Sveikata

2021.05.05 20:04

Be neigiamo COVID-19 testo į reabilitaciją geriau nevykti – įsigaliojo griežtesni reikalavimai

Laura Adomavičienė, LRT.lt2021.05.05 20:04

Persirgę COVID-19 pacientai, kuriuos kankina liekamieji ligos šalutiniai reiškiniai, dar prieš išsiruošdami į sanatoriją reabilitacijos turėtų pirmiausia pasidaryti COVID-19 testą. Mat jeigu PGR metodu sanatorijoje atliktas testas bus teigiamas – teks apsigręžti ir tuščiomis keliauti namo. Tokie sugriežtinimai šalyje įsigaliojo nuo balandžio 30 dienos.

Po sunkios COVID-19 ligos į Druskininkų „Eglės“ sanatoriją pirmadienį reabilitacijos atvykęs SPORT1 komentatorius Aurimas Budraitis nustebo sužinojęs, kad jam bus atliekamas COVID-19 testas PGR metodu. Pagal sanatorijoje patvirtintą tvarką, jeigu testas bus teigiamas, vyras bus siunčiamas namo. Kadangi A. Budraitis į sanatoriją atvyko po 12 val., jam atliktas testas į laboratoriją buvo išsiųstas su kitos dienos mėginiais, todėl pagal įstaigos patvirtintą tvarką jis privalėjo atsakymo laukti izoliacijoje sanatorijos kambaryje.

„Kokia prasmė atvykus į sanatoriją man darytis PGR tyrimą – aš neturiu supratimo. Man tai atrodo visiškai perteklinė priemonė. Aš suprantu, kad to reikia, jeigu atvažiuoja žmonės, COVID-19 nesirgę, besimptomiai. Man kraujo tyrimas anksčiau yra parodęs, kad aš esu persirgęs COVID-19, kad aš 3 savaites nebesergu, tačiau ir gydytojai patys pasakė, kad visaip būna, ypač po plaučių uždegimų, kad PGR testas dar tris mėnesius po ligos rodo teigiamą rezultatą. Tai pasakė trys skirtingi Santaros klinikų medicinos specialistai – kad artimiausius 3 mėnesius galiu PGR tyrimo nedaryti, nes jis gali rodyti teigiamą atsakymą“, – sakė sporto komentatorius.

Vyras klausė sanatorijos gydytojo, o kaip bus su reabilitacijos programa, jeigu PGR metodu atlikto COVID-19 tyrimo atsakymas bus teigiamas. „Gydytojas neturi atsakymo, sakė, tikėkimės, kad taip nebus“, – pasakojo sporto komentatorius.

A. Budraitis COVID-19 užsikrėtė kovą, o po savaitės, balandžio pradžioje, dėl sunkios ligos eigos atsidūrė ligoninėje, ten praleido dar savaitę. Iš ligoninės išleistas koronavirusine infekcija persirgęs vyras pagal šalyje galiojančią tvarką dar kelias dienas turėjo izoliuotis. Liga nuo pirmųjų simptomų truko apie 20 dienų, tačiau liko liekamųjų reiškinių, iš jų stipriausiai juntami yra nuovargis ir plaučių problemos.

„Nuovargis pasireiškia nereguliariai, gali atsirasti ryte, gali – vakare. Pavyzdžiui, vieną dieną po izoliacijos išėjau pasivaikščioti – nuėjau 17 tūkst. žingsnių ir nieko nejutau, o po trijų dienų bandžiau nueiti 6 tūkst. žingsnių, galvojau, kad iki automobilio negrįšiu. Labai banguojanti savijauta. Be to, praėjusią savaitę dariausi tyrimus – mano plaučiai dar nėra švarūs“, – pasakojo sporto komentatorius.

Pasitaręs su šeimos gydytoju A. Budraitis nusprendė pasinaudoti valstybės kompensuojama reabilitacijos galimybe. Gydytis jis pasirinko Druskininkų „Eglės“ sanatoriją, kurios specializacija yra taip pat ir plaučių ligų ir jų sukeltų liekamųjų reiškinių gydymas.

Pirmadienį praleidęs sanatorijos izoliacijos kambaryje A. Budraitis antradienio rytą sulaukė neigiamo COVID-19 tyrimo atsakymo, jam buvo pradėtos teikti reabilitacijos paslaugos.

Nauja tvarka piktina persirgusius ir paskiepytus sanatorijos lankytojus

„Eglės“ sanatorijos generalinis direktorius Artūras Salda naujienų portalui LRT.lt patvirtino, kad, vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro pasirašytu įsakymu, nuo šiol visiems klientams, atvykstantiems į sveikatinimo paslaugas teikiančias įstaigas, būtina turėti neigiamą PGR testo rezultatą (atliktą ne vėliau kaip prieš 72 val.). Tokiu atveju atvykusiems nereikia laukti ir jie gali pradėti mėgautis gydymo paslaugomis iškart.

Jei klientas atvyktų be galiojančio neigiamo COVID-19 testo rezultato, mėginys būtų paimtas sanatorijoje ir kol bus gautas atsakymas, būtų izoliuojamas kambaryje. Testo rezultato atsakymo gali tekti laukti nuo vienos iki trijų parų.

