Sveikata

2021.04.08 15:11

Vaistų kontrolės tarnyba: sulaukta 1742 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19

atnaujinta 15.52
Milda Kolesnikovaitė, LRT.lt2021.04.08 15:11

Ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) pristatė naujausią informaciją apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į vakcinas nuo COVID-19 per trečiąjį vakcinavimo mėnesį.

Nuo vakcinacijos pradžios iki kovo pabaigos VVKT sulaukė 1742 pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas. ĮNR pranešimai sudaro 0,34 procento nuo bendro vakcinacijų skaičiaus (sunaudotas vakcinos dozių skaičius kovo 31 dieną siekė – 494 738 dozes).

„Kaip ir anksčiau, vyrauja lengvi ir vidutinio sunkumo pranešimai. Moterys ir toliaus išlieka aktyviausiai pateikiančios pranešimus. Amžiaus ribos nuo 19-99 metų. Vyrauja iš pacientų pateikti pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas“, – spaudos konferencijoje sakė VVKT viršininkas G. Andrulionis.

Primenama, kad per šį laiką žmonės buvo skiepijami trimis, šiuo metu Lietuvos rinkoje esančiomis vakcinomis. Vakcina „COVID-19 Vaccine Janssen“, kurios sąlyginei registracijai Europos vaistų agentūra pritarė kovo 11 dieną, į Lietuvą turėtų atkeliauti balandžio pabaigoje.

VVKT trečiąjį vakcinacijos mėnesį gavo 541 pranešimą apie Lietuvoje pasireiškusias įtariamas nepageidaujama reakcijas (ĮNR), susijusias su vakcinų nuo COVID-19 ligos vartojimu. Po vakcinos „Pfizer-BioNTech“ vartojimo buvo gauta 150 pranešimų apie ĮNR; po vakcinos „Moderna“ vartojimo buvo gauti 63 pranešimai apie ĮNR, po vakcinos „Vaxzevria“ gauti 326 pranešimai apie ĮNR. 2 pranešimuose apie ĮNR vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas.

498 pranešimai yra klasifikuojami kaip lengvi ar vidutinio sunkumo, 43 – kaip sunkūs. Moterys pateikė daugiau pranešimų apie ĮNR nei vyrai – atitinkamai 428 ir 111 pranešimų. ĮNR pranešimus pateikusių asmenų amžiaus ribos – 19-92 metai. Iš sveikatos priežiūros specialistų gautų pranešimų skaičius siekia 40, iš pacientų – 493. 8 pranešimai gauti iš „Eudravigilance“ duomenų bazės.

Dažniausi – pranešimai apie lengvus poveikius

VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė teigia, kad pasiskiepijusieji „Pfizer-BioNTech“ vakcina dažniausiai praneša apie karščiavimą, galvos skausmą, bendrą silpnumą, injekcijos vietos skausmą, raumenų skausmą, pykinimą, patiimą.

Paskiepyti „Moderna“, taip pat praneša apie panašias nepageidaujamas reakcijas: karščiavimą, galvos skausmą, silpnumą, šaltkrėtį, galvos skausmą, raumenų skausmą ir pan.

Gavę bent vieną dozę „Vaxzevria“ praneša apie panašius poveikius kaip ir kitomis vakcinomis skiepytis asmenys.

„Šios vakcinos pranešimų apie ĮNR srautas yra nemažas, todėl pastebima ir pranešimų įvairovė, o pagrindiniai reiškiniai yra karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis“, – sako R. Pilvinienė.

Kaip teigė R. Pilvinienė, apie kraujo krešulių susidarymą po „Vaxzevria“ vakcinos buvo gauti 5 pranešimai – visi dar tuomet, kai kovo 16 d. buvo laikinai sustabdytas skiepijimas šia vakcina. Tačiau pasak R. Pilvinienės, tromboembolijos atvejai nėra traktuojami kaip šalutinė reakcija į vakciną.

Mirė 8 žmonės

Kovo mėnesį buvo gauti 8 pranešimai apie po skiepo mirusius žmones, tačiau jų mirtys nėra tiesiogiai siejamos su vakcinacija. Mirę žmonės buvo 69-91 metų amžiaus. Jie buvo iš Vilniaus, Tauragės, Šiaulių, Panevėžio, Joniškio ir Druskininkų.

„Visos praneštos mirtys iš esmės buvo susijusios su prognozuojama šių pacientų gyvenimo baigtimi. Dalis buvo slaugomi namuose, sergantys lėtinėmis ligomis“, – sakė R. Pilvinienė.

VVKT primena, kad į registruotų vakcinų nuo COVID-19 preparato charakteristikų santrauką ir pakuotės lapelį buvo įtrauktos rekomendacijos ir atsargumo priemonės, kurių sveikatos priežiūros specialistai ir pacientai turi laikytis, kad vakcinos būtų vartojamos saugiai ir veiksmingai. Kaip ir visų kitų vaistų atveju, duomenys apie vakcinų vartojimą yra nuolat stebimi. Kiekvienas ĮNR pranešimas į vakcinas nuo COVID-19, kurio VVKT sulaukia, yra kruopščiai įvertinamas ir imamasi visų būtinų veiksmų pacientams apsaugoti.

VVKT pažymi, kad turėtų būti teikiami pranešimai apie ĮNR į vakciną tais atvejais, kai yra įtariamas ryšys su konkrečia vartota vakcina, o taip pat ir tais atvejais, kai kyla abejonių dėl ĮNR ir vaisto / vakcinos vartojimo priežastinio ryšio. Apie tai turi pranešti sveikatos priežiūros specialistas arba pats pacientas.