Sveikata

2021.04.08 20:20

Klaipėdos vaikų ligoninėje atlikta iki šiol analogų neturinti operacija: vaikui lūžę kaulai sutvirtinti tirpstančiomis vinimis

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.04.08 20:20

Klaipėdos medikai šiomis dienomis atliko Lietuvoje iki šiol analogų neturinčią operaciją. Vaikui lūžę rankos kaulai buvo sutvirtinti tirpstančiomis vinimis. Tai reiškia, kad pacientui vėliau neprireiks antrosios operacijos, kurios reikėtų, jeigu operacijos metu, kaip įprasta iki šiol, būtų panaudotos netirpios vinys. Medikų teigimu, tokia operacija galėtų būti atlikta neretam kaulų lūžius patyrusiam pacientui, tad naująją technologiją galima laikyti proveržiu Lietuvos chirurgijoje.

Nelaimė, kurios metu devymečiui berniukui lūžo ranka nutiko prieš savaitę. Vaikas susižeidė mokykloje – bėgo ir pargriuvo.

„Vaikams labai greitai gali nutikti. Bėgo laiptais, žaidė, nugriuvo ir tiesiog krisdamas trenkė ranką į paskutinio laiptelio briauną – ir lūžis, iškvietimas į mokyklą. Atvažiavome, jau buvo apibintuota, sako, greičiausiai – lūžis“, – įvykio prisiminimais dalijosi susižeidusio berniuko tėvas Alvydas Poškys.

Atvykus į Klaipėdos vaikų ligoninę berniukui buvo atliktas rentgenas, kuris tik patvirtino įtarimus ir prireiks operacijos.

Netrukus jaunojo paciento šeima sulaukė Klaipėdos vaikų ligoninės medikų pasiūlymo vaikui lūžusius kaulus sutvirtinti tirpstančiomis vinimis, o ne, kaip buvo įprasta iki šiol, metalinėmis, kurias po kurio laiko tektų išimti, tad būtų reikalinga dar viena operacija.

„Kai gydytojas pasiūlė ir pasakė, kad galima tokia operacija, abejonių nebuvo. Gydytojas įvardijo visus pliusus, galimus minusus, bet aš pasitikiu mokslu. Ir vaikas sutiko“, – dėstė A. Poškys.

Operacija, atlikta pirmą kartą Lietuvoje, bet galėtų būti siūloma dažnam jaunajam pacientui

Klaipėdos vaikų ligoninės medikai kaip vieną didžiausių šios naujos technologijos privalumų akcentuoja būtent tai, kad operacijos metu kaulą sutvirtinant ištirpstančiomis vinimis nebeprireikia antrosios operacijos.

„Pasaulyje tokios operacijos tikrai nėra naujiena, bet Lietuvoje vakar Klaipėdos vaikų ligoninės ortopedų komanda atliko pirmą operaciją vaikui, patyrusiam dilbio kaulų lūžius. Atlikome sintezę elastinėmis intramedulinėmis vinimis, kurios vėliau rezorbuojasi – ištirpsta ir jų nereikia šalinti. Pacientai tokiu būdu išvengia antros narkozės, antro gulėjimo stacionare ir antros operacijos“, – ketvirtadienį LRT.lt aiškino Klaipėdos vaikų ligoninės gydytojas, vaikų ortopedas-traumatologas Mindaugas Gružauskas.

Kaip ir kiti gydymo metodai, šis nėra tinkamas absoliučiai visiems kaulų lūžius patyrusiems pacientams. Ar taikyti būtent tokį metodą medikai sprendžia pagal paciento amžių, patirtus lūžius, kitas aplinkybes.

„Tinkamiausias būna, kai įvyksta kaulų lūžiai viduriniame trečdalyje ir, tikėtina, kad jie nėra visiškai nestabilūs, nėra atviri, kaip nors komplikuoti, kai nėra pažeisti nervai ar kraujagyslės“, – dėstė M. Gružauskas.

Mediko teigimu, tokiu būdu būtų galima gydyti nemažą dalį susižeidžiančių vaikų.

„Tai yra vieni iš dažniausiai patiriamų vaikų kaulų lūžių ir daugumai jų būtų galima taikyti šį gydymo būdą renkant ir derinant kartu ir kitus būdus. Tai būtų ne vienetiniai atvejai. Tikrai ne vienetiniai ir ne kas mėnesį“, – apibendrino pašnekovas.

Išskirtinė operacija buvo iššūkis ir medikams

Tai, kad tokia operacija pirmą kartą Lietuvoje atlikta tik šią savaitę, nors pasaulyje tai nėra naujiena, lėmė gana aukšta minėtų vinių kaina – jos kainuoja keliskart brangiau nei tradicinės metalinės intramedulinės vinys.

Neslepiama, kad ši operacija kartu buvo ir nemenkas iššūkis patiems medikams, mat operacija, kurios metu naudojamos ištirpstančios vinys nėra visiškai analogiška tai, kai naudojamos įprastos.

„Yra operacinės technikos niuansų. Ji yra reikalaujanti žymiai daugiau patirties ortopedo-traumatologo, specializacijos vaikų ortopedijoje-traumatologijoje. Techniniai niuansai yra ir yra gerokai sudėtingesnė ta operacinė technika, kruopštesnė, reikalaujanti įgūdžių ir patirties ir, be abejo, komandos, kokia mūsų ligoninėje yra suburta“, – dėstė gydytojas.

Medikai šiai operacijai specialiai ruošėsi – skaitė literatūrą, domėjosi kolegų užsienyje patirtimis.

Trečiadienį vykusi operacija pavyko sklandžiai ir iš viso truko apie valandą – ne ką ilgiau nei būtų trukusi operacija naudojant įprastas metalines vinis.

Iš tirpstančių druskų matricos pagamintos vinys turėtų ištirpti maždaug per 6–12 mėnesių.