Sveikata

2021.06.06 20:15

Profesorius Usonis: 12–15 metų vaikus nuo koronaviruso reikia skiepyti dėl trijų priežasčių

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2021.06.06 20:15

„Aš besąlygiškai pasisakyčiau už skiepijimą“, – apie planus galbūt jau birželio mėnesį pradėti 12–15 metų vaikų skiepijimą nuo koronaviruso kalba profesorius Vytautas Usonis.

Pirmoji vakcina, kuria leidžiama skiepyti 12–15 metų paauglius Europos Sąjungoje ir Jungtinėse Valstijose bei Kanadoje, – „Pfizer/BionTech“. Skelbiama, kad netrukus leidimo skiepyti tokio amžiaus vaikus paprašys „Moderna“. Premjerė Ingrida Šimonytė mano, kad dar šį mėnesį bus sutvarkyti visi formalumai ir Lietuvoje taip pat bus galima skiepyti 12–15 metų vaikus.

Dabar, kaip žinoma, galima skiepyti visus, sulaukusius 16 ir daugiau metų. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, 12–15 metų amžiaus grupei priklauso 103 498 asmenys, tai sudaro 3,74 proc. gyventojų. SAM tikisi, kad šios grupės vakcinacija padidins pasiskiepijusių skaičių bent 2 proc. Profesorius V. Usonis – „Savaitėje“.

– Taigi, mes matome, kad dalis tėvų priešinasi vaikų testavimui, tai visiškai neatmestina, kad ir vakcinavimą ištiks ta pati istorija, o tokio amžiaus piliečiai patys negali nuspręsti, jiems reikia vis dėlto tėvų sutikimo. Ar jūs patartumėte skiepyti tokio amžiaus vaikus, ar vis dėlto reikia neskubėti?

– Aš besąlygiškai pasisakyčiau už skiepijimą ir dėl trijų, mano nuomone, pagrindinių priežasčių. Pirma yra vaikų sveikata. Vaikai COVID-19 serga, jie serga kitaip, negu suaugusieji, bet jie serga. Kai kurie jų serga gana sunkiai, kai kuriems lieka ilgalaikių liekamųjų reiškinių, persirgus COVID-19. Ir pirma priežastis, dėl kurios turėtume skiepyti vaikus, yra rūpestis vaikų sveikata.

Usonis apie 12-15 metų paauglių skiepijimą: vaikai – mūsų visuomenės dalis, svarbu, kad ir jie būtų paskiepyti

Antra priežastis yra mokykla, turėtume paruošti vaikus rudeniui, kad galėtų grįžti į mokyklą kaip galima daugiau saugūs COVID-19 atžvilgiu. Ir vakcinos skiepijimas, be abejo, yra labai rimta priemonė vaikų saugumui.

Ir pagaliau trečioji priežastis yra visuomenės imuniteto formavimas.Vaikai yra dalis mūsų visuomenės, kai kalbama apie visuomenės imuniteto formavimą. Vaikai tame taipogi dalyvauja.

Tai būtų trečia priežastis. Na, ir dar vienas argumentas, kurį norėčiau paminėti, tai yra Jungtinių Amerikos Valstijų Atlantos ligų kontrolės centro, Jungtinių Valstijų skiepų priežiūros komiteto išvados apie tai, kad šių vakcinų skiepijimas vaikams yra saugus, vaikai vakcinų skiepijimą toleruoja geriau, negu suaugusieji, tai yra oficialūs duomenys. Ir ką ypatingai norėčiau pabrėžti – vakcinų veiksmingumas yra šimtaprocentinė apsauga nuo sunkių ligos formų, kai reikia gydyti gydymo įstaigose.

– Tai, kai suaugusiems mes sakome, yra 96 proc., tai šiuo atveju – vaikams – yra 100 proc. apsauga, taip?

