Sveikata

2021.07.24 12:07

Ilgasis COVID pasireiškia daugiau kaip 200 simptomų ir jie kur kas labiau paplitę, nei mes manome

LRT.lt2021.07.24 12:07

Šiuo metu medikai ir medicinos srities mokslininkai net tik sprendžia tiesiogiai su COVID-19 susijusias problemas, bet ir stengiasi geriau suprasti, kas sukelia ilgąjį COVID – būklę, kai simptomai išlieka mėnesių mėnesius po COVID-19 infekcijos, rašo „Science Alert“. 

Naujausio tyrimo metu išskirti 203 skirtingi ilgojo COVID simptomai, paveikiantys 10 skirtingų organų sistemų ir dar kartą išryškinantys, kokia visa apimanti ir įvairi ši liga gali būti ir kiek kasdienio gyvenimo aspektų ji gali paliesti.

Tyrimą atlikę mokslininkai ragina į nacionalinę tyrimų programą įtraukti daugiau tyrimų, ilgojo COVID atvejams nustatyti, ir sudėlioti tikslesnes klinikines gaires šiai būklei apibūdinti.

„Nors apie ilgąjį COVID nemažai viešai diskutuojama, tyrimų, analizuojančių šią būklę, kol kas labai nedaug, – sako neuromokslininkė Athena Akrami iš Londono universiteto koledžo. – Todėl palyginti mažai žinoma apie jo simptomų spektrą, jų progresavimą bėgant laikui, sunkumą ir numatomą klinikinę eigą, jų poveikį kasdieniam žmogaus gyvenimui ir numatomą sveikatos būklės atsistatymą.“

„Pasirinkę šį unikalų metodą, visą dėmesį sutelkėm į ilgojo COVID simptomus kenčiančius pacientus visame pasaulyje, tikėdamiesi suformuoti platformą, apimančią su medicininiais tyrimais susijusius įrodymus, priežiūros tobulinimą ir ilguoju COVID sergančių pacientų atstovavimą“, – aiškina ji.

Tarptautinis tyrimas, kuriame dalyvavo 3762 žmonės iš 56 šalių, yra pats didžiausias ir išsamiausias žvilgsnis į tai, su kokiomis problemomis susiduria ilguoju COVID sergantys pacientai, praėjus net keliems mėnesiams po COVID-19 diagnozės.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra nuovargis, negalavimas po didesnio fizinio ar protinio krūvio ir kognityvinė disfunkcija arba vadinamasis „smegenų rūkas“. Kiti tiriamųjų paminėti simptomai yra regos haliucinacijos, drebulys, seksualinė disfunkcija, atminties praradimas ir viduriavimas – visa virtinė fizinės ir kognityvinės sveikatos problemų.

Vidutiniškai kiekvienas pacientas teigė patiriantis apie 55,9 simptomus 9,1 organų sistemoje. Iš 3762 ilguoju COVID sergančių respondentų 2454 simptomus jautė mažiausiai šešis mėnesius. Visa tai turi savo kainą: 45,2 proc. apklausos dalyvių teigė buvę priversti sutrumpinti darbo laiką, o 22,3 proc. jų tyrimo metu apskritai nedirbo.

„Praėjus septyniems mėnesiams po ligos daugelis pacientų dar nėra atsigavę (vis dar patirdavo sisteminių ir neurologinių / kognityvinių simptomų) ar grįžę prie ankstesnio darbo tempo, ir toliau susiduria su įvairiais nemaloniais simptomais“, – rašo mokslininkai savo straipsnyje.

Apie ilgąjį COVID dar daug ko nežinome, nors vaizdas pamažu ryškėja. Panašu, kad po vakcinacijos simptomai ima nykti, nors ir ne visiems pacientams, be to, moterims ilgalaikio COVID rizika yra didesnė.

Manoma, kad maždaug 1 iš 10 COVID-19 persirgusių žmonių, praėjus daugiau nei 12 savaičių po teigiamo tyrimo rezultato, vis dar kenčia nuo kai kurių simptomų. Atsižvelgiant į pandemijos plitimą visame pasaulyje galime teigti, kad kalba tokiu atveju eina apie milijonus žmonių.

Siekdami išsiaiškinti daugiau šią būklę išgyvenančių žmonių, tyrėjai norėtų išsamesnių tyrimų, kuriuose atsispindėtų neurologiniai ir neuropsichiatriniai simptomai, taip pat širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemų sutrikimai.

„Tikėtina, kad dešimtys tūkstančių ilgojo COVID simptomus patiriančių pacientų kenčia tyloje, nebūdami tikri, kad jų būklė yra susijusi su persirgta COVID-19 infekcija“, – sako A. Akrami.

Tyrimas paskelbtas leidinyje „EClinicalMedicine“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.