Sveikata

2021.04.08 22:30

Ar užteks vien švietimo? COVID-19 pandemijos akivaizdoje vėl keliamas klausimas dėl privalomo vaikų skiepijimo

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.08 22:30

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTK) nusprendė, kad privalomas vaikų skiepijimas demokratinėse visuomenėse gali būti laikomas būtinu. Sprendimas priimtas išnagrinėjus Čekijos tėvų grupės, kuri nesutiko skiepyti vaikų ir už tai gavo nuobaudas, ieškinį. Toks išaiškinimas leidžia pačioms bendrijos narėms spręsti, ar būtina įteisinti privalomą vaikų skiepijimą, tad klausimas gali atsidurti ir Lietuvos politikų darbotvarkėje.

Tuberkuliozė, hepatitas B, kokliušas, difterija, stabligė, tymai – sąrašas ir toliau tęsiasi. Būtent nuo tokių ligų Lietuvoje skiepijami vaikai – ką tik išvydę pasaulį ir jau ūgtelėję. Medikai sako, kad taip saugomos mažylių gyvybės, išvengiama ligų protrūkių. Ar vaikai sulauks skiepo, sprendžia tėvai. Pasak tėvų forumo atstovo Kęstučio Mikolajūno, privalomo skiepijimo svarstyti nereikėtų – tuos, kurie abejoja skiepais galima šviesti.

„Prievartinis (skiepijimas – LRT.lt) neša labai negerą prieskonį. Tarsi žingsnis atgal. Atsakomybė tuo atveju persikelia valstybei. Daug gali būti negerų pasekmių prievartiniame skiepijime. Per edukaciją, per švietimą – tada viskas tvarkoje“, – mano jis.

Sprendimas Strasbūre priimtas: privalomas vaikų skiepijimas demokratinėse visuomenėse gali būti laikomas būtinu

Kad kalbos šalyje gali pasisukti apie privalomą vaikų skiepijimą rodo ketvirtadienį paskelbtas EŽTK sprendimas. Čekijos tėvų grupės atstovai kreipėsi su ieškiniu, nes atsisakę skiepyti savo vaikus sulaukė nuobaudų. Bet teismas ne tik nusprendė, kad pažeidimų nebuvo, bet dar ir žengė žingsnį į priekį – patvirtino, privalomas vaikų skiepijimas – nepažeidžia teisių.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) specialusis pasiuntinys Europai Vytenis Andriukaitis sako, kad ir Lietuvoje turėtų atsirasti privalomas skiepijimas. Tiesa, ankstesnėse kadencijose, net ir pačiam V. Andriukaičiui būnant ministru, to nepavyko įgyvendinti.

„Vaiko teisė į gyvybė yra ne tik paties asmens apsisprendimas, bet ir visuomenės gėris, kuris turi būti užtikrinamas. Ir jeigu yra šeimų, kurios turi tam tikrų nuogąstavimų arba nesupranta, kodėl to reikia, bet jos turi vaikus, kurie gali būti paveikti tymų ar kitų infekcijų, COVID-19, tai valstybei iškyla konstitucinė pareiga rūpintis sveikata“, – aiškina V. Andriukaitis.

Diskusijos dėl privalomų skiepų buvo itin paaštrėjusius prieš kelerius metus – 2019 m. Lietuvoje diagnozuoti per 800 susirgimų tymais, nors iki tol per metus būdavo nustatoma daugiausiai iki pusšimčio atvejų. Tačiau ryškesnių sprendimų nebuvo. Dėl privalomų skiepų apsispręsti turėtų Seimas.

„Tiek į mūsų Konstituciją, tiek EŽTK 8 str. aiškiai sako, kad asmens teisė į privatų gyvenimą yra neliečiama. Tai aš sunkiai įsivaizduoju, kad atsirastų Lietuvoje toks poreikis ir tokių drąsuolių, kurie drįstų įteisinti privalomą (skiepijimą – LRT.lt)“, – teigia Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Sveikatos ekspertai sako, diskusijas dėl poreikio įvesti privalomą vakcinavimą skatina ir COVID-19 pandemijos situacija.