– Vaikams yra geriau ir tai nėra labai išskirtinis dalykas. Kalbant apie kitas vakcinas, mes žinome, kad vaikų imuninė sistema reaguoja kiek kitaip, negu suaugusiųjų, ir vakcinų įskiepijimą gana dažnai paaugliai, vaikai – jų amžiaus grupėse veiksmingumas būna geresnis, nei suaugusiems. Ir tas pats dar kartą pasitvirtina, kalbant apie vakcinas prieš COVID-19, RNR vakcinos prieš COVID-19, konkrečiai – „Pfizer/BionTech“.

– Profesoriau, kai jūs sakėte, kad vaikai vis dėlto serga kovidu ir jiems po to pasireiškia irgi kažkokie liekamieji reiškiniai, kai jis komplikuojasi?

– Aš sakyčiau, kad vaikai serga kiek kitaip, negu suaugusieji. Iš tiesų tas ligos pasireiškimo spektras yra gana didelis, pradedant nuo kvėpavimo – įprasta mums virusinių infekcijų klinika – dauginis organų pažeidimas, kasos pažeidimas ir kiti pažeidimai. Tai, ką matome, kalbėdami apie COVID-19. Na, ir ypač nerimą kelia, persirgus COVID-19, netgi lengva forma, ilgalaikiai vaikų raidos sutrikimai.

Jiems sunkiau mokytis, jie skundžiasi galvos skausmais, silpnumu, tokiais sunkiau apibrėžiamais požymiais. Na, ir, be abejo, vaikų amžiui tai yra tikrai rimti požymiai.

– Kai jūs sakote, kad tai viena iš skiepo priežasčių, galėtų būti būtent saugus sugrįžimas į mokyklas rugsėjo mėnesį, ar tai reiškia, kad rudenį, jeigu vaikas būtų neskiepytas, jūs rekomenduotumėte vis dėlto jį palikti mokytis tik nuotoliniu būdu ir neleisti kontaktiniu būdu mokytis mokyklose?

– Na, matot, man sunku kalbėti apie konkrečias rekomendacijas. Bet infekcinio proceso teorija yra tokia, kad mes arba galime paveikti plitimo kelius, o tai reiškia izoliavimas, barjerinės priemonės, arba galime paveikti imliąją visuomenę, tai yra sudaryti imunitetą, skiepijant vakcina. Arba, be abejo, ir tas, ir tas.

Tai, mano nuomone, būtų labai neišmintinga atsisakyti tokios galingos priemonės, tokios didelės galimybės, kaip vakcinų skiepijimas, kai yra žinoma, kad tai yra veiksminga, tai yra saugu.

Ir aš raginčiau netgi daugiau – galbūt mes galėtume spręsti tą, ką kalbame su gydytojais-pediatrais: tėvai turėtų pasirašyti sutikimo formą skiepijant vaikus. Gal tai būtų gera proga ir tėvams pasiskiepyti: ateiti su vaiku, su paaugliu į skiepijimo punktą, tuo pačiu pasiskiepytų ir jauni suaugusieji, jeigu jie dar nesiskiepiję, tuo pačiu jie atliktų tuos formalumus, kurie būtini ir pagal mūsų nacionalinę imunoprofilaktikos programą, pagal mūsų įstatymus vaikų skiepijimui. Na, ir tai galėtų būti tokia šeimyninė galimybė pasiskiepyti.

– Jeigu birželio mėnesį jau turėtų būti leista tokius vaikus skiepyti, ar jums neatrodo, kad SAM jau turėjo pradėti informavimo kampaniją dėl skiepų naudos būtent tokio amžiaus vaikams, kad tų abejojančių tėvų būtų kuo mažiau?

– Aš daug kartų pasisakiau apie tai, kad komunikavimas, tinkama informacija yra labai svarbi. Ir iš tiesų pasigendame mes tokios ryžtingesnės, galbūt oficialios pozicijos vienais ar kitais COVID-19 ligos kontrolės klausimais. Kai nėra tokios aiškios, konkrečios pozicijos, tai sudaro nepasitikėjimo atmosferą, ir, be jokių, abejonių, tai tikrai nepadeda plėtoti skiepijimų programų ir tuo pačiu COVID-19 kontrolės programos.

– Pone profesoriau, ačiū už šitą pokalbį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.