Sveikata

2021.03.16 18:14

Lietuvoje laikinai stabdomas skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina

atnaujinta 19.05
Milda Kolesnikovaitė, LRT.lt2021.03.16 18:14

Antradienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad Lietuvoje nuo trečiadienio ryto laikinai stabdomas skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina.

Antradienį SAM surengtoje spaudos konferencijoje Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys tikino, kad gavo iš Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) rekomendaciją atsargumo sumetimais laikinai Lietuvoje sustabdyti vakcinavimą „AstraZeneca“ vakcina, iki Europos vaistų agentūra (EVA) pateiks galutines išvadas dėl vakcinos saugumo.

„Atsižvelgsime į tarnybos rekomendaciją. Noriu akcentuoti, kad tiek, kiek žinome oficialiai, tiek EVA, tiek PSO teigia, kad šiandien dar nėra pagrįstų įrodymų, kad vakcina gali sukelti kraujo krešulių atsiradimą“, – spaudos konferencijoje sakė A. Dulkys.

EVA konkretų sprendimą dėl „AstraZeneca“ vakcinos turėtų priimti ketvirtadienį.

Lietuvoje – trys nepageidaujamos reakcijos atvejai

Iki šiol Lietuvoje laikinai buvo sustabdytas skiepijimas viena „AstraZeneca“ vakcinos doze.

„Vieną seriją esame sustabdę, kol paaiškės maksimalūs duomenys apie vakcinos saugumą ir kol įsitikinsime, kad ji yra tikrai saugi ir galima naudoti be jokių abejonių. O dabar būsime 17-a valstybė, kuri yra priėmusi tą sprendimą.

Per pastarąsias keletą dienų gavome tris pranešimus apie sunkias įtariamas netikėtas, nepageidaujamas reakcijas, susijusias su tromboembolijos reiškiniais, pasireiškusiais Lietuvoje „AstraZeneca“ vakcinuotiems žmonėms“, – antradienį sakė VVKT vadovas Gytis Andrulionis.

Jis patikino, kad šalutiniai poveikiai su vakcinacija kol kas nėra siejami. Vienas nepageidaujamos reakcijos atvejis Lietuvoje pastebėtas Mažeikiuose, kitas Šakiuose, trečias – Vilniuje. Reakcijos pasireiškė vyresnėms nei 80 metų moterims.

Kaip tikino VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė, matant, kad kitose šalyse pranešama, jog pasiskiepiję žmonės patiria sunkius sveikatos sutrikimus, net mirtis, buvo nuspręsta siūlyti laikinai stabdyti vakcinavimą „AstraZeneca“ vakcina ir Lietuvoje. Šiuo metu Europos vaistų agentūra (EVA) atlieka tyrimus, kurie turėtų atsakyti į klausimą, ar visus šiuos atvejus galima sieti su minėta vakcina.

Žmonės, kurie jau yra paskiepyti pirmąja šios vakcinos doze, raginami stebėti savo sveikatos būklę, ar neatsiranda neįprastų reiškinių.

A. Dulkys tikina, kad tiems, kurie turėtų būti skiepijami antrąja vakcinos doze, eilė ateis gegužės mėnesį, tad tikimasi, kad viskas išsispręs iki to laiko.

Vakcinacija gali sulėtėti

Jei būtų nuspręsta visgi atšaukti „AstraZeneca“ vakciną, vakcinaciją tai tikrai paveiktų, sakė A. Dulkys.

„Paveiktų reikšmingai, nes kalbame apie antro ketvirčio nemažus kiekius. Artimiausią savaitę atnaujinsime ir vakcinacijos grafiką. Deja, kol kas tie kiekiai vakcinacijų sunkiai balansuoja ir matau vakcinacijos sulėtėjimą“, – sakė A. Dulkys.

Pasak jo, žmonės, gavę pirmąją šios vakcinos dozę, turėtų būti paskiepyti antrąja to paties gamintojo vakcina. A. Dulkys ragino neužbėgti įvykiams už akių ir sulaukti atsakingų institucijų įvertinimo dėl „AstraZeneca“ saugumo.

Šiuo metu „Astra Zeneca“ vakcinų Lietuvos sandėliuose, pasak A. Dulkio, yra daugiau nei 41 tūkst., „Moderna“ – keli tūkstančiai, o „BioNTech-Pfizer“ – 40 tūkst.

Dėl kraujo krešumo incidentų laikinai vakcinavimą „AstraZeneca“ vakcina sustabdė Vokietija, Italija, Prancūzija, Ispanija, Norvegija, Nyderlandai, Švedija, Latvija.

EVA: nėra jokių požymių, jog „AstraZeneca“ vakcina lemia kraujo krešulių susidarymą

Antradienio popietę Europos vaistų agentūra (EVA) pareiškė, kad nėra „jokių požymių“, jog bendrovės „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto sukurta vakcina nuo koronavirusinės infekcijos kai kuriais atvejais lemia kraujo krešulių susidarymą paskiepytiems žmonėms, nors kelios Europos šalys dėl šių įtarimų laikinai sustabdė preparato naudojimą, rašo BNS.

Europos Sąjungos farmacijos priežiūros institucija per virtualią spaudos konferenciją pabrėžė liekanti „tvirtai įsitikinusi“, kad šio preparato nauda nusveria riziką.

„Tebesame tvirtai įsitikinę, kad „AstraZeneca“ vakcinos nauda, užkertant kelią su COVID-19 susijusia hospitalizacijos ir mirties rizika, nusveria šio pašalinio poveikio riziką“, – sakė EVA vadovė Emer Cooke.

EVA „AstraZeneca“ ir Oksfordo universiteto vakciną bet kokio amžiaus žmonėms leido naudoti sausio 29-ąją. Tačiau skiepijimas ja nebuvo sklandus nuo pat pradžių; kelios šalys anksčiau skelbė, kad ja nereiktų skiepyti pagyvenusių asmenų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt