Sveikata

2021.06.20 19:23

Mokslininkai pristatė naujovę: infarkto ir insulto rizikos skaičiuoklė padės išgelbėti dar daugiau gyvybių

LRT.lt2021.06.20 19:23

Remiantis prieš keletą dienų leidinyje „European Heart Journal“ paskelbto tyrimo duomenimis, nauja rizikos skaičiuoklė padės geriau atpažinti žmones, kuriems yra padidėjusi širdies ir kraujotakos ligų rizika dar prieš pasireiškiant pirmiesiems simptomams.

Rizikos skaičiuoklė SCORE2 bus patvirtinta naujausiose Europos širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos klinikinėje praktikoje gairėse ir sudarys gydytojams visoje Europoje galimybę tiksliau numatyti, kam per ateinančius 10 metų gresia širdies priepuolis ar insultas.

Tyrėjai teigia, kad ši nauja prognozavimo priemonė padės išgelbėti dar daugiau žmonių visoje Europoje nuo galimai mirtino širdies priepuolio ar insulto. Žmonėms, kuriems bus nustatyta padidėjusi rizika, gali būti taikomas individualus profilaktinis gydymas, pavyzdžiui, statinais, arba patarta, kaip keisti gyvenimo būdą, kad ši rizika sumažėtų.

Su daugiau kaip 200 mokslininkų bendradarbiavę Kembridžo universiteto tyrėjai suvaidino pagrindinį vaidmenį kuriant SCORE2. Mokslininkai visoje Europoje išanalizavo beveik 700 tūkst. daugiausia vidutinio amžiaus dalyvių skirtingų tyrimų duomenis. Šis įrankis taip pat buvo pritaikytas naudoti skirtingose Europos šalyse.

Visi dalyviai, iki to laiko, kai buvo įtraukti į tyrimą, nebuvo sirgę širdies ir kraujotakos ligomis. Per 10 stebėjimo metų 30 tūkstančių jų pasireiškė „širdies ir kraujagyslių sutrikimas“, įskaitant mirtimi pasibaigusius ar nemirtinus širdies priepuolius ar insultus.

Rizikos vertinimo įrankis vėliau buvo statistiškai „perkalibruotas“, panaudojant 10,8 milijono žmonių regioninius širdies ir kraujagyslių bei rizikos veiksnių duomenis, kad būtų galima tiksliau įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką populiacijoms, suskirstytoms į keturis Europos rizikos regionus. Skaičiuojant tikimybę, atsižvelgiama į tokius žinomus širdies ir kraujotakos ligų rizikos veiksnius kaip amžius, lytis, cholesterolio lygis, kraujospūdis ir rūkymas.

Tyrėjai teigia, kad šis išradimas padės geriau įvertinti jaunų žmonių širdies ir kraujagyslių sistemos būklę ir patobulins gydymo pritaikymo metodus vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie atsidūrė padidintos rizikos regionuose visoje Europoje.

„Pagrindinis mūsų skaičiuoklių bruožas yra tai, kad jos yra aktualios, atsižvelgiant į šiandieninį širdies ir kraujagyslių ligų paplitimą skirtinguose Europos regionuose. Nemažiau svarbu ir tai, kad mūsų naudojami metodai leis ir ateityje šiuos įrankius lengvai atnaujinti, naudojant įprastinius duomenis, kad jie išliktų aktualūs, kintant širdies ir kraujotakos ligų tendencijoms“, – sako Kembridže įsikūrusiam Didžiosios Britanijos širdies fondo tyrimų kompetencijos centrui atstovaujanti dr. Lisa Pennells.

„Širdies ir kraujotakos ligos yra didžiausi žudikai pasaulyje, vien Jungtinėje Karalystėje paveikiantys daugiau nei 7,6 milijonų žmonių gyvenimus“, – teigia Didžiosios Britanijos širdies fondo medicinos direktorius ir kardiologijos profesorius Nileshas Samani.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.