Sveikata

2021.06.30 19:28

Diagnozė nustebino: apie nosyje išdygusį dantį lietuvis neįtarė metų metus

Milda Kolesnikovaitė, LRT.lt2021.06.30 19:28

35-erių pacientas, atvykęs pas gydytoją, nė neįtarė, kad pastarųjų metų problemas, susijusias su dešine nosies puse, lėmė ne kas kita, o nosyje išdygęs dantis. Operaciją atlikusi gydytoja pasakoja, kad tokie atvejai yra labai reti, o žmogus apie ne vietoje esantį dantį gali nė neįtarti.

35-erių pacientas į gydytoją kreipėsi dėl jau kelerius metus varginančio dešinės nosies pusės užgulimo, pasikartojančio sinusito, pūliavimo iš dešinės nosies pusės.

Taip pat vyras kartais jausdavo blogą kvapą nosyje. Kaip LRT.lt pasakojo jį gydžiusi otorinolaringologė Donata Šukytė-Raubė, pacientas jau buvo pavargęs nuo antibiotikų ir kitų vaistų, vartojamų sinusitui gydyti.

O apsilankęs pas specialistę išgirdo netikėtą diagnozę – pasirodo, visą iki šiol jaustą diskomfortą sukėlė nosyje išdygęs dantis.

Jau turėdama įtarimų, gydytoja ištyrė vyro nosį endoskopu ir dar kiek abejodama pasakė, kad nosyje greičiausiai yra ne vietoje išdygęs dantis. Šią netikėtą diagnozę visiškai patvirtino atliktas radiologinis tyrimas.

Netrukus po diagnozės buvo suplanuota ir atlikta operacija – ilgą laiką trukdęs dantis pašalintas.

„Po operacijos pacientas pasijuto geriau, jo daugiau nebevargina sinusitai, blogas kvapas iš nosies, pagerėjo kvėpavimas nosimi“, – pasakojo D. Šukytė-Raubė.

Tokie atvejai – labai reti

Pasak gydytojos, atvejai, kai dantis išdygsta nosies landoje, yra labai reti.

„Mes tai vadiname ektopiniu, t. y. ne vietoje išdygusiu, dantimi. Dantis gali būti pieninis, papildomas ar nuolatinis, tik jo išdygimo vieta nėra normali“, – sakė D. Šukytė-Raubė.

Pasak gydytojos, be specialisto konsultacijos beveik neįmanoma pačiam žmogui suprasti, kad nosyje netikėtai išdygo ar dygsta dantis. Gydytoja pasakoja, kad pirmoji mintis buvo apie nosyje paliktą svetimkūnį, kas nutinka ne taip ir retai.

O ne vietoje išdygęs dantis dažniausiai sukelia tam tikrus nusiskundimus, su kuriais ir susidūrė jos pacientas. Taip pat gali varginti knarkimas, periodiškos kraujingos išskyros iš nosies.

„Ektopiniai ir papildomi dants ne toks jau ir retas radinys – randama vienam procentui žmonių, tačiau visiškai išsivystęs ir išdygęs dantis nosyje – labai retas dalykas. Kodėl taip įvyksta, iki galo nėra aišku. Gal tam turėjo įtakos patirta trauma, infekcija ir abnormalus vystymasis. Gerai, kad pasitelkus šiuolaikines diagnostikos priemones gana lengva tai diagnozuoti ir gydyti“, – pasakojo gydytoja.

Pasak jos, laiku neatradus ne vietoje išdygusio danties gali grėsti tokios komplikacijos kaip sinusitas, fistulė, kraujavimas iš nosies, nosies pertvaros iškrypimas ar skylė pertvaroje, pūlinys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.