. eurų, arba 6,25 mln. eurų mėnesiui.

Medikų bendruomenė per pandemiją dirbo padidėjusiu krūviu, be to, trečdalis jų užsikrėtė COVID-19, todėl dabar su nuoskauda tikina, kad sutarties nesilaikymas yra ministerijos spjūvis į veidą.

Gegužę SAM LRT.lt sakė, kad šiandien prioritetas yra pandemijos valdymas, o prie medikų darbo užmokesčio klausimo bus grįžta tik liepą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.