Sveikata

2021.05.13 10:03

Po tragedijos Šiaulių ligoninėje Medikų sąjūdis beda pirštu į Lazdynų ligoninės atvejį – per dvejus metus pokyčių taip ir neatsirado

LRT.lt2021.05.13 10:03

Po anoniminių Respublikinės Šiaulių ligoninės (LRŠ) darbuotojų liudijimų apie įstaigoje vykdomą mobingą trečiadienį Lietuvos medikų sąjūdis išplatino viešą kreipimąsi dėl taikomo psichologinio smurto prieš medicinos darbuotojus. Jis skirtas Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM), Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) bei pačiai gydymo įstaigai.

„LMS, socialiai atsakinga organizacija, ragina jus nuosekliai laikytis teisinės valstybės konstitucinių principų, užtikrinant žmogaus fizinį ir psichologinį saugumą, lygiateisiškumą bei teisę į žodžio laisvę“, – rašoma kreipimesi.

Kartu Medikų sąjūdis primena prieš pustrečių metų įvykusią gydytojo savižudybę Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje. Tą kartą kilus medikų pasipiktinimo bangai buvo sudaryta ne viena darbo grupė, kuri rengė planą, padėsiantį nuo gydymo įstaigose pasitaikančio psichologinio smurto apsaugoti medikus. Visgi prasidėjus koronaviruso pandemijai darbas tiek Seime, tiek ir SAM akivaizdžiai sustojo.

Pastarųjų dienų tragedijos akivaizdoje Medikų sąjūdis atkreipia dėmesį, kad būtina kurti nulinės tolerancijos psichologinei prievartai kultūrą visose sveikatos priežiūros įstaigose, išskaidrinti įstaigų vadovų rinkimo ir rotacijos procesus, kiekvienoje įstaigoje sukurti nemokamos, profesionalios, konfidencialios, prieinamos psichologinės pagalbos tinklą medicinos įstaigose. Taip pat nurodoma, kad kuo skubiau būtina reglamentuoti asmens sveikatos priežiūros specialistų darbo krūvius.

„Tačiau tenka pripažinti, kad reikšmingų pokyčių neatsirado, ir šiemet medikų bendruomenę sukrėtė nauja tragiška netektis RŠL. Medikų sąjūdis, suvokdamas ir pripažindamas, kad savižudybių atvejais aplinkybės yra sudėtingos, daugiaveiksmės ir komplikuotos, atkreipia dėmesį į nerimą keliančius anonimizuotus žuvusios kolegės bendradarbių liudijimus.

Medikų sąjūdis prašo SAM, VDI bei teisines institucijas užtikrinti, kad būtų pilnai išnagrinėtos pastarosios tragedijos aplinkybės: surinkta visa būtina ir įmanomai prieinama informacija apie gydytojos darbo aplinką ir galimo psichologinio smurto apraiškas RŠL, gydytojos darbo santykius ligoninėje ir LSMU KK kolektyvuose, gydytojos pateiktus pranešimus apie darbo tvarkos ir sąlygų pažeidimus RŠL administracijai, SAM, VDI ir kitoms institucijoms, bei įvertinti administracijos ir minėtų institucijų atsaką į pranešimus, tyrimų eigą, ar jų nebuvimą“, – rašoma viešame kreipimesi.

Taip pat Medikų sąjūdis prašo minėtų institucijų iki galo išnagrinėti 2019.10.29 RŠL intervencinės angiologijos skyriaus tarnybinį pranešimą RŠL direktoriui, pakartotinį kreipimąsi/tarnybinį prašymą 2020.07.27, po abiejų kreipimųsi sekusius veiksmus ir psichologinį klimatą minėtame skyriuje, RŠL Širdies ir kraujagyslių centre, bei RŠL Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centre. Atskirais punktais išskirta, kad būtina ištirti darbuotojų kaitos aplinkybes minėtuose padaliniuose, gydytojų darbo krūvį, grafikus, jų atitikimą, galimybes saugiai pranešti apie darbo tvarkos pažeidimus bei kitas reikšmingas aplinkybes.

Kartu prašoma įtraukti nepriklausomus darbo teisės, žmogaus teisių, psichologijos medicinos specialistus ir ekspertus, turinčius kvalifikacijos, kompetencijos ir patirties psichologinio smurto srityje, medicinos bei medicinos vadybos audito srityse, kurie galėtų nepriklausomai, nuosekliai ir pagrįstai įvertinti visus veiksmus, galėjusius turėti įtakos gydytojos mirčiai bei psichologinio smurto apraiškoms aukščiau minėtuose kolektyvuose.

„Medikų sąjūdis pripažįsta, kad medicinos srityje darbo aplinka dažnai yra stresinė dėl profesinės specifikos, kad medicininių ir vadybinių nesėkmių buvo ir bus. Tačiau psichologinis smurtas yra absoliučiai netoleruotinas reiškinys, kurio efektyvi prevencija būtina.

Medikų sąjūdis siūlo SAM kartu su Lietuvos medikus atstovaujančiomis organizacijomis nedelsiant aptarti vadovų rotacijos, pradedant nuo smulkiausių padalinių, principus, medikų darbo krūvio reglamentavimo principus bei kitas užsienio šalyse įgyvendintas gerosios vadybos praktikos ir viešumo patirtis, užkertant kelią psichologinėms traumoms ir tragedijoms ateityje“, – nurodoma Medikų sąjūdžio viešame kreipimesi.

LRT.lt primena, kad Lietuvą ir medikų bendruomenę sukrėtė žinia, kad savaitgalį Šiauliuose iš gyvenimo pasitraukė jauna gydytoja, anesteziologė reanimatologė. Šiaulių ligoninės atstovė spaudai Sonata Tenytė BNS teigė, kad gydytoja gydymo įstaigoje dirbo nuo 2014-ųjų rugpjūčio iki šių metų gegužės 6 dienos, kai buvo atleista.

Viešojoje erdvėje pasirodė žinių, esą ligoninėje dirbantys medikai kenčia dėl prastų darbo sąlygų.

Teisėsauga pradėjo aiškintis Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbusios jaunos medikės mirties priežastį. Į ligoninės vadovą kreipėsi ir SAM.

2019 m. spalio mėnesį Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė neteko traumatologo, jaunas, per 30 metų vyras, dviejų mažamečių vaikų tėvas, nusižudė. Po savaitgalio budėjimų vyras namuose rastas be gyvybės ženklų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.