Sveikata

2021.07.28 19:36

Nuovargis – įvairių ligų ir negalavimų išdavikas, prieš kurį papildai dažniausiai nepadės

Laura Adomavičienė, LRT RADIJO laida „Sveikata“, LRT.lt2021.07.28 19:36

Didelis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas gali sukelti nuovargį. Jei problema yra tik jis, skyrus atidesnio dėmesio savo savijautai, sureguliavus poilsio, miego ir darbo režimą, kartais ir pradėjus vartoti daugiau vandens, nuovargis išnyks. Tačiau daliai žmonių nuovargis slepia rimtesnius negalavimus.


Nusiskundimų nuovargiu, atsiliepiančiu gyvenimo kokybei, šeimos gydytojai sulaukia kone kasdien, sako viena jų Jurga Dudienė. Tuomet pacientas išgirsta standartinius klausimus: apie darbo krūvį ir poilsį dienotvarkėje, mitybą, miego valandas, kurių kokybiškiausios būna naktį, kaip sekasi atlikti kasdienius, rutininius darbus.

LRT RADIJO laidai „Sveikata“ J. Dudienė sakė, jog tinkamai sureguliavus šiuos įpročius grįžti į sveiką ritmą galima per kalias dienas.

„Tai nebūtinai yra kūniška, apčiuopiama liga, turime įvertinti, ar tai nėra, pavyzdžiui, depresijos požymis. Jeigu kalbėti apie kūniškus požymius ir tyrimus, pirmas klausimas, kurį užduodu, būna apie tai, kiek žmogus išgeria vandens per dieną. Nes jeigu organizme trūksta vandens, pirmas signalas visada bus nuovargis ir galvos skausmas. Ir vakarais, po darbo, galimai ir darbo metu dėmesingumas jau krenta“, – sakė šeimos gydytoja.

Pasak pašnekovės, jei tai vis tiek tęsiasi savaitėmis, būtina atlikti tyrimus, net ir paprasčiausiais kraujo ištyrimas dažnai yra iškalbus, pavyzdžiui, jis gali atskleisti mažakraujystę.

„Jeigu atlikus bendrąjį kraujo tyrimą nesimato hemoglobino pokyčių, bet matosi kiti požymiai, raudonųjų kraujo kūnelių pakitimai, galime pasiūlyti atlikti geležies atsargų tyrimą, tai yra biocheminis tyrimas, taip pat iš kraujo, ir galime pamatyti, kad galbūt geležies atsargų yra per mažai ir turime slaptąją mažakraujystę. Gal žmogui yra prasidėjusi ar beprasidedanti cukraligė. Jeigu jis jaučia nuovargį, o žmogus – daug vandens geriantis ar naktimis troškulį jaučiantis, atlikus paprastą gliukozės tyrimą galime rasti prasidėjusią cukraligę. Jeigu yra tik nuovargis, nieko daugiau, ir atlikus vitamino D tyrimą randame labai mažą jo kiekį, tai taip pat yra nuovargio palydovas. Žmogus gali norėti 7 valandą vakaro tik gulti ir miegoti“, – galimas nuovargio priežastis vardijo J. Dudienė.

Ji primena, kad vitamino D trūkumas kai kuriems gali pasireikšti ne tik rudenį ar žiemą, kai gauname kur kas mažiau saulės spindulių.

„Šiuo metu yra daug besisaugančių saulės ir besinaudojančių apsauginiais kremais dėl galimos ultravioleto žalos, kuri gali sukelti vėžį, todėl ir vasarą natūraliuoju būdu „pasigaminti“ vitamino D ne kiekvienam žmogui pavyksta, jo trūkumas gali būti ir vasarą. Sezoniškumo neturi ir mažakraujystė, neturi jos ir skydliaukės ligos. Paprastas tyrimas iš veninio tyrimo gali atskleisti, kad nuovargis, bendras silpnumas, gyvenimo džiaugsmo nebuvimas yra (...) skydliaukės patologija“, – sakė laidos pašnekovė.

Skydliaukės patologijos, dažnai išprovokuojančios sekinantį nuovargį, dažnesnės yra moterims. Tačiau sutrikimai, kaip taisyklė, nesunkai pašalinami paskyrus vaistus, tai gali padaryti pacientą apžiūrėjęs tiek šeimos gydytojas, tiek gydytojas endokrinologas. Maisto papildai, atkreipia dėmesį šeimos gydytoja, nepadės esant ligos, galimai dar tik nežymiai pasireiškiančios, atvejams.

„Tik gydytojas pakonsultavęs galbūt ras ir konkrečios ligos priežastį, nes nuovargis yra ir lėtinių sąnarių, infekcinių ligų palydovas, pavyzdžiui, hepatito B ir C ar kitų virusų sukeliamos lėtinės ligos taip pat sukelia ir nuovargį. Todėl gelbėtis vien maisto papildais nereikėtų, pirmiausia reikėtų išsitirti. Bėgant vartoti polivitaminus, liaudyje vadinamus multivitaminais, kitą kartą galima sau sukelti ir alergiją“, – sakė J. Dudienė.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Sveikata“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.