Sveikata

2021.03.19 19:55

Šalutines skiepų reakcijas tyrę Lietuvos medikai: moterims šalutinis poveikis – dukart dažnesnis

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.19 19:55

Kauno klinikų Šeimos medicinos klinika tiria nuo COVID-19 paskiepytų lietuvių šalutines reakcijas. Apklausta 4,5 tūkst. „Pfizer“ vakcina paskiepytų Kauno klinikų medikų ir darbuotojų. Nustatyta, kad šalutinės reakcijos dažniau pasireiškė jaunesniems asmenims. Be to, dažniau moterims, nei vyrams. Tyrimo duomenimis, jau po pirmosios skiepo dozės dviem trečdaliams susidarė antikūnai.

Antrojo skiepo atvykęs Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos pacientas, buvęs kardiologas Petras Zabielasako jokios šalutinės reakcijos nepajautęs.

„Jaučiausi taip, kaip ir prieš skiepą, jokio neigiamo pokyčio. Ir dabar nė kiek nerimo. Per gyvenimą kiek skiepų gavęs, nuo gripo ir nuo encefalito, nėra ko bijoti“, – sakė P. Zabiela.

Atvykus antrojo skiepo dar žiemą, anketos su klausimynu apie patirtus šalutinius poveikius buvo išdalintos 4,5 tūkst. Kauno klinikų darbuotojų. Visi jie skiepyti „Pfizer“ vakcina.

„Pagalvojom, kodėl nepasižiūrėjus, kokios šalutinės reakcijos, juo labiau, kad visi jie pasiekiami ir ateis į antrą skiepą. Mes žaibu parengėme anketą, kur buvo įvardinta informaciniame lapelyje esančios vakcinos šalutinės reakcijos. Jų laipsnį balais išskleidėme“, – pasakoja vienas tyrimo rengėjų, Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos vadovas profesorius Leonas Valius.

Dažnesnės reakcijos – moterims

Apibendrinus rezultatus paaiškėjo, kad 53 proc. apklaustųjų patyrė šalutines reakcijas. Dažniausiai vietines, skausmą dūrio vietoje ar karščiavimą.

„Iš patyrusių šalutines reakcijas, dažniau jas patyrė moterys, arti dviejų kartų daugiau. Iš amžiaus grupių dažniau reakcijas patyrė 35-45 metų ir reikšmingai mažiau – vyresni negu 65 metų amžiaus asmenys“, – tyrimo rezultatus komentavo profesorius L.Valius.

Tyrimo duomenimis, nedarbingais jautėsi 10 proc. apklaustųjų. 2,6 proc. paskiepytųjų pirmąją doze, pasireiškus sunkesnėms šalutinėms reakcijoms, teko kreiptis į medikus.

„Sisteminių reakcijų, kaip galvos svaigimas, sutrikimas, sumišimas, kurias galima įvardinti kaip neurologines reakcijas, rimtesnes reakcija, buvo tik vienas procentas“, – sakė profesorius.

Antikūnai – jau po pirmojo skiepo

Tyrimą atlikę medikai jau po pirmojo skiepo tyrė ir imuninį atsaką. Pirminiais duomenimis – beveik 74 proc. jau po pirmosios vakcinos dozės susidarė antikūnai. Daugiausia – asmenims iki 35 metų, mažiausiai – žmonėms virš 65 metų.

„Pastebėjus, kad daliai susiformuoja antikūnai jau po pirmojo skiepo, o daliai jie dar yra neženklūs, kilo mintis įvertinti ir kitus imuninius komponentus. Imuninėje sistemoje dalyvių ir žaidėjų yra labai daug. Ne tik antikūnai, bet ir svarbūs T limfocitai, vadinamas ląstelinis imunitetas ir kiti komponentai. Priklausomai nuo balanso išsidėstymo, gali būti tiesiogiai susiję su apsauga ir susidarančiu atsparumu“, – sako Kauno klinikų Imunologijos ir alergologijos klinikos vadovė profesorė Brigita Šitkauskienė.

Imuninio atsako tyrimus ketinama gilinti, kad būtų galima nustatyti, kiek ilgam įgyjama apsauga.

„Norime pažiūrėti ir kitų imuninių ląstelių profilį, balansą, dinamiką. Tai galbūt suteiks tam tikras prielaidas ir rekomendacijas žiūrint į ateitį, planuojant tolimesnį skiepijimo planą, nes kol kas nėra žinoma, kiek ilgai išlieka imunitetas susidaręs. Ne tik antikūnai tai iliustruoti gali, bet ir kitos imuninės ląstelės, atminties ląstelės, kiek ilgai jos atsimins antigeną – nėra vienareikšmio atsakymo“, – komentavo profesorė B. Šitkauskienė.

Besiskiepijančių nerimas mažėja

Kauno klinikų darbuotojų ir medikų reakcijas tyrinėję specialistai sako, kad tyrimo duomenys leidžia pateikti išsamesnę informaciją apie skiepus klausiantiems pacientams.

„Pacientai domisi įvairiausias dalykais, pirmiausia, kokių simptomų gali tikėtis pasiskiepiję? Ar gali tikėtis sunkių nepageidaujamų reakcijų, domisi, ar nepaūmės gretutinės ligos, kuriomis jie serga. Domisi, ar pati vakcina negali sukelti ligos“, – sako Šeimos medicinos klinikos šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė.

Anot medikės, pacientų nerimas dėl skiepų – vis dar didelis.

„ Įvykiai apie nutikusias reakcija, kurie dabar viešinami, baugina pacientus, ypač vyresnio amžiaus, tad negalėčiau sakyti, kad laikui einant jie drąsiau atvyksta skiepytis“, – sakė šeimos gydytoja.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba nuo skiepijimo pradžios yra gavusi beveik 1400 pranešimų apie šalutines reakcijas. Jų sukėlė visų gamintojų vakcinos. Daugiausia gauta pranešimų apie lengvas ir vidutinio stiprumo reakcijas. Pusšimtis pranešimų gauta apie sunkias reakcijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt