Sveikata

2021.07.26 13:43

Tyrimais patvirtinta – nuo delta ir kitų koronaviruso atmainų veiksmingai apsaugo tik dvi COVID-19 skiepo dozės

LRT.lt2021.07.26 13:43

Nacionalinio vėžio instituto biomedicinos mokslų daktaras bei nepriklausomos ekspertų tarybos narys Marius Strioga asmeninėje „Facebook“ paskyroje pasidalino kelių pasaulinės reikšmės tyrimų duomenimis, kaip plinta koronaviruso atmainos ir koks prieš jas stebimas COVID-19 skiepų efektyvumas. 

Anot M. Striogos, Kinijoje atlikto tyrimo rezultatai atskleidė pagrindinius simptomatikos skirtumus tarp užsikrėtusiųjų delta atmaina ir tų, kurie anksčiau buvo užsikrėtę originaliąja koronaviruso atmaina, kilusia iš Uhano. Palyginus abiejų grupių PGR tyrimo rezultatus matoma, kad delta atmaina užsikrėtusių asmenų burnaryklėje viruso dalelių koncentracija yra apie 1 tūkst. kartų didesnė. Būtent dėl šios priežasties didėja tikimybė greičiau užsikrėsti nuo infekuoto delta virusu, tam pakanka trumpesnio kontakto. Taip pat pastebėta, kad užsikrėtusiųjų delta atmaina inkubacinis periodas yra trumpesnis, o tai reiškia, kad jie virusą ima platinti anksčiau nei užsikrėtusieji kitomis atmainomis. Dėl to, anot biomedicinos mokslų daktaro, delta atmainos nešiotojus būtina kuo skubiau identifikuoti ir izoliuoti.

„Manoma, kad didesnį delta atmainos užkrečiamumą (intensyvesnį plitimą) lemia gebėjimas efektyviau patekti į ląsteles (dėl mutacijų S baltyme, kurį virusas naudoja tarsi raktą mūsų ląstelių spynų atrakinimui) ir intensyvesnis dauginimasis infekuotose ląstelėse“, – teigia dr. M. Strioga

Jis atkreipė dėmesį į vasario-birželio mėnesiais Jungtinėje Karalystėje stebimus rezultatus po delta atmainos identifikavimo. Per šį laikotarpį šalyje delta atmaina užsikrėtė daugiau nei 92 tūkst. asmenų ir daugiau nei pusė jų (58 proc.) buvo neskiepyti nuo COVOD-19. Tik trečdalis visų šių žmonių buvo skiepyti viena vakcinos doze, o dviem skiepais vakcinuota vos 8 proc. šių pacientų.

Iš 92 tūkst. užsikrėtusių delta atmaina apie 3,6 tūkst. asmenų dėl sunkios COVID-19 ligos eigos buvo hospitalizuoti. Kaip rodo Jungtinės karalystės duomenys, daugiau nei pusę šių ligoninėse atsidūrusių pacientų (58,3 proc. ) sudarė būtent neskiepyti asmenys, 22,8 proc. buvo gavę dvi COVID-19 vakcinos dozes, likę – vieną vakcinos dozę.

Panašios tendencijos, anot M. Striogos, vyrauja ir Jungtinėse Amerikos valstijose. Čia 97 proc. visų į ligonines patekusių asmenų bei 99,5 proc. mirusių nuo COVID-19 pacientų buvo neskiepyti.

Greta šios statistikos biomedicinos mokslų daktaras pateikia ir vakcinų efektyvumo rodiklius. „The New England journal of medicine“ paskelbto tyrimo duomenys rodo, kad „Pfizer“ vakcinos efektyvumas prieš delta atmainą po vienos dozės siekia 35,6 proc., po dviejų – 88 proc. „AstraZeneca“ gamintojo vakcinos rodikliai kiek žemesni: 30 proc. po pirmos dozės ir 67 proc. po antrosios.

Panašios tendencijos stebimos ir Izraelyje. Čia pastebėta, kad „Pfizer“ gamintojo vakcina nuo delta atmainos yra gana efektyvi. Nuo užsikrėtimo apsauga siekia beveik 40 proc., nuo simptominės ligos eigos – virš 40 proc., nuo hospitalizacijos – 88 proc., o nuo sunkios ligos eigos – 91 proc.

„Vienintelis būdas išvengti naujų atmainų sukeltos dar vienos pandemijos bangos – skiepytis, skiepytis, skiepytis. Būtinos dvi vakcinos dozės. Kuo ilgiau mes leisime virusui cirkuliuoti tarp žmonių (t.y. kuo daugiau visuomenėje bus neimunizuotų asmenų, kurių organizme virusas gali efektyviai ir produktyviai replikuotis), tuo didesnė tikimybė, kad atsiras epsilon, sigma, omega ir kitos atmainos – gali ir graikų abėcėlės neužtekti“, – primena M. Strioga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt