Sveikata

2021.05.23 10:02

Medikų sąjūdžio vadovė apie situaciją po Šiaulių medikės tragedijos: asmenys dirba kaip dirbę, gąsdina ir šantažuoja

Reda Gilytė, Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.05.23 10:02

Sveikatos apsaugos ministras teigia, kad po jaunos Šiaulių medikės mirties ministerijos sudaryta pokyčių grupė jau artimiausiu metu gali pateikti pirmąsias išvadas. Ar po jų, bus atleidimų, Arūnas Dulkys teigė dar nežinantis. Medikės mirties priežastis aiškinasi ir generalinė prokuratūra. O Medikų sąjūdžio vadovė teigia, kad tam tikri medikę spaudę asmenys dirba kaip dirbę, gąsdina ir šantažuoja.

Dvi savaitės praėjo nuo to, kai jauna Šiaulių medikė pasitraukė iš gyvenimo, dieną prieš tai ji buvo atleista iš Šiaulių ligoninės. Prie jos iki šiol negęsta žvakutės. Kaip ir nesikeičia situacija gydymo įstaigoje. Medikų sąjūdis prašė Sveikatos apsaugos ministerijos nušalinti ligoninės direktorių bei skyrių vadovus, tačiau liko neišgirsti.

„Tie asmenys dirba kaip dirbę ir toliau elgiasi taip pat. Kai kurie gal šiek tiek pakeitė savo elgesį, nu toks buvo įvardytas lipšnumas netgi, bet kiti tai telkia grupes, nuteikinėja prieš atvirai kalbančius gydytojus, kitą kolektyvo dalį. Gąsdina, šantažuoja, sako, jeigu jūs kalbėsite apie tai, kas čia vyksta, tai tuomet uždarys skyrių, jūs neteksit darbo“, – sako medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė Auristida Gerliakienė.

Tiriamos Šiaulių medikės mirties priežastys, artimiausiu metu – pirmosios išvados

Medikų sąjūdžio vadovės teigimu, ministerijos buvo prašoma leisti dalyvauti darbo grupėje, tačiau kol kas suteiktas tik stebėtojų statusas. Pasak sveikatos apsaugos ministro, pokyčių grupė jau susipažino su informacija, kurią teikė ir Darbo inspekcija, ir Šiaulių ligoninė, ji vertinama kartu su teisininkais. Kitą savaitę darbo grupė vyks į Šiaulius.

„Tikrai padarysim objektyviai ir tikrai sprendimai bus labai adekvatūs, proporcingi ir, jeigu reikės, bus labai griežti. Žinau, kad yra bendradarbiaujama ir su Generaline prokuratūra, žinau, kad dirbama su teisininkais. Manau, kad artimiausių dienų bėgyje prasidės pirmi kažkokie pasiūlymai“, – teigia sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.

Generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą medikės mirties priežasčiai nustatyti. Pasak prokuratūros atstovės, tiriamos įvairios versijos, taip pat ir sklandančios viešojoje erdvėje.

„Tačiau aš noriu pabrėžti, kad tokio straipsnio Baudžiamajame kodekse, kuris kalbėtų apie baudžiamąją atsakomybę, kylančią dėl dažnai minimo reiškinio „mobingas“, nėra. Tai, be abejo, nereiškia, kad yra toleruotinas reiškinys, bet jį stabdyti arba jį įvertinti galima ir nebaudžiamojo persekiojimo priemonėmis, šiuo metu gal būtų administracinė, tarnybinė atsakomybė, bet tai jau nėra prokuratūros kompetencija“, – sako prokuratūros atstovė Elena Martinonienė.

2019-aisiais dėl galimo mobingo iš gyvenimo pasitraukė jaunas Vilniaus medikas, tais pačiais metais viešai apie psichologinį smurtą darbe prabilo Klaipėdos ir Šiaulių medikai. Tada ministerija buvo parengusi išsamų priemonių planą. Deja, ištekliai jam nebuvo skiriami, o ir pandemija pakoregavo įgyvendinimą. Buvęs ministras Aurelijus Veryga sako – buvo įsteigta pasitikėjimo linija, kur iš pradžių skambino nemažai medikų pranešdami apie mobingą darbe. Pasak A. Verygos, iš kur gauta daugiausia skundų, buvo bendraujama su tų gydymo įstaigų vadovais, kad šie imtųsi spręsti problemas. Tačiau nušalinti vadovų neskubėta.

„Čia yra daug gilesnės bėdos. Ir vadovų atleidinėjimas nėra problemos sprendimas. Kur mes matėm tam tikrą sprendimą, susijusį su vadovais, tai vadovų rotacija. Dabar Seime po truputį juda įstatymo projektas dėl vidurinės grandies vadovų kadencijų. Jos nebūtų ribojamos, jos tiesiog turėtų atsirasti“, – teigia buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Psichologinis smurtas ne naujiena ir kitose įmonėse. Profesinių sąjungų vadovės teigimu, psichologinį spaudimą yra tekę kelis kartus užkardyti, bet tai labai sudėtingas procesas. Inga Ruginienė sako, kad darbuotojai apie mobingą, kurį patiria metų metais, vis dar prabyla nenoriai.

„Dar vis vyrauja nuomonė, visuomenė spaudžia, kad tu pats kaltas, kad tu pats kažką ne taip padarei, ir tą procesą išjudinti reikia labai daug pastangų, čia be valstybės įsikišimo ir reikiamos pagalbos, matyt, neapsieisime. Pirmiausia reikia užtikrinti tų teisės aktų įgyvendinimą, kurie jau dabar yra“, – tvirtina Profesinių sąjungų konfederacijos vadovė.

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad apklausos rodo, jog apie trečdalis jaunų gydytojų rezidentų galvoja apie savižudybę. Kaip vieną žingsnių kovojant su mobingu įvardija ligoninių vadovų rotaciją, taip pat geresnę pranešėjų apsaugą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.