Sveikata

2021.03.30 12:59

Šimonytė: jeigu utilizuojamų vakcinų problema taps didelė, keisime tvarką

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, Ramūnas Jakubauskas, BNS2021.03.30 12:59

Kol kas vakcinos, kurias nepanaudotas tenka išmesti, yra pavieniai atvejai, jeigu tai taps didesne problema, tvarka dėl jų naudojimo bus peržiūrima, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

„Jeigu tikrai jau tai pasidarys didelio masto problema, tai žinoma, kad reikės teisės aktus keisti“, – žurnalistams antradienį sakė I. Šimonytė.

„Yra patirtis tokia, kokia buvo kitose šalyse, tame pačiame Izraelyje – dienos pabaigoje kažkokią gyvą eilę skiepyti“, – kalbėjo ji.

Premjerė akcentavo, jog „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinos turi labai ribotą galiojimo laiką, jas būtina suskiepyti per kelias valandas.

„Tai kiek aš žinau, kiek aš esu informuota, tikrai daug institucijų ieško tų žmonių, kurie galėtų atvykti ir pasiskiepyti, jeigu mato, kad tikrai tie likučiai yra: kažkas skiepija po darbo valandų, tikrai stengiasi tas vakcinas sunaudoti“, – sakė premjerė.

Vis dėlto ministrė pirmininkė pabrėžė, kad pagrindinis prioritetas šiuo metu yra vyresnių nei 65-erių bei sergančiųjų skiepijimas, nes būtent šie žmonės turi didžiausią riziką sunkiai susirgti, todėl jų skiepijimas leidžia valdyti krūvį gydymo įstaigose bei mažinti mirtingumą.

„Suprantu, kad žmonės kartais jaučia įtampą ir sako, kad duokite mums greičiau ir greičiau mus suskiepykite. Bendras imunitetas yra svarbu, daugiau žmonių paskiepytų yra geriau negu mažiau žmonių, bet pagrindinis prioritetas dabar yra mažinti mirtingumą. Mirtingumą mažinti gali būtent skiepijimas tų grupių žmonių, kurios turi didžiausią riziką mirti susirgę koronavirusu“, – sakė I. Šimonytė.

Kaune nuo skiepijimo pradžios utilizuota 31 vakcinų dozė, Klaipėdoje – dvi, Šiauliuose – keturios, tai – daugiausia „Moderna“ vakcinos, BNS informavo šių savivaldybių atstovai.

Sveikatos apsaugos ministerija BNS informavo, jog skiepijimo centrams yra rekomenduojama pirma sunaudoti riboto galiojimo vakcinas, o tuomet skiepyti ta, kuri gali būti laikoma ilgiau.

„Šiuo metu matome, kad yra dalis vakcinų utilizuojama, tačiau norime priminti, kiek vakcinų jau panaudota, o kiek yra utilizuota“, – BNS teigė sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Aistė Šuksta.

„Ministerija, savo ruožtu, vakcinavimo centrams rekomenduoja pirmoje dienos pusėje naudoti „Pfizer-BioNTech“ bei „Moderna“ vakcinas, nes po atidarymo jų galiojimo laikas yra šešios valandos. Tuo metu „AstraZeneca“ rekomenduojame naudoti antroje dienos pusėje, nes atidarytas buteliukas galioja 48 valandas“, – sakė ji.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje pirma doze paskiepyta 330,8 tūkst. žmonių, abiem dozėmis – 152,9 tūkst.

Lietuva iki šiol yra gavusi per 554,7 tūkst. vakcinų, iš jų sunaudota – per 483,7 tūkst.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt