Sveikata

2021.07.06 17:10

Ekspertė apie persirgusių COVID-19 skiepijimą: net viena skiepo dozė reikšmingai stiprina organizmo atsaką

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.07.06 17:10

Delta koronaviruso variantas kelia nerimą visame pasaulyje, tačiau vakcinų gamintojai, mokslininkai ir gydytojai teigia, kad nesusirgti padėtų skiepai, kurių efektyvumas jau yra patvirtintas. Kaip teigia klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė, visos Europos vaistų agentūros patvirtintos vakcinos nuo COVID-19 yra veiksmingos ir padės išvengti patekimo į ligoninę.

Vakcinos „Pfizer-BioNTech“ gamintojų duomenimis jų vakcina prieš delta atmainą efektyvi 84 proc., „Vaxzevria“ – kiek daugiau nei 60 proc. Kaip teigia S. Stankevičiūtė, „Modernos“ vakcinos efektyvumas turėtų būti panašus į „Pfizer“, o „Johnson&Johnson“ efektyvmas turėtų būti panašus į „Vaxzevria“.

Kaip teigia ekspertė, kai kuriose šalyse jau vykdomi tyrimai, kiek paskiepytų asmenų užsikrėtė delta koronaviruso atmaina ir kokios pagalbos jiems reikėjo.

Gydytoja apie vakcinų efektyvumą prieš deltą atmainą: apsaugo nuo simptominės ligos ar patekimo į ligoninę

„Pfizer“ gana efektyviai apsaugo nuo simptominės COVID-19 ligos ir patekimo dėl jos į ligoninę. „Vaxzevria“ ir „Johnson& Johnson“ panašu, kad apsaugo. Kad ir kokie koronaviruso variantai plistų pasaulyje ir Lietuvoje, vienintelis būdas prieš juos apsisaugoti yra tos pačios vakcinos, kurios yra registruotos visoje ES ir rekomenduojamos PSO“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sako S. Stankevičiūtė.

Ji pabrėžia, kad Jungtinėje Karalystėje atlikti tyrimai rodo dar didesnį skiepų efektyvumą nei skelbia patys gamintojai. Anot ekspertės, tik vakcinos, kurių efektyvumas nesiektų 50 proc., keltų nerimą mokslininkams,

„Jei kažkurios vakcinos efektyvumas būtų žemiau 50 proc., visų pirmą būtų tikslinami skaičiai ir tada būtų ieškoma alternatyvų vakcinoms, kurios parodo prastesnį rezultatą“, – tikina ji.

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad gyventojai, persirgę COVID-19 liga, kuri buvo patvirtinta PGR tyrimu, nuo šiol bus vakcinuojami viena „Pfizer“, „Moderna“, „Vaxzevria“ vakcinos doze. Ekspertė teigia, kad net viena dozė padaro reikšmingą teigiamą pokytį.

„Žmonės, kurie persirgo, turi tam tikrą antikūnų kiekį, bet jiems skiepytis labai svarbu, nes suleista net ir viena dozė reikšmingai stiprina organizmo atsaką, mūsų organizmas prigamina dar daugiau neutralizuojančių antikūnų ir mes žinome, kad prieš naujas atmainas kovojant organizmui labai svarbu, kad antikūnų būtų kuo daugiau“, – teigia S. Stankevičiūtė.

Pasirodžius abejonėms, kodėl neleidžiamos abi dozės, ji tikina, kad pasitiki ministerijos sprendimu, kuris remiasi tyrimais ir ekspertų nuomone.

„Svarbiausia, kad persirgę žmonės pasiskiepytų, kad ir viena doze. Vakcina po persirgimo sukuria stiprų imuninį atsaką ir organizmas pagamina daug antikūnų“, – dar kartą pabrėžia ji.

LRT.lt primena, kad jeigu gyventojas susirgo po pirmos „Pfizer“, „Moderna“ ar „Vaxzevria“ vakcinos dozės, antra dozė taip pat atidedama ir rekomenduojama skiepytis po 180 dienų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt