Sveikata

2021.07.25 23:02

Pernai priblėsęs gripas niekur nedingo, o specialistai nuogąstauja – be karantino žmonės pamirš saugotis

Urtė Korsakovaitė, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.25 23:02

Praėjęs gripo sezonas rekordinis – susirgusiųjų sumažėjo 53–imis kartais. Medikai džiaugiasi – rekordinis ir pasiskiepijusių skaičius. Tačiau visuomenės sveikatos specialistai perspėja: gripas niekur nedingo, o rudenį, neįvedus naujo karantino, šis virusas vėl plis tarp žmonių. Valstybinė ligonių kasa sako besiruošianti iš anksto: dar kovą daugiau nei įprastai užsipirko vakcinos nuo gripo.

Vilniaus Karoliniškių poliklinikos šeimos gydytoja Rima Piličiauskienė džiaugiasi skaičiais – šį gripo sezoną gydymo įstaigoje neužfiksuotas nė vienas ligos atvejis.

„Ne tik mes, ne tik mūsų poliklinika, bet, literatūros duomenimis, ir visa Europa sulaukė labai mažai gripu sergančių žmonių. Statistikos duomenimis, lyginant 2019 m. su šiais metais, sergamumas sumažėjo net 53 kartais “, – LRT TELEVIZIJAI sako R. Piličiauskienė.

Žinios. Vakar sulaikyti 133 neteisėtai sieną iš Baltarusijos kirtę migrantai

Visoje Lietuvoje į ligoninę dėl gripo nebuvo paguldytas nė vienas žmogus, nefiksuota mirčių. Vis dėlto medikė sako, kad gali būti, jog sumažėjęs sergamumas, sumažins ir norą skiepytis.

„Prielaidą tokią galime daryti, bet aš labai tikiu, kad tie, kurie pasiskiepijo, kurie žino, kad šiais metais nesirgo gripu, tikrai susies su vakcina“, – pridūrė pašnekovė.

Vakcinos pernai sunaudota rekordiškai daug. Nuo gripo pasiskiepijo trečdaliu daugiau nei sezoną prieš tai.

„Pernai buvo pirmieji metai, kada mums per metus teko pirkti antrą kartą vakcinas. Lyginant su užpernai, per paskutinius dvejus metus – 50 procentų. Jeigu mes kalbame vienetais – tai yra apie 120–130 tūkstančių žmonių daugiau paskiepyta“, – teigia Rimantas Zagrebajev, Valstybinės ligonių kasos atstovas spaudai.

Ligonių kasa jau nupirko daugiau nei pustrečio šimto tūkstančių keturvalentės vakcinos dozių. Beveik 5 procentais daugiau nei pernai. R. Zagrebajevo teigimu, skiepų nuo gripo poreikis pasaulyje labai išaugęs – todėl ir vakcinomis pasirūpinta anksti – dar kovą.

„Žmonės nori skiepytis ir tikrai šiuo atveju kiti skiepai, net sakyčiau, kad pridėjo daugiau naudos. Žmonės pradėjo domėtis, kad galima pasiskiepyti ne tik nuo COVID-19, bet galima pasiskiepyti ir nuo gripo“, – mini pašnekovas.

Tačiau visuomenės sveikatos specialistai nerimauja, kad gyvenimui grįžus į įprastas vėžes, gyventojai pamirš saugotis – gripas niekur nedingo.

„Mokslininkai iš viso pasaulio nuogąstauja: jeigu iš tikrųjų karantino nebus, žmonės užmirš ir bus pavargę nuo tų prevencijos priemonių. Staiga užmiršime, kad reikia laikytis atstumo, kad reikia naudoti asmens apsaugos priemones, pajutus simptomus nebendrauti su kitais, neplauti, nedezinfekuoti rankų ir nesiskiepijimą. Tai tokiu atveju tikrai galime išaukti tą didesnį sergamumą gripu“, – kalba Greta Gargasienė, Visuomenės sveikatos centro specialistė.

Planuojama, kad į Lietuvą pirmosios vakcinos bus atvežtos jau rugsėjį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.