Sveikata

2021.04.07 22:48

Netrukus greitųjų COVID-19 testų turėtume rasti vaistinėse, bet netyla diskusijos, kiek teks už tai mokėti

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.07 22:48

Sveikatos apsaugos ministerija artimiausiu metu žada įteisinti savarankišką testavimą greitaisiais antigeno testais. Jų būtų galima įsigyti vaistinėse ir testą pasidaryti pačiam namuose. Tačiau netyla diskusijos dėl testų kainų – pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos, testams taikomas nulinis pridėtinės vertės mokesčio tarifas galutinės kainos vartotojui nesumažino.

Greitųjų COVID-19 testų galima rasti Belgijos vaistinėse. Dvi galimybės – jeigu testo rezultatas teigiamas, rezultatą turi patvirtinti jau laboratorinis PGR testas. Jeigu neigiamas – belieka tikėtis, kad parodė teisingai.

Greituosius COVID-19 testus bus galima įsigyti vaistinėse, tačiau netyla diskusijos dėl kainos

Lietuvos vaistinėse jų iki šiol nėra, nes neįteisinta savarankiško testavimo tvarka.

„Jeigu tokie testai atsirastų vaistinėse, žmogus juos įsigijęs turėtų keliauti į gydymo įstaigą, kur toks testas jam būtų padarytas“, – teigia Vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

Greitieji testai Vokietijoje dėžėmis vežami ir į prekybos tinklus, kur jų įsigyti galima šalia maisto prekių lentynų. Savarankiškas testavimas čia leistas dar žiemą. Lietuvoje verslas sako Vyriausybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos to prašantis dar nuo vasario.

„Ministerijos atsakas buvo gal tik po gero ilgo mėnesio, jeigu ne pusantro, kad klausimą gavome ir svarstome. Nors mes teikėm argumentus, kad yra Europos Komisijos ir Europos Vadovų Tarybos rekomendacija, kad ne tik sveikatos priežiūros specialistai tą testavimą gali atlikti“, – sako „Lex ano“ atstovas Donatas Parulis.

Sveikatos apsaugos ministerija atsako sulaukianti daug pasiūlymų – bet esą užtrunka susirinkti informaciją. Bet dabar savarankišką testavimą žada leisti: greitieji testai atsiras Lietuvos vaistinėse. Jie nėra visiškai tikslūs, todėl tai tik papildomas pandemijos valdymo įrankis. Neigiamas rezultatas visiškai neužtikrina, kad žmogus tikrai neserga, o teigiamą reikės patvirtinti pakartotinai.

„Jeigu žmogus pasidaro testą ir jo rezultatas teigiamas, mes sudarome jiems galimybę užsiregistruoti į mobilų punktą ir atlikti pakartotinį tyrimą“, – sako sveikatos apsaugos ministro patarėja Asta Riukienė.

Testais prekiaujančios įmonės sako: jų savikaina iš gamyklos gali būti ir vos 2-3 eurai, bet galutinė kaina vartotojui dėl papildomų sąnaudų bus didesnė.

„Jų kaina turėtų svyruoti kažkur nuo 5 iki 12 eurų, vėlgi priklausys nuo to, koks tas testas, kas jo gamintojas, kaip jie supakuoti, vienas ar keli testai vienoje vietoje“, – sako „Sololab.lt“ vadovas Ričardas Bernotavičius.

Austrijos vaistinėse greitieji testai dalijami ir nemokamai: vienam asmeniui – po penkis per mėnesį.

Lietuvoje testams taikomas nulinis pridėtinės vertės mokestis. Tačiau, pasak Valstybinės mokesčių inspekcijos, dėl to galutinė testų kainų vartotojui Lietuvoje taip ir nesumažėjo.
Greitųjų testų atveju prieinamą kainą esą užtikrins konkurencija.

„Jeigu būtų labai didelė paklausa Lietuvoje, o būtų ribota pasiūla, tai kaina galėtų būti pakankamai didelė. Tačiau, kaip matome iš Vokietijos, Čekijos patirties, tai situacija pakankamai subalansuota, yra daug skirtingų tiekėjų“, – tikina Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Savarankišką testavimą įteisinti žadama artimiausiu metu – šią arba kitą savaitę. Žmogus turės paimti ėminį iš seilių arba priekinės nosies ertmės, ir pakitusi testo spalva parodys rezultatą.

Populiariausi