Sveikata

2021.07.25 14:03

Ar COVID-19 vakcinos gali turėti įtakos menstruacijų ciklui?

LRT.lt2021.07.25 14:03

Buvo pasirodę keletas pranešimų, siejančių COVID-19 vakcinas su moterų mėnesinių ciklo pokyčiais. Ką mes žinome apie šiais galimas sąsajas? Siekdami tai išsiaiškinti, „Medical News Today“ (MNT) žurnalistai pakalbino tyrėjus, gydytojus ir moteris, po vakcinacijos patyrusias mėnesinių ciklo pokyčių. 

COVID-19 vakcinos neabejotinai yra svarbiausia priemonė, kovojant su COVID-19 pandemija. Viso pasaulio reguliavimo institucijos skubos tvarka išdavė leidimus naudoti 19 vakcinų.

Tačiau vienas klausimas vis neduoda ramybės tiek plačiajai visuomenei, tiek sveikatos priežiūros ekspertams – kokį šalutinį poveikį šios vakcinos gali sukelti, kaip dažnai ir kokiomis aplinkybėmis?

Dažniausiai kaip įvairių tipų vakcinų nepageidaujamas poveikis minimas karščiavimas, nuovargis, galvos ir kūno skausmai.

Rimtas šalutinis poveikis pasireiškia itin retai, tačiau nacionalinės ir tarptautinės sveikatos agentūros ir toliau renka duomenis bei stebi pranešimus apie įvairias nepageidaujamas reakcijas.

Visgi, skiepijimo kampanijoms visame pasaulyje įsibėgėjant, buvo atkreiptas dėmesys į dar vieną galimą šalutinį poveikį – menstruacijų ciklo pokyčius.

Gauta daug nepatvirtintų pranešimų apie moterų menstruacijų ciklo pokyčius po vakcinacijos nuo COVID-19, tačiau konkrečių duomenų apie šio reiškinio dažnumą kol kas nėra.

Leidinio „The Times“ gauta informacija rodo, kad Jungtinės Karalystės vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra iki 2021 m. gegužės 17 d. gavo beveik 4 tūkst. pranešimų apie mėnesinių ciklo pokyčius, pasiskiepijus nuo COVID-19.

Iš jų 2734 atvejai fiksuoti po „AstraZeneca“ vakcinos, 1158 – po „Pfizer-BioNTech“ vakcinos ir 66 – po „Moderna“ vakcinos.

Sulaukus šių pranešimų, kilo daug klausimų. Kaip po vakcinos gali pakisti moters mėnesinių ciklas? Ar tai tikrai šalutinis vakcinos poveikis, ar streso ir kitų gyvenimo pokyčių, kurie atsitiktinai sutapo su vakcinacija, pasekmė?

Norėdami sužinoti daugiau, MNT žurnalistai pasikalbėjo su keturiomis moterimis, kurioms po vakcinacijos nuo COVID-19 pakito menstruacijų ciklas.

Taip pat pasikalbėjome su dviem mokslininkėmis, kurios šiuo metu tiria ryšį tarp COVID-19 vakcinų ir menstruacijų ciklo pokyčių. Tai Vašingtono universiteto medicinos mokyklos Sent Luiso visuomenės sveikatos mokslų skyriaus mokslinė bendradarbė dr. Katharine Lee ir Ilinojaus universiteto Antropologijos katedros docentė dr. Kathryn Clancy.

Išklausėme ir svarią dviejų medicinos specialisčių – gydytojos akušerės ginekologės ir moterų sveikata besirūpinančios funkcinės medicinos grupės „Revitalize“ įkūrėjos dr. Tara Scott ir Tia klinikos vyresniosios medicinos reikalų viceprezidentės, vidaus ir infekcinių ligų specialistės dr. Kathleen Jordan – nuomonę.

Skausmingos mėnesinės, gausus kraujavimas

Dr. K. Lee ir dr. K. Clancy nusprendė pradėti tyrinėti galimai su vakcinacija nuo COVID-19 susijusius menstruacijų ciklo pokyčius po to, kai pačios pasiskiepijusios patyrė tam tikrų ciklo sutrikimų.

„Man taip atsitiko ir aš paklausiau savo draugių, kurios, kaip žinojau, taip pat pasiskiepijo, ar jos ką nors pastebėjo [po vakcinos nuo COVID-19]. Kelios jų atkreipė dėmesį, kad mėnesinės buvo kiek sunkesnės nei paprastai […]“, – prisimena dr. K. Lee.

Menstruacijų ciklo pokyčius po vakcinacijos pastebėjusi dr. K. Clancy savo patirtimi pasidalijo įraše socialiniame tinkle „Twitter“, kuris netrukus sulaukė gausybės reakcijų. Vėliau, siekdamos surinkti kuo daugiau duomenų apie menstruacijų ciklo pokyčius, kuriuos moterys pastebėjo po vakcinacijos nuo COVID-19, dr. K. Lee ir dr. K. Clancy sukūrė internetinę apklausą. Jų tyrimai vis dar tęsiasi.

Mokslininkai neturi duomenų apie tai, kaip dažnai gali pasireikšti ciklo pokyčiai pasiskiepijusioms nuo COVID-19, ir pastebi, kad jie būdingi ne visoms moterims, kaip ir „karščiavimas ar galvos skausmas nėra visiems pasiskiepijusiems būdinga reakcija į vakcina“.

Tiesą sakant, dr. K. Clancy, spręsdama iš jau surinktų tyrimo duomenų, pažymi, kad „dažniausiai pasiskiepijus jokie pokyčiai nepasireiškia“.

Tačiau „toms, kurios visgi patiria šalutinį poveikį, panašu, kad dažniausiai jis stebimas tuomet, kai vakcinacija sutampa su mėnesinėmis – jos tampa skausmingesnės, ilgiau užsitęsia. Moterims, kurioms mėnesinių nėra dėl vartojamos ilgalaikės kontracepcijos ar menopauzės, taip pat hormonus vartojantiems translyčiams asmenims kaip nepageidaujamas reiškinys stebimas kraujavimas“, – aiškina specialistė.

MNT taip pat pasikalbėjo su moterimis, kurios, gavusios COVID-19 vakciną, pastebėjo menstruacijų ciklo pokyčių.

Į ketvirtąją dešimtį įkopusi Sabrina po vakcinacijos dvi savaites stebėjo negausų kraujavimą iš makšties, o pirmosios mėnesinės po skiepo buvo labai sunkios.

„Mano mėnesinės paprastai būna tikslios kaip laikrodis, kas 30 dienų, ir gana lengvos, – sakė ji MNT. – Tačiau tą mėnesį po pirmojo skiepo dvi savaites man šiek tiek kraujavo iš makšties, o tada prasidėjo sunkiausios mėnesinės nuo tų laikų, kai buvau dvidešimties – nespėjau keisti tamponų ir paketų.“

Nuo to laiko moteriai nuolat šiek tiek kraujuoja iš makšties, o mėnesinių metu kraujavimas būna gana gausus.

Kita MNT skaitytoja, Louise, susisiekė su redakcija ir pranešė, kad pasiskiepijusi „AstraZeneca“ vakcina sulaukė sunkiausių gyvenime mėnesinių.

„Galėčiau tai palyginti tik su kraujavimu po gimdymo. Septynios dienos itin gausaus kraujavimo. Antrą ir trečią dienomis kraujavau be perstojo maždaug po valandą su didžiuliais krešuliais. Iki tol paprastai higieninius įklotus keisdavau maždaug kas 4 valandas, o [mėnesinės] trukdavo tik 4–5 dienas“, – pasakoja ji.

Taip pat į ketvirtą dešimtį įkopusi ir „AstraZeneca“ vakcina pasiskiepijusi Adrienne teigė, kad mėnesinės po pirmojo skiepo buvo skausmingesnės, o kraujavimas gausesnis nei paprastai. Po antrojo skiepo priešmenstruaciniai simptomai pasireiškė anksčiau, o pačios mėnesinės vėl buvo sunkesnės nei iki tol.

