Sveikata

2021.05.13 20:45

Gydytojų psichikos sveikatos stigma: sužinoję apie gydytojo būklę, pacientai gali būti linkę smerkti ir atstumti

LRT.lt2021.05.13 20:45

Psichikos sveikata atspindi emocinę, psichologinę ir socialinę žmogaus būseną. Nemaža dalis visuomenės susiduria su psichikos sveikatos iššūkiais, ne išimtis ir sveikatos priežiūros specialistai. Psichoterapeutas Antony I. Garelickas mini, kad apie 25 proc. gydytojų turi psichikos sveikatos problemų, o savižudybių skaičius tarp medikų yra maždaug 2 kartus didesnis nei bendrojoje populiacijoje.

Anot Stanfordo universiteto mokslininkų Swapnil S. Mehtos ir Matthew L. Edwardso, apie 35 poc. gydytojų nesikreipia pagalbos nepaisant to, jog žino, kad jiems gali būti diagnozuota psichikos liga. Viena dažniausių priežasčių, kodėl gydytojai bijo kreiptis pagalbos, yra vyraujanti medikų psichikos sveikatos stigma.

Kas yra stigma?

Mokslų daktaras Alexandre'as Reyndersas stigmą apibūdino kaip didelės visuomenės dalies neigiamą nuostatą konkrečiai žmonių grupei, kuri dėl savo ypatingų charakteristikų išsiskiria iš kitų.

Kiti mokslininkai prideda, kad stigmos konceptas apima ne tik nuostatas, bet ir stereotipų kūrimą, „etikečių klijavimą“, diskriminaciją žmonių, kurie neatitinka tradicinės visuomenės nustatytų normų.

Stigma gali būti nukreipta į etnines mažumas, LGBTQ bendruomenę, tačiau viena dažniausių yra psichikos sveikatos stigma – visuomenėje vyrauja mitai, kad psichikos sveikatos sutrikimų turintys žmonės yra silpni, pavojingi, negalintys pasirūpinti savimi.

Kaip psichikos sveikatos stigma pasireiškia gydytojų bendruomenėje?

Psichikos sveikatos stigma tarp medikų prasideda dar mokantis medicinos universitete. Tik pradedančių mokytis medicinos studentų psichikos sveikata yra panaši kaip ir kitų specialybių studentų, bet laikui bėgant dėl didelio akademinio krūvio, spaudimo iš aplinkos, konkurencijos stojant į rezidentūrą, ji žymiai pablogėja.

Nors medicinos studentai skundžiasi prasta psichikos sveikata, bijodami kitų reakcijos ir karjeros apribojimų ateityje, jie vengia kreiptis pagalbos. Daugelis praktiką pradedančių medikų perima šį mąstymo būdą ir psichikos sveikatos stigmą „atsineša“ į savo klinikinę karjerą.

Tarp sveikatos priežiūros specialistų gali pasireikšti trijų skirtingų rūšių stigmos – asmeninė, visuomeninė ir institucinė.

Asmeninę stigmą lemia pačių medikų įsitikinimas, kad psichikos liga ir vaidmenų pasikeitimas atsiduriant paciento vietoje yra susijęs su silpnumu.

Prie visuomeninės stigmos atsiradimo daugiausia prisideda gydytojus idealizuojantys pacientai. Institucinė medikų psichikos sveikatos stigma gali pasireikšti nepalankia darbovietės politika ar licencijavimą apribojančiais įstatymais.

Galima pasidžiaugti, jog Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, 2020 metais, siekiant paskatinti medikus laiku kreiptis būtinos psichologinės pagalbos, sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo padaryti įstatymo pakeitimai, išbraukiant psichikos sutrikimus.

Kokios yra medikų psichikos sveikatos stigmos pasekmės?

Tikriausiai ne vienas sutiktų, kad mediko profesija yra viena labiausiai stresą keliančių. Nesubalansuotas darbo-poilsio režimas, didėjantis administracinis darbas, pusiausvyros tarp pastangų ir atlygio trūkumas yra dažniausios prastos medikų psichikos sveikatos priežastys.

Įrodyta, kad sveikatos priežiūros specialistai kenčia nuo depresijos, perdegimo sindromo, minčių apie savižudybę. Tačiau kaip ir medicinos studentai, taip ir gydytojai dėl vyraujančių asmeninės, visuomeninės ir institucinės stigmų, bijo kreiptis pagalbos.

Ypač didelių pasekmių sukelia visuomeninė stigma ir vyraujantys mitai apie psichikos ligomis sergančius žmones. Sužinoję apie gydytojo būklę pacientai gali būti linkę smerkti, nuvertinti ir atstumti specialistą. 2016 metais „The Guardian“ buvo publikuotas straipsnis apie gydytojos savižudybę po to, kai ji buvo nušalinta nuo darbo dėl paciento nepasitenkinimo medikės psichikos liga.

Taigi psichikos sveikatos stigmos pasekmės yra medikų asmeninių problemų, medicininių klaidų, minčių apie savižudybę atsiradimas, finansiniai nuostoliai visai sveikatos sistemai. Tačiau viena iš skaudžiausių prastos psichikos sveikatos pasekmių yra dideli savižudybių skaičiai medikų populiacijoje.

Akivaizdu, kad medikų psichikos sveikatos stigma yra aktuali problema šiuolaikinėje visuomenėje.

Norėdami sužinoti daugiau informacijos šia tema, kviečiame paklausyti Lietuvos medicinos studentų asociacijos kurtos tinklalaidės „Stigma kaip konceptas ir psichikos sveikatos stigma gydytojų tarpe“, kurią galite rasti čia. Diskusijoje apie medikų psichikos sveikatos stigmą dalyvavo ir Jaunųjų psichiatrų asociacijos valdybos narė, vaikų bei paauglių psichiatrijos gydytoja rezidentė Neringa Čėnaite.

Straipsnį parengė Lietuvos medicinos studentų asociacijos narė Ieva Radavičiūtė.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien Visą parą
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI Kasdien 16-19 val.
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Konsultuoja krizių įveikimo specialistai. Gali atvykti į vietą sutartu metu bei konsultuoti nuotoliniu būdu.
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-VII 8:00 - 20:00
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba psichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt