Sveikata

2021.04.11 21:26

Tai, kaip smegenys reaguoja į vienatvę, gali būti keistu būdu susiję su išmintimi

LRT.lt2021.04.11 21:26

Tyrėjų teigimu, naujos įžvalgos apie su vienišumu siejamą nervinę veiklą gali padėti pakeisti mūsų požiūrį į vienatvę ir sumažinti daugelį su vienišumo jausmu susijusių fizinių bei psichinių sveikatos problemų, rašo „Science Alert“.

Naujas tyrimas rodo, kad mūsų smegenys į vienatvę reaguoja praktiškai kardinaliai priešingai nei į išmintį. Tai papildo pakankamai gausius ankstesnius tyrimus, teigiančius, kad kuo išmintingesni manomės esą, tuo mažiau vieniši jaučiamės.

Nors sąsajos tarp vienišumo ir išminties pastebėtos jau anksčiau, mokslininkams pirmą kartą pavyko į šį akivaizdų ryšį pažvelgti neuroniniame lygmenyje.

„Mes domėjomės, kaip vienišumas ir išmintis siejasi su emociniu šališkumu, tai reiškia, kaip mes reaguojame į skirtingas teigiamas ir neigiamas emocijas“, – sako neuromokslininkė Jyoti Mishra iš Kalifornijos universiteto San Diege (UCSD).

Pasitelkusi 147 18–85 metų amžiaus tyrimo dalyvius ir smegenų elektroencefalogramos (EEG) įrašus, J. Mishra ir jos kolegos sutelkė dėmesį į temoporoparietalinę jungtį (TPJ) – smegenų sritį, kurioje kaupiama ir apdorojama vidinė ir išorinė informacija.

Savanoriams buvo išdalintos savęs vertinimo anketos, kad jie įvertintų savo vienišumo jausmą ir išmintį, o tada paprašyta atlikti paprastą kognityvinį testą, tuo pat metu antrame plane rodant teigiamai (linksmai), neigiamai (liūdnai), grasinančiai (piktai) ar neutraliai nusiteikusių žmonių veidus.

Asmenų, kurie teigė esantys vienišesni, dėmesį labiausiai atitraukė pikti veidai – jų TPJ kognityviniai procesai sulėtėjo. Išmintingesni dalyviai labiau reagavo į laimingus veidus, kurie pagreitino jų TPJ kognityvinius procesus. Nervinės reakcijos daugeliu atžvilgių buvo priešingos, priklausomai nuo to, ar žmogus jaučiasi vienišas, ar išmintingas.

Tyrėjai taip pat nustatė, kad vieniša-pikta reakcija sukėlė didesnį smegenų kairiosios viršutinės parietalinės žievės (atsakingos už dėmesio paskirstymą) aktyvumą, o išmintinga-laiminga reakcija sukėlė daugiau aktyvumo kairiojoje smegenų saloje (atsakingoje už socialines savybes, pavyzdžiui, empatiją).

„Šis tyrimas rodo, kad atvirkštinis vienišumo ir išminties ryšys, kurį nustatėme ankstesniais klinikiniais tyrimais, yra bent jau iš dalies įtvirtintas neurobiologiškai ir nėra vien subjektyvių šališkumų išdava“, – sako neuropsichiatras Dilipas Jeste iš UCSD.

Tyrimas buvo paskelbtas žurnale „Cerebral Cortex“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt