Sveikata

2021.03.13 16:36

Ar pagal cinko kiekį kraujyje galima prognozuoti COVID-19 sunkumą?

LRT.lt2021.03.13 16:36

Cinkas – tai mikroelementas, kurio natūraliai yra tam tikruose maisto produktuose, taip pat maisto papilduose. Žmogaus organizmui cinkas reikalingas įvairioms biologinėms funkcijoms palaikyti, rašo „Medical News Today“.

Pavyzdžiui, šimtams fermentų reikia cinko, kad jie tinkamai funkcionuotų. Jis taip pat vaidina svarbų vaidmenį baltymų ir DNR sintezėje, dalyvauja ląstelių dalijimesi, reguliuoja žaizdų gijimą ir imuninę funkciją.

Cinkas turi priešuždegiminį ir tiesioginį antivirusinį poveikį. Dėl cinko trūkumo gali sutrikti įgimtas ir įgytas imuninis atsakas.

Žmonėms, sergantiems virusine infekcija, pavyzdžiui, SARS-CoV-2, įgimta imuninė sistema yra pirmoji organizmo reakcija, siekianti užkirsti kelią viruso prasiskverbimui ir dauginimuisi, kol įgyta imuninė sistema sukurs tikslinę apsaugą.

Ar cinko lygis kraujyje yra rizikos veiksnys?

SARS-CoV-2 infekcija ja užsikrėtusiems žmonėms gali pasireikšti labai įvairiai – nuo besipmtomės formos iki labai sunkios ligos. Kuriant veiksmingą, ankstyvosiose ligos stadijose taikomą gydymą, labai svarbu suprasti rizikos veiksnius, lemiančius COVID-19 sunkumą.

Tai paskatino Ispanijoje įsikūrusios ligoninės „Hospital del Mar“, „Hospital del Mar“ medicinos tyrimų instituto ir Pompeu Fabra universiteto gydytojus ir tyrėjus išanalizuoti cinko kiekio kraujyje poveikį sunkia COVID-19 forma sergantiems žmonėms, ligos eigai ir gydymo rezultatams.

Mokslininkai laboratorijoje taip pat ištyrė cinko papildų poveikį, blokuojant SARS-CoV-2 replikaciją.

„Cinkas yra vienas iš pagrindinių elementų, palaikančių įvairius biologinius procesus, o jo kiekio kraujyje kitimas padidina polinkį infekcijoms ir iššaukia uždegiminį atsaką. […] Cinkas ir jo papildai gali puikiai pasitarnauti, kovojant su COVID-19 krize“, – aiškina ligoninės „Hospital del Mar“ infekcinių ligų skyriaus gydytojas ir vienas iš tyrimo autorių Dr. Robertas Güerri-Fernándezas.

Žurnale „Nutrients“ pasirodžiusiame tyrime mokslininkai išanalizavo 249 suaugusių asmenų, kurie buvo paguldyti į ligoninės COVID-19 skyrių laikotarpiu nuo 2020 m. kovo 9 d. iki 2020 m. balandžio 1 d., duomenis. Vidutinis dalyvių amžius buvo 65 metai, 51 procentas jų buvo vyrai.

Iš viso 28 proc. tirtų asmenų prireikė intensyviosios terapijos, 9 proc. jų mirė ligoninėje.

Geresni rezultatai

Maždaug 23 proc. tyrimo dalyvių hospitalizavimo metu nustatytas mažas cinko kiekis kraujyje. Pacientai, kuriems fiksuotas mažesnis cinko kiekis, dažniau sirgo sunkia COVID-19 forma, jiems nustatyti padidėję uždegiminių žymenų (interleukino-6 ir C reaktyviojo baltymo) kiekiai.

Tiriamieji, kuriems nustatytas normalus cinko kiekis, maždaug tris kartus greičiau pasveiko nei tie, kuriems fiksuotas cinko trūkumas – atitinkamai 8 ir 25 dienos.

Asmenų, turėjusių žemesnę už normą cinko koncentraciją kraujyje mirtingumas buvo žymiai didesnis (21 proc.) nei tų, kurių cinko lygis buvo normalus (5 proc.).

Pakoregavę tyrimo rezultatus pagal dalyvių amžių, lytį, gretutines ligas ir ligos sunkumą, tyrėjai atskleidė reikšmingą 6 proc. mirtingumo sumažėjimą, kiekvienąkart hospitalizavimo metu padidinus cinko kiekį paciento kraujyje.

Laboratorinis tyrimas

Lygiagrečiai vykdytas laboratorinis eksperimentas parodė, kad padidinus cinko koncentraciją, sumažėjo SARS-CoV-2 replikacija ląstelių kultūrose.

„Mes parodėme, kad cinko kiekis pacientų kraujyje yra svarbus papildomas COVID-19 ligos eigos ir baigties prognozavimo veiksnys bei potenciali terapinė šio susirgimo gydymo priemonė“, – kalbėdamas apie tyrimo rezultatų reikšmę sakė Dr. R. Güerri-Fernándezas.

Tyrimas turi tam tikrų ribotumų. Pavyzdžiui, jis yra stebimasis, todėl neįmanoma įrodyti priežastingumo. Kitaip tariant, tyrėjai iš išvadų negali nustatyti, ar dėl mažo cinko kiekio padidėja sunkios COVID-19 formos rizika ar dėl sunkios infekcijos sumažėja cinko kiekis kraujyje.

Be to, tyrimas yra palyginti nedidelės apimties ir visi jo dalyviai atvyko iš vieno centro, o tai gali riboti jo apibendrinamumą.

„Todėl mes siūlome šį kintamąjį kaip naują parametrą ligos eigai prognozuoti ir raginame pradėti klinikinius tyrimus dėl cinko papildų skyrimo COVID-19 sergantiems ir žemą šio mikroelemento kiekį kraujyje turintiems pacientams bei įgyvendinti programas, numatančias cinko papildų vartojimą su šia problema susiduriančioms rizikos grupėms, siekiant sumažinti pandemijos padarinius“, – tyrimo svarbą ir poreikį tęsti darbą apibendrino Dr. R. Güerri-Fernández.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt