Sveikata

2021.06.10 20:41

Būsima kompensuojamų vaistų tvarka sulaukė Verygos kritikos: tai pataikavimas gamintojams, o kainos augs

Urtė Korsakovaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.10 20:41

Nuo sausio gyventojams bus kompensuojami ne tik pigiausi vaistai. Seimas leido rinktis ir kitą, sumokant tik priemoką. Buvęs sveikatos apsaugos ministras naują tvarką kritikuoja, esą mažės konkurencija, bus kuriamos prielaidos korupcijai. Pacientai džiaugiasi, galės pigiau įsigyti jiems tinkamus vaistus.

Dar ketvirtadienį už kompensuojamąjį vaistą, kurį pasirenka patys gyventojai, mokama visa kaina.

Senjorams ir neįgaliesiems Seimas nuo kitų metų leido rinktis ne tik pigiausią kompensuojamąjį vaistą

„Aš dabar vyrui pirkau, bet kartais ir sau kartais, ne kartais, pastoviai perku, bet tuos originalus, nors primokėti reikėjo, bet originalus“, – sako vaistinėje sutikta moteris.

„Turiu pagyvenusius tėvus kol kas problemų neturi, bet jei turėtų ligų, būtų atsiradę, nes neleisti pirkti to, ką tu gali nusipirkti, bandymus atlikinėti su senyvo amžiaus žmonėmis, tai baisokas dalykas“, – teigia kitas asmuo.

Nuo sausio pacientai mokės mažiau – renkantis tinkamiausią vaistą tereikės primokėti.

„Jeigu vaistas pigiausias kainuoja 10 eurų, kitas vaistas – prailginot veikimo ar kompleksinis vaistas kainuoja 12 eurų, tai dabar žmogus moka 12 eurų visa kaina, šiuo atveju jis mokėtų tiktai skirtumą du eurus“, – teigia Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Pacientai sako, kad nauja tvarka padės medikams geriau atsižvelgti į individualią situaciją ir skirti tinkamą gydymą.

„Nėra taip lengva suderinti, nes pačiai man teko keisti gydymą dėl kraujo spaudimo, tai praėjo pusė metų, kol parinko, kurie vaistai man idealiai tiko“, – sako Pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

Naująją tvarką kritikuoja buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, inicijavęs senąją, kai pirmą kartą paskyrus vaistą, kompensuojamas tik pigiausias. Anot jo, pakeitus tvarką mažės konkurencija, bus kuriamos prielaidos korupcijai.

„Dabar tai, kas yra daroma, yra pataikavimas vaistų gamintojams ir tiek, pacientams naudos nebus, kainos turėtų augti, ir tai žingsnis atgal“, – tvirtina buvęs ministras.

Antano Matulo teigimu, naujajai tvarkai per metus iš valstybės biudžeto reikės apie 8 milijonų eurų.

„Bandėme išklausti, kieno sąskaita tai bus daroma, tai iki šiol atsakymo nėra, ar tai bus atlyginimų sąskaita, ar tai bus naujų vaistų neįtraukimo sąskaita“, – sako A. Matulas.

„Mes turime nustoti žiūrėti į PSD kaip tokį, kaip pats savaime jo taupymas yra kažkoks gėris, man atrodo, yra laikas žiūrėti holistiškai į visą šalies biudžetą ir jo dedamąsias dalis“, – tikina dabartinis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Numatyta, kad kompensuojamųjų vaistų kainynas bus keičiamas du kartus per metus, o ne keturis. Nuo liepos keisis ir vaistų išbraukimo tvarka.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.