Sveikata

2021.05.13 08:14

COVID-19 pacientus prižiūrintys medikai jaučiasi pažeminti: kai kurių priedai siekia pusantro euro

atnaujinta 11.02
Giedrė Trapikaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.05.13 08:14

Į LRT neseniai kreipėsi anonimas, prisistatantis Visagino ligoninės darbuotojų atstovu. Laiške rašoma, kad už vasario mėnesį su COVID-19 susiduriantys izoliacijos ir reanimacijos skyrių darbuotojai gavo 76-ių eurų priedus, dėl kurių jie teigia besijaučiantys pažeminti, pikti ir išsekę. Taip pat kritikuojami pakeitimai, pagal kuriuos priedai esą priklauso nuo valandų ir minučių, praleidžiamų prie minėtų pacientų. 

Laiške pabrėžiama, kad rizika ir kelias minutes kontaktuojant su COVID-19 pacientu – nemažėja. Darbuotojai teigia dėl sumažėjusių priedų negaunantys išsamaus paaiškinimo iš ligoninės administracijos. Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius teigia, kad daliai personalo vadinamieji covidiniai priedai sumažėjo dėl sveikatos apsaugos ministro įvestų sugriežtinimų.

„Įsakyme apibrėžiama – už tą laiką, kada darbuotojas kontaktavo. Tai tas įstatymas griežčiau žiūri. Kadangi mes glaudžiai dirbom bendradarbiaudami su Teritorine ligonių kasa, tai, deja, tas sugriežtinimas, tos pasekmės ir yra, kad darbuotojai gauna mažiau“, – LRT RADIJUI sako K. Matulevičius.

Pasak Visagino ligoninės direktoriaus, darbuotojai į pasikeitusius priedus reaguoja skirtingai.

„Yra dvi nuomonės – vieni darbuotojai kalba, kad „nemokėsit – neisim“ arba išsiprašo sumas, procentus. Yra kita dalis darbuotojų, kurie sako – ką gi, mes pasirinkome tokią specialybę, bus priedai ar nebus, žmonėms pagalbą teikti reikia“, – sako ligoninės vadovas.

Pasak K. Matulevičiaus, nors tam tikrų įtampų su dalimi darbuotojų dėl sumažėjusių priedų kyla, jie toliau dirba. Problemos esą sprendžiamos.

Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė pabrėžia, kad mažesnius nei tikėjosi priedus po pakeitimų gavo dirbantys ir kitose šalies įstaigose. Pasak Auristidos Gerliakienės, buvo ir tokių, kuriems priskaičiuoti ir dviejų eurų nesiekiantys priedai.

„Tai aktualu tiems medikams, kurie tikėjosi gauti didesnes išmokas, jie tikrai jaučiasi nusivylę. <...> Žinau, kad yra ir priedas 1 euras 60 centų. Tokių sumų irgi pasitaiko“, – LRT RADIJUI sako A. Gerliakienė.

Lietuvos medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė svarsto, kad pakeitimai dėl priedų skaičiavimo galėjo atsirasti dėl lėšų trūkumo Privalomojo sveikatos draudimo fonde.

„Manau, kad tas įstatymas atsirado ne šiaip sau, o dėl to, kad pinigų PSD biudžete nėra tiek, kad patenkintų visų medikų lūkesčius ir poreikius. Tiesiog jų nėra“, – mano A. Gerliakienė.

Su tokiu jos pasvarstymu sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė nesutinka.

„Pakeitimai tikrai padaryti ne dėl tos priežasties. Kaip tik numatomas PSDF biudžeto keitimas tam, kad būtų numatyta pakankamai lėšų visiems medikų priedams. Ir tikrai nėra kažkokio tikslo jų sumažinti, neskirti lėšų, kurios turi būti skiriamos. Tam Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Finansų ministerija ir Vyriausybe yra parengusi šių metų biudžeto keitimą. Yra tikrai pasiruošusi, kad lėšų nepritrūktų“, – LRT RADIJUI sako viceministrė.

Ž. Simonaitytė pabrėžia, kad prieš pakeičiant priedų skaičiavimo tvarką buvo nemažai atvejų, kai dideles išmokas gaudavo labai trumpai su COVID-19 pacientais dirbę medikai.

„Pagrindinė priežastis – tas lėšas skirti būtent tiems žmonėms ir už tą darbo laiką, kurį jie realiai dirbo su COVID pacientais, nes, deja, praktikoje matėme nemažai atvejų, kai yra labai mažai laiko praleidžiama su COVID pacientais, o gaunamas labai didelis priedas“, – sako sveikatos apsaugos viceministrė.

Tuo metu Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos valdybos pirmininkė Aldona Baublytė pabrėžia, kad dalis mažesnius priedus gavusių darbuotojų jaučia nuoskaudą. Ji, anot pašnekovės, per antrąjį karantiną – dar labiau išryškėja.

„Visi kolektyvai, ko gero, patiria pakankamai didelę įtampą. Lyginant su tuo, kad buvo prieš metus, pačių darbuotojų santykis truputį pasikeitė. Nes iš darbo rinkos išėjo dalis gydytojų, slaugytojų. Po pirmojo karantino psichologiškai jau nebenorėjo ar nebegalėjo dirbti. Daugelis sulaukė pensinio amžiaus. <...> Tas darbo krūvis nesumažėjo ir ta aplinka dabar yra visiems, ko gero, ne tik medikams. <...> Psichoemocinė būsena nėra įprastinė ir tame fone nusivylimas ir tos nuoskaudos dar daugiau paaštrėja“, – LRT RADIJUI sako A. Baublytė.

Medikų sąjūdžio valdybos pirmininkė A. Gerliakienė pabrėžia, kad pandemija išryškino sisteminę problemą – jog sveikatos apsauga Lietuvoje finansuojama per mažai. Anot jos, jau dabar trūksta slaugytojų, dalis jų, taip pat ir gydytojų, gaunančių nepakankamus atlyginimus – emigruoja.

Šimonytė: suplanuotas atlyginimų didinimas bus

Premjerė Ingrida Šimonytė, ketvirtadienį paklausta apie priedus su COVID-19 pacientais dirbusiems medikams, teigė detalių nežinanti, tačiau pažymėjo, kad už papildomą darbą pandemijos metu priedai, kaip numato įstatymai, yra mokami.

Ministrės pirmininkės teigimu, atlyginimų didinimas medikams nėra stabdomas. Tiesa, anot jos, ar medikams algos ir toliau bus keliamos, priklausys nuo diskusijų.

„Atlyginimų didinimas, kuris buvo pradėtas praėjusiais metais, šiais metais pilna suma yra įplanuotas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą. Tolesnės diskusijos priklausys nuo kolekytinės sutarties. Dadar derybos vyksta“, – teigė I. Šimonytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.