„Saugodami darbuotojų ir klientų sveikatą bei tausodami atvykstančiųjų laiką, rekomenduojame į sanatoriją atvykti iš anksto, turint galiojantį neigiamą COVID-19 testo rezultatą. Asmenims, turintiems teigiamą COVID-19 testo rezultatą, paslaugos sanatorijoje neteikiamos. Tad klientas būtų išlydėtas, o kambarys ir išlydėjimo kelias – dezinfekuoti“, – pabrėžė A. Salda.

„Eglės“ sanatorijos generalinio direktoriaus nuomone, tokia tvarka yra perteklinė ir šis reikalavimas nedera su visais kitais pradėtais taikyti ir planuojamais karantino atlaisvinimais, planuojamu galimybių pasu. Jis taip pat pridūrė, kad nuo balandžio 30 dienos pasikeitus tvarkai įstaiga sulaukia vis daugiau pasipiktinusių asmenų, kurie yra persirgę COVID-19 arba yra jau paskiepyti nuo koronavirusinės infekcijos, tačiau testą PGR metodu vis tiek privalo atlikti. Mat persirgęs asmuo šiandien oficialiai laikomas pasveikusiu, jam nėra taikoma izoliacija, manoma, kad jis negali užkrėsti kitų, gali judėti.

„Nebent šiuo metu yra atsiradę kitokių duomenų, bet tada turėtų būti taikoma izoliacija. Tą aiškiai turėtų pasakyti epidemiologai ir infekcinių ligų gydytojai“, – sakė A. Salda.

Griežtesnės tvarkos reikia dėl plintančių viruso mutacijų

Tokia sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio pasirašyta tvarka, kai atvykę reabilitacijos paslaugų visi iki vieno pacientai yra tiriami dėl COVID-19, net ir persirgę koronavirusine infekcija, priimta visiškai neseniai ir įsigaliojo nuo balandžio 30 dienos.

„Pacientams, kurie vyksta medicininės reabilitacijos bei stacionarinės psichologinės reabilitacijos paslaugų, taip pat jeigu guldomi dėl skubios pagalbos, planinės paslaugos, gimdymo, palaikomojo gydymo paslaugos, perkeliami iš vienos ligoninės į kitą, apgyvendinami socialinės globos įstaigose, šiais atvejais yra būtina prieš hospitalizavimą atlikti viruso tyrimą PGR metodu. Tai yra nustatyta teisės aktu ir išlygų nei persirgusiems, nei vakcinuotiems asmenims šiame etape nėra“, – pabrėžė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Gitana Ratkienė.

COVID-19 tyrimas pacientui gali būti atliekamas arba sveikatos priežiūros įstaigoje, į kurią jis atvyksta, arba ne vėliau nei prieš 72 val. iki atvykimo pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje arba mobiliajame punkte, užsiregistravus per karštąją liniją.

Toks pakartotinis tyrimas, anot G. Ratkienės, net ir COVID-19 persirgusiems asmenims būtinas dėl šiandien ypač įtemptos epideminės situacijos. Ministerijai yra žinomas faktas, kad persirgusio koronavirusine infekcija asmens COVID-19 testas gali kurį laiką būti teigiamas, nors jis ir nebeužkrečiamas, tačiau, anot ministerijos atstovės, būtina įvertinti šiandien ir kitas aplinkybes, dėl kurių ir imtasi papildomų saugumo priemonių.

„Atsižvelgiant į daugybę priežasčių ir ilgas diskusijas bei svarstymus teisės aktas pakeistas ir dabar galioja tokia tvarka, kad išimtys netaikomos, nes mes negalime rizikuoti. Atsižvelgta į didelį infekcijos išplitimą visuomenėje, į tai, kad dabar viruso atvejų buvo 575, tenkantys 100 tūkst. gyventojų, 14 dienų laikotarpiu, Vilniuje – net virš 1 tūkst. atvejų, taip pat nepakankamą visuomenės imunitetą.

Taip pat atsižvelgta ir į plintančias viruso atmainas: Pietų Afrikos, britiškąją, kuriomis linkę gyventojai ir pakartotinai užsikrėsti, atsižvelgta į tyrimus, kuriuos atlieka stacionarinės įstaigos visiems pacientams, ir jie tikrai randa persirgusių asmenų, kurie vėl užsikrečia kita viruso atmaina. Todėl, siekiant minimalizuoti galimybę plisti virusui ar atsirasti protrūkių sveikatos priežiūros įstaigose, kad įstaigos būtų kaip įmanoma saugesnės, kad visi asmenys, kuriems reikalingos paslaugos, gautų paslaugas jiems reikiamu metu – dėl to ir priimti šie sprendimai“, – pabrėžė SAM Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja.

Tiesa, ji pridūrė, kad asmenys, kuriems reikalinga medicininė reabilitacija, bet kurių COVID-19 tyrimas PGR metodu yra teigiamas, dėl paslaugos gali kreiptis į vieną iš 11 šalyje veikiančių medicinos reabilitacijos įstaigų, kurios tokius pacientus gali priimti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt