Sveikata

2021.04.29 09:55

Kauno klinikos apklausė per 4 tūkst. pasiskiepijusių, šalutinį poveikį jautė kiek daugiau nei pusė, dažniau – moterys ir jaunesni

Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.04.29 09:55

Kauno klinikos atlieka tyrimą, kuriame fiksuoja „Pfizer“-„BioNTech“ vakcina pasiskiepijusių įstaigos medikų ir darbuotojų šalutines reakcijas bei imuniteto susidarymo procesą. Apklausus darbuotojus po pirmosios skiepo dozės, apie šalutinį poveikį pranešė 53 proc. darbuotojų, dažniau jis pasireiškė moterims bei jaunesnio amžiaus asmenims. Taip pat pastebėta, jog antikūnų testas teigiamas dažniau buvo tiems, kurie šalutinius poveikius jautė.

4100 Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų darbuotojų prieš skiepijantis antrąja doze buvo išdalintos apklausų anketos, kuriose prašyta nurodyti, kokias šalutines reakcijas jautė. Šeimos klinikos vadovas prof. dr. Leonas Valius LRT RADIJUI sakė, jog daugumai pasireiškė nemalonus jausmas skiepo vietoje, karščiavo retas.

„53 proc. užpildė, kad šalutinių reakcijų patyrė. O jeigu apie pasiskirstymą, tai dauguma buvo vietinės, kaip niežulys, skausmas injekcijos vietoje, karščiavimą patyrė tik 3 proc. respondentų, turėjome ir sunkesnių reakcijų kaip uoslės, skonio sutrikimas, nemiga, sumišimo jausmas – apie 1 procentą užpildė būtent šias grafas“, – laidoje „Ryto garsai“ kalbėjo L. Valius.

Kitokių nei nurodo pats gamintojas šalutinių poveikių nebuvo užfiksuota, tačiau pastebėtas ryšys tarp po skiepo pasireiškusios prastos savijautos ir imuniteto – po kelių savaičių atlikus antikūnų tyrimą, jų dažniau turėjo tie, kurių organizmas į skiepą reagavo audringiau.

„Šalutinės reakcijos turi koreliaciją su ankstyvu imuniteto susidarymu – kuo jos intensyvesnės arba jeigu jos pasireiškia, būtent šioje grupėje žmonių mes radome, kad jau formuojasi imunitetas po pirmo skiepo“, – sakė pašnekovas. Kol kas negalima pasakyti, ar jų imunitetas yra stipresnis, patikimiau padedantis išvengti COVID-19 ligos, galimas tik spartesnis susiformavimas.

„Greitesnis – tikrai, ar stipresnis – pamatysime, tyrimas tęsiamas. Manau, kad artimiausią mėnesį turėsime (duomenų) ir po antro skiepo, kaip atrodo imunitetas, kokie yra antikūnų titrai ir panašiai. (...) Ne vien tik antikūnai lemia (imunitetą), tai lemia ir kraujo ląstelių limfocitų atmintis – gebėjimas atpažinti virusą, jo dalį, ir suaktyvinti antikūnų gamybą organizme automatiškai“, – sakė L. Valius.

Po trijų savaičių po pirmojo skiepo teigiamas antikūnų testo rezultatas nustatytas iš viso 94 proc. pasiskiepijusių Kauno klinikių medicinos darbuotojų. Taip pat pastebėta, jog šalutinį poveikį dažniau juto kelios grupės.

„Moterys patiria dažniau, 30 proc. atvejų dažniau, pagal amžių – asmenys iki 46 metų dvigubai dažniau negu asmenys, vyresni negu 57 metai“, – sakė L. Valius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt