Sveikata

2021.05.10 16:40

Nustebino vakcinacijos tvarka: vieni gyventojai laisvų vakcinų mato daugiau nei kiti

Milda Kolesnikovaitė, LRT.lt2021.05.10 16:40

Lietuvai po truputį žengiant link masinės vakcinacijos ir jaunėjant skiepijamų asmenų grupėms, gyventojams kyla įvairiausių klausimų. Į LRT.lt portalą kreipėsi skaitytojai, kuriuos nustebino tai, kad registruotis vakcinai galima bet kurioje savivaldybėje, bet kuriai vakcinai. Tai reiškia, kad norimą vakciną galima „susimedžioti“ bet kur Lietuvoje, svarbu turėti kaip iki jos nuvykti.

Prie registracijos sistemos prisijungę LRT.lt skaitytojai galėjo matyti visas laisvas vakcinas visose savivaldybėse. Jiems pasirodė, kad tai yra sistemos klaida ir taip neturėtų būti.

Tačiau kaip portalui LRT.lt paaiškino sveikatos apsaugos ministro patarėja ryšiams su visuomene Aistė Šuksta, tokia tvarka galioja nuo pat skiepijimo pradžios 2020 m. gruodžio pabaigoje.

„Niekada nebuvo ir kitaip, visada galėjo žmogus rinktis savivaldybę, kurioje nori vakcinuotis, nuo pat gruodžio 27 dienos, kai prasidėjo vakcinacija Lietuvoje. Sistema veikia puikiai, jūs prisijungiate prie vienos sistemos, galite matyti visos Lietuvos vakcinas, visose savivaldybėse ir pasirinkti tiek savivaldybę, kurioje norite vakcinuotis, tiek ir pačią vakciną“, – sakė A. Šuksta.

Pavyzdžiui, registruojantis naudojant Vilniaus miesto naudojamą sistemą, galimybės rinktis skiepijimo savivaldybę ar miestą nėra, nes sostinės sistema veikia atskirai nuo bendros. Atskirai veikia ir Kauno bei Klaipėdos miestų sistemos.

„Vilnius dar nėra prisijungęs prie bendros sistemos, o savivaldybės visos dar pradeda jungtis“, – sako A. Šuksta.

Pavyzdžiui, štai taip atrodo Kauno miesto, Vilniaus bei bendroje sistemoje rodomi vakcinų likučiai:

Skiepytis galima bet kurioje savivaldybėje

Kaip teigia Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis Žukauskas, Vilnius iš esmės naudojasi to paties tiekėjo sistema, tačiau ją daugiau administruoja pats.

„Sistema iš esmės yra ta pati, ir pradžių iš tos pačios įmonės atskirai pirkome mes, atskirai taip pat pirko ir Kaunas, Klaipėda. Tačiau vėliau ir SAM nupirko tą pačią sistemą visai Lietuvai. Iš esmės ji ta pati, bet mes turime skirtingus priėjimus. Netrukus iš mūsų irgi SAM perima ją ir per tą pačią sistemą visiems registracija bus vienoda“, – sako K. Žukauskas.

Pasak jo, žmogaus registracijos vieta neturi įtakos tam, kuriame mieste jis bus skiepijamas. Tai reiškia, kad galima skiepytis bet kuriame mieste. Kol kas, kaip pranešama, šios tvarkos neplanuojama keisti.

„Jau ir šiuo metu žinau ir vilniečių, kurie „medžioja“ vakcinas kituose miestuose, nes niekur Lietuvoje nėra apribojimo, kad miestai skiepija tik tuose miestuose registruotus asmenis. Tokiu atveju Vilniuje yra bent 100 tūkst. vilniečių, gyvenančių Vilniuje, bet registruotų kituose miestuose. Tai ir to niekada nebuvo plano apriboti, nei iš SAM, nei savivaldybių, nes tai techniškai neįmanoma. Šiuo atveju, taip, vilnietis gali registruotis vakcinai kitame mieste, kol kas tai yra leidžiama“, – sako K. Žukauskas.

O nuo kitos savaitės, gegužės 17 d. visa Lietuva jungsis į vieną sistemą po SAM sparnu.

„Čia yra paskutinė savaitė, kada yra atskirtos sistemos. Turim tokią žinią, kad nuo gegužės 17 d. jungiamės visa Lietuva į vieną sistemą ir jau matysis bendrai visas vakcinų kiekis“, – sakė K. Žukauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt