Sveikata

2021.04.07 19:47

Po EVA išvadų dėl „AstraZenecos“ – Sveikatos apsaugos ministerijos žinia: vakcinacija tęsiama

bus įspėjimai apie galimas rizikas
Donatas Rinkevičius, LRT.lt2021.04.07 19:47

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) trečiadienį pavakare pristatė poziciją po Europos vaistų agentūros (EVA) išvadų dėl galimo ryšio tarp „AstraZenecos“ vakcinos nuo koronaviruso ir kraujo krešulių susidarymo. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad skiepijimas šia vakcina Lietuvoje tęsiamas, o besiskiepijantieji bus informuojami apie tai, kokius požymius reikėtų stebėti.

„Su EVA išvada susipažinome. Svarbu pabrėžti, kad toje Europos vaistų agentūros išvadoje nenustatytos jokios papildomos rizikos vyrams, nustatytos itin mažos papildomos rizikos moterims iki 60-ies metų. Todėl vakcinos saugumas visiems vyrams ir moterims, vyresnėms nei 60 metų, lieka nepakitęs“, – sako ministras.

Po EVA išvadų dėl „AstraZeneca“ šalutinio poveikio – žinia iš SAM: vakcinacija tęsiama

Pasak jo, kiekviena procedūra turi didesnius ar mažesnius šalutinius poveikius, bet svarbu „žiūrėti bendrą naudą, žiūrėti holistiškai“.

Ministro teigimu, svarbu, kad kiekvienas žmogus, konsultuodamasis su specialistais, galėtų pats apsispręsti dėl skiepijimo konkrečia vakcina, kaip buvo ir iki šiol.

„Skirtingos praktikos kelia sumaištį ir daro komunikacinį triukšmą. Mūsų pasirinktas veikimo modelis – mes tiesiog duosime žmonėms pasirinkti. <...> Vienos šalys daugiau užsisakiusios vakcinų, kitos mažiau, ir, bet kuriuo atveju, bus matomi skirtingi nacionalinis sprendimai. O mes visada laikysimės vieningai“, – sako A. Dulkys.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Gytis Andrulionis teigia, kad į vakcinos pakuotės informacinį lapelį bus įtraukiami nauji įspėjimai apie labai retus, nepageidaujamus vakcinos poveikius. Pasak G. Andrulionio, bus ruošiami laiškai sveikatos priežiūros specialistams, informacija, į ką atkreipti dėmesį, bus papildyta informacija patiems pacientams.

„Būtent kalbama apie trombozės lydimas trombocitopenijas.

Ministras minėjo, kad rizikos išskirtos yra, nes galbūt suvakcinuota daugiau, dažniau truputį pasitaikė moterims iki 60 m. amžiaus. Anksčiau buvo laikotarpis, jog tos rizikos yra moterims iki 55 metų amžiaus. <...> Tie labai reti nepageidaujami įvykiai gali nutikti per 14 dienų po vakcinacijos. Tie įvykiai labai reti“, – sako G. Andrulionis.

Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas dr. Marius Strioga džiaugiasi, kad Vakarų mokslininkų bendros pastangos maždaug išaiškino galimą mechanizmą, kuris sukelia itin retus šalutinius vakcinos poveikius.

„Vis dėlto paaiškėjo, kad „AstraZeneca“ ar „Vaxzevria“ vakcina gali sukelti tam tikrus retus krešėjimo sutrikimus. Tai nieko nėra naujo medicininių preparatų plotmėje, kadangi kokią medicininę procedūrą mes bepasirinktume, mes visada prisiimame tam tikrą riziką. Iš pradžių, kai buvo pasirodę pranešimai, jie atrodė mažai tikėtini, bet kas džiugu, kad Vakarų mokslininkų pastangomis daugmaž yra išaiškinamas galimas mechanizmas, kuris sukelia šias patologijas, (...) ir jau yra pasiūlyta diagnostikos ir gydymo metodika“, – sakė mokslininkas.

Pasak jo, dabartinis tikslas – kuo greičiau įvykdyti tam tikrų poveikių diagnostiką ir „taikant žinomus gydymo metodus šią būklę suvaldyti“.

„Šią būklę suvaldyti, laiku diagnozavus, yra visiškai realu“, – sako M. Strioga.

Pasak jo, kur kas didesnę kraujo krešėjimo sutrikimų riziką turime tuo atveju, jei žmogus užsikrečia koronavirusu ir serga įvairaus sunkumo COVID-19 liga.

„AstraZeneca“ vakcinos diskreditavimas, atsisakymas šiame pandemijos etape, M. Striogos nuomone, būtų „pats kvailiausias dalykas, kokį mes galėtume padaryti“, nes vis dar jaučiame vakcinos nuo COVID-19 stygių ir vakcinacijos tempai yra lėti.

Pasak Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovo G. Andrulionio, Lietuvoje šiuo metu itin retų šalutinių poveikių, susijusių su kraujo krešėjimu, nėra užfiksuota.

Europos vaistų agentūros teigimu, „AstraZenecos“ vakcinos pranašumai nusveria galimo šalutinio poveikio riziką ir gelbėja gyvybes per COVID-19 pandemiją. EVA manymu, šios pandemijos metu turime naudoti visas vakcinas, kokios tik yra. Vis dėlto agentūra pripažįsta, kad neįprasti kraujo krešuliai yra itin retas šalutinis vakcinos poveikis.

Pasak EVA vadovės Emer Cooke, specifinių kraujo krešulių susidarymas turėtų būti įvardytas kaip galimas, nors ir retas vakcinos šalutinis poveikis. Kol kas nėra tiksliai žinoma, kodėl susidaro kraujo krešuliai, tačiau, kaip teigė E. Cooke, taip gali nutikti dėl retos imuninės sistemos reakcijos, kuri primena trombocitopeniją – laikiną ar nuolatinį trombocitų (kraujo plokštelių) kiekio sumažėjimą kraujyje.

„Svarbu, kad paskiepyti asmenys ir sveikatos priežiūros darbuotojai stebėtų neįprastus kraujo krešėjimo simptomus, kad jie būtų greitai pastebėti ir bet kokia įmanoma rizika būtų sumažinta“, – konferencijoje teigė E. Cooke. Ji pabrėžė, kad bus toliau stebimas visų patvirtintų vakcinų nuo COVID-19 saugumas bei efektyvumas.

Jungtinės Karalystės vyriausybės komitetas, konsultuojantis skiepijimo nuo koronaviruso klausimais, trečiadienį pareiškė, kad daugumai žmonių iki 30 metų, jei įmanoma, turėtų būti pasiūlyta „AstraZeneca“ skiepų alternatyva dėl nerimo dėl kraujo krešulių.

Estija trečiadienį paskelbė, kad šalyje stabdomas jaunesnių kaip 60 metų amžiaus gyventojų skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina.

Belgija trečiadienį taip pat ėmėsi pokyčių – paskelbė stabdanti jaunesnių nei 55 metų asmenų skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina, Europos vaistų agentūrai paskelbus, kad neįprastų kraujo krešulių susidarymas turėtų būti pažymėtas kaip „labai retas“ šių skiepų šalutinis poveikis.

Skiepijimo šia vakcina stabdymas 18–55 metų žmonėms yra pagrįstas „naujausiomis mokslinėmis rekomendacijomis“, sakoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime.

Populiariausi