24 metų Lindy, kuri taip pat pasiskiepijo „AstraZeneca“ vakcina, po antrosios dozės patyrė netikėtų menstruacijų ciklo pokyčių.

„Aš turiu gimdos spiralę, todėl mano ciklai labai reguliarūs, o mėnesinės nepaprastai lengvos, – pasakoja ji. – Paprastai man šiek tiek pateplioja ir viskas. Praėjus maždaug 2 savaitėms po antrosios vakcinos dozės, prasidėjo vidutinio sunkumo kraujavimas, kuris mane kiek išmušė iš pusiausvyros. Po kelių dienų jis baigėsi.“

„Kitos mėnesinės irgi buvo sunkesnės nei įprastai, be to, kelias savaites vėlavo, kas man pasirodė labai keista, nes man mėnesinės paprastai būdavo labai reguliarios – seku savo ciklą mobiliąja programėle. Priešmenstruacinių simptomų pokyčių ar didesnių skausmų nepastebėjau“, – teigia moteris.

Kaip tai paaiškinti ir kam kyla didesnė rizika?

Kol kas nėra aišku, kokie gali būti šių pokyčių biologiniai mechanizmai ir kam gali kilti didesnė rizika juos patirti.

Dr. K. Lee ir dr. K. Clancy dar tik bando išsiaiškinti, ar yra kokių nors veiksnių, susijusių su menstruacijų ciklo pokyčių tikimybe, pasiskiepijus nuo COVID-19. Tačiau K. Clancy pažymi, kad tam tikros hipotezės yra svarstomos.

„Aš sakyčiau, kad jei moteris turi kokių nors sutrikimų, kurie galėtų turėti įtakos kraujavimui ir kraujo krešėjimui, arba anksčiau yra turėjusi kraujavimo ir krešėjimo problemų, […] tai galėtų būti priežastis prieš skiepijantis bent jau pasikonsultuoti su gydytoju ir aptarti, kuo viena vakcina galėtų būti geresnė už kitą [vertinat bet kokią šalutinio poveikio riziką]“, – pataria ji.

Mokslininkė taip pat pažymi, kad „yra nedidelė tikimybė, jog daugiau menstruacijų turėjusioms, t. y. vyresnėms moterims, taip pat gimdžiusioms moterims po vakcinacijos dažniau gali pasireikšti ciklo sutrikimų.

Dr. T. Scott kelia hipotezę, kad svarbų vaidmenį šiuo atveju gali vaidinti unikalus žmogaus hormonų „kokteilis“.

Pasak jos, vienas iš veiksnių gali būti padidėjęs estrogeno lygis. „Tai dažniau būdinga vyresnėms nei 40 metų moterims ir yra stipresnio smegenų signalo, reikalingo [skatinti ovuliaciją], pasekmė“, – aiškina gydytoja.

Ji taip pat teigia, kad menstruacijoms įtakos gali turėti kortizolis, vadinamasis streso hormonas, ir kad menstruacinių ciklų pokyčiai gali pasireikšti ne dėl COVID-19 vakcinų, o dėl padidėjusio streso lygio.

„Daugelis mūsų nuo pat pandemijos pradžios, o gal ir nuo anksčiau, patiriame stresą“, – pabrėžia dr. T. Scott.

Dr. K. Jordan taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad stresas gali turėti įtakos mėnesinėms. „Bet koks stresas gali paveikti kortizolio kiekį mūsų organizme“, – teigia ji ir paaiškina, kad „yra žinoma, jog kortizolis turi įtakos ovuliacijai ir FSH / LH [folikulus stimuliuojančio hormono / liuteinizuojančio hormono] lygiui“.

„Ar gali vakcinacija ar kiti su pandemija susiję stresoriai sukelti kortizolio lygio pokyčius, kurie savo ruožtu turėtų įtakos kitiems mūsų hormonams ir mėnesinėms? Galbūt“, – sako ji.

Dr. T. Scott toliau svarsto, kad kai kuriais atvejais gali būti kaltos autoimuninės problemos. „[COVID-19 vakcinos yra orientuotos] į mūsų imuninę sistemą, kad iššauktų imuninį atsaką ir paskatintų susidaryti antikūnus, kurie apsaugo nuo [SARS-CoV-2 ] viruso. Jei pasireiškė pernelyg stipri reakcija ar šalutinis poveikis, gali būti, kad žmogus turi nediagnozuotų autoimuninių problemų“, – sako ji.

Dr. K. Jordan priduria, kad menstruacijų ciklo pokyčiai, kurie gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių, būdingi ir nevakcinuotoms moterims. „Todėl niekaip negalime žinoti, ar tai tiesiogiai susiję su skiepijimu, ar vyksta dėl kitų priežasčių“, – svarsto ji.

Kiek ilgai trunka pokyčiai?

Anot dr. K. Jordan, „vakcinų tyrimai rodo, kad dauguma šių pokyčių stebimi tik kelias pirmąsias dienas po vakcinacijos ir greitai praeina“.

„Taip pat ir apie menstruacijų ciklo pokyčius pranešusios moterys teigia, kad jie pasireiškė tik pirmųjų mėnesinių po vakcinacijos metu, o vėliau viskas normalizavosi“, – aiškina medikė.

Skaitytojoms, kurioms po vakcinacijos pasireiškė mėnesinių ciklo pokyčiai, dr. K. Jordan sako, kad pirmiausia „viskas priklauso nuo to, koks yra pokytis. Jei dingo mėnesinės, nepamirškite apie nėštumo testą – juk įprasti dalykai vis dar įprasti! Jei jaučiate skausmą [arba] stebite reikšmingus ar ilgiau užsitęsusius mėnesinių pokyčius, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą. Menstruacijų ciklas yra biologiškai sudėtingas procesas, kurį gali paveikti įvairūs dalykai, todėl sveikatos priežiūros specialistas turėtų tai įvertinti. Taip pat norėčiau nuraminti visas, kurioms mėnesinės po vakcinacijos buvo kiek kitokios nei įprastai, kad jau yra pakankamai svarių įrodymų, jog jokio neigiamo skiepų poveikio vaisingumui ar nėštumui neužfiksuota, o menstruacijų ciklas su laiku turėtų normalizuotis“.

„Svarbiausia yra rūpintis savimi. Nepanikuokite, jei pasijutote kitaip nei įprastai, – pataria dr. K. Clancy. – Jei kraujavimas gausesnis, jei ima svaigti galva, jei mėnesinės sunkesnės nei paprastai arba užtrunka kelias savaites, kreipkitės į gydytoją.“

Nauda nusveria galimą riziką

Dr. K. Jordan, taip pat dr. K. Lee ir sr. K. Clancy pabrėžia, kad vakcinos nuo COVID-19 nekelia jokio pavojaus vaisingumui. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) taip pat paaiškina, kad nėra jokių įrodymų, leidžiančių manyti, jog šios vakcinos galėtų paveikti vaisingumą.

„Noriu aiškiai pasakyti, kad neturime pagrindo manyti, jog tai gali kaip nors paveikti vaisingumą, – teigia dr. K. Lee. – Tiesą sakant, buvo moterų, kurios su mumis susisiekė dėl to, kad vėlavo mėnesinės, bet paskui paaiškėjo, kad tai niekaip nesusiję su skiepais, jos tiesiog laukėsi.“

„Ir aš dar noriu pridurti, kad susirgti [COVID-19] yra kur kas blogiau ilgalaikės sveikatos, vaisingumo ir menstruacijų ciklo požiūriu“, – sako ji.

Dr. K. Clancy taip pat teigė, kad, nepaisant galimo poveikio menstruacijų ciklui, ji nedvejodama vėl skiepytųsi nuo COVID-19 vien dėl šios vakcinos teikiamos apsaugos konkrečiam žmogui ir visai bendruomenei.

„Susileisčiau vakciną dar kartą ir nedvejodama ištverčiau dar bjauresnį šalutinį poveikį, nei kad man pasireiškė, kad tik būčiau saugi ir apsaugočiau savo artimuosius“, – teigia ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.