Sveikata

2021.06.25 12:36

Medikų sąjūdis renka lėšas nuteisto chirurgo Saladžinsko gynybai Aukščiausiajame Teisme

Laura Adomavičienė, LRT.lt2021.06.25 12:36

Lietuvos medikų sąjūdis (LMS) tikina esąs sukrėstas Kauno apygardos teismo sprendimo dvejiems metams panaikinti Kauno klinikų chirurgo prof. Žilvino Salandžinsko gydytojo licenciją ir organizuoja lėšų rinkimą mediko gynybai Aukščiausiajame Teisme. 

Apie lėšų rinkimą LMS paskelbė vienoje iš „Facebook“ medikus vienijančių grupių.

„Vis dar esame sukrėsti teismo sprendimo. Skaudžiausias nuosprendis – profesoriui atimta teisė operuoti. Sunku suvokti tokio sprendimo motyvą, kai šešerius metus po įvykio jis dirbo, operavo, gelbėjo gyvybes ir sveikatą. Taip pat sunku įsivaizduoti, ką jautė ir išgyveno mūsų kolega visus šešerius metus po nelemto įvykio ir kuo jis gyvas šiandien.

Apmaudu, kad iki šiol visa teisinė sistema numatyta konkrečiose Baudžiamojo kodekso sudėtyse, pagal kurias, kai pacientas miršta ar jam padaroma žala sveikatai, tai nelaikoma medicinine klaida, bet traktuojama kaip pacientui padaryta žala. Gydytojas neatleidžiamas nuo atsakomybės, net jeigu jis mato ir įspėja ligonį dėl neišvengiamų komplikacijų. Pralaimėjus bylą Apeliaciniame teisme kyla grėsmė, kad teismų praktikoje formuojamas precedentas, kuris, neapgynus profesoriaus Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, lems ir daugelio kitų medikų likimus, ypač atliekančių intervencines procedūras“, – teigiama LMS išplatintame įraše.

Chirurgo gynyba medikų bendruomenei kelia daug klausimų

LRT.lt primena, kad nuo birželio 8 dienos, kai įsiteisėjo Kauno apygardos teismo sprendimas, profesorius Kauno klinikose nebedirba, jam nuo šios dienos yra panaikinta licencija, o tai reiškia, kad virš 30 metų dirbęs chirurgas nebegali verstis gydytojo praktika.

LMS valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė naujienų portalui LRT.lt sakė, kad iniciatyva rinkti aukas mediko teisinei gynybai šiandien yra labai svarbi. Mat su šia byla yra formuojamas precedentas.

„Formuojasi praktika kaltinti gydytojus, bet tai yra sisteminės problemos, ne vien mediko atsakomybė. Tai yra ir (sveikatos priežiūros sektoriaus, – LRT.lt) finansavimo trūkumas, ir tyrimų pakartojimo prasmingumas. Ko verti tada antriniu lygiu atlikti tyrimai, jeigu juos reikia vėl kartoti? Yra daug sudedamųjų dalių, nekalbant apie paslaugas teikusių ekspertų išvadas, kurie patys neoperuoja, todėl teiginiai, kad operacijos klaida buvo mirties priežastis, kelia klausimų“, – komentavo A. Gerliakienė.

Prof. Ž. Saladžinskas liepą planuoja teikti apeliacinį skundą Lietuvos Aukščiausiajam Teismui dėl birželio 8 dieną priimto Kauno apygardos teismo sprendimo. Mat po daugiau nei metus trukusio nagrinėjimo Kauno apygardos teismas paliko lygtinę laisvės atėmimo bausmę.

Kauno apylinkės teismas Ž. Saladžinską pernai kovą dėl neatsargaus gyvybės atėmimo ir tarnybos pareigų neatlikimo nuteisė dvejų metų laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant pusantrų metų. Taip pat jam skirta 753 eurų bauda ir dvejus metus uždrausta dirbti chirurgu.

Apeliacinėje instancijoje, Medikų sąjūdžio nuomone, profesoriui kaip niekada reikės kvalifikuotos teisininkų pagalbos. Iki šiol baudžiamojoje byloje jam atstovavę advokatai paslaugas teikė neatlygintinai.

„Padėkime profesoriui jausti mūsų pečius, mūsų rankas, mūsų palaikymą. Padėkime jam patikėti tuo, kad jis nėra vienas, kartu padėkime sukurti saugią ateitį kiekvienam iš mūsų. Kas, jeigu ne mes. Kada, jeigu ne dabar“, – „Facebook“ paskyroje išplatintame pranešime ragina LMS.

A. Gerliakienės teigimu, medikų bendruomenė gana aktyviai aukoja prof. Ž. Saladžinsko teisinei gynybai. Ji nė neabejoja, kad reikiama suma bus surinkta.

Ji pabrėžė, kad tokioje teisinėje situacijoje atsidūrusiam medikui šiandien yra reikalinga aukštos kvalifikacijos teisinė pagalba, tačiau Lietuvoje šioje srityje besispecializuojančių advokatų yra vos keli.

„Kiek kalbėjome su teisininkais, prof. Ž. Saladžinsko gynyba neuždavė reikiamu laiku reikiamų klausimų. Aš tikiuosi, kad per Aukščiausiojo Teismo svarstymą jie bus užduoti. Be to, teisininkas, kurį pasiūlė Lietuvos gydytojų sąjunga, mūsų žiniomis, prieš paskutinius teismo posėdžius nusišalino ir Ž. Saladžinską paliko vieną“, – mediko gynybos spragomis stebėjosi A. Gerliakienė.

Naujienų portalui LRT.lt pavyko susisiekti su pačiu profesoriumi. Ž. Saladžinskas tikina LMS iniciatyvą vertinantis teigiamai, tačiau nuo platesnių komentarų šia tema susilaikė.

LRT.lt primena, kad mirusios pacientės gyvenimo draugą Zigmantą Dargevičių Kauno apygardos teismo nutartis tenkina. Jis tikino, kad nukentėjusi pusė neprašė teismo iš gydytojo atimti teisę verstis mediko praktika. Tokia bausmė tiesiog numatyta Baudžiamajame kodekse, dėl jos taikymo sprendimą priima teismas, tačiau Z. Dargevičius tokios bausmės taikymo prasmę mato.

„Toks sprendimas priimtas, aš manau, kad jis teisingas“, – komentavo Z. Dargevičius.

Pavasarį rinko lėšas slaugytojo padėjėjos teisinei pagalbai

Tai nebe pirmas kartas, kai LMS renka lėšas medikų teisinei gynybai baudžiamosiose bylose. Pirmą kartą aukos buvo renkamos dėl K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės slaugytojo padėjėjai pradėto ikiteisminio tyrimo dėl neatsargaus paciento sveikatos sutrikdymo. Per porą dienų medikų bendruomenė teisinėms paslaugoms suaukojo apie 2 tūkst. eurų.

LRT.lt primena, kad kovo 1 dieną viena K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės Vičiūnų skyriaus slaugytojo padėjėjų kėlė pacientę į maudymo kėdę, tačiau tuo metu įstrigo ir lūž jos koja. Slaugytojo padėjėja pacientę kėlė viena. Tą dieną iš viso skyriuje buvo 45 pacientai, už juos atsakomybė gulė dviem bendrosios praktikos slaugytojams ir trims slaugytojų padėjėjoms.

Pacientės artimieji dėl atvejo kreipėsi į prokuratūrą ir slaugytojo padėjėjai inicijuota baudžiamoji byla. Jei darbuotoja būtų pripažinta kalta, jai gresia viešieji darbai, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki vienų metų.

LMS valdybos pirmininkė A. Gerliakienė naujienų portalui LRT.lt sakė, kad K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės slaugytojo padėjėjos atžvilgiu procesas dar vyksta, ji kol kas nėra pateikusi LMS prašymo apmokėti teisines paslaugas.

„Mes surinkome lėšų daugiau, negu reikia“, – patvirtino A. Gerliakienė.

Visgi kol kas LMS vykdo pavienes aukojimo akcijas, skirtas konkrečių asmenų teisinei gynybai. Bendro fondo, kuris būtų skirtas apskritai medikų teisinės pagalbos išlaidoms padengti, LMS steigti kol kas neketina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.