Sveikata

2021.03.05 15:48

Pečeliūnas: mažėjant COVID-19 atvejų, medikai grįžta dirbti į kitus skyrius – čia nusidriekusios pagalbos laukiančiųjų eilės

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.03.05 15:48

Mažėjant užsikrėtimų ir mirčių nuo COVID-19 skaičiui Lietuvoje medikai tikina dar negalintys atsipalaiduoti: nors iki šiol didžiausias krūvis, tekęs COVID-19 pacientų gydymui, mažėja, medikai grįžta dirbti į kitus skyrius, kur nusidriekusios pagalbos laukiančių pacientų, sergančių kitomis ligomis, eilės. Kartu nors krenta pačių medikų sergamumas COVID-19, ligos atvejų pasitaiko ir jau paskiepytų darbuotojų gretose.

VUL Santaros klinikų direktorius medicinai dr. Valdas Pečeliūnas LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ sakė, kad tikslesni COVID-19 statistikos duomenys, kuriuos skelbia Statistikos departamentas, aktualūs ir medikams – jie padeda geriau suprasti situaciją ir vertinti pandemijos dinamiką.

Mat su naujų nustatomų atvejų skaičiumi yra susijusi mirčių nuo COVID-19 dinamika. Didėjant sergamumui šalyje medikai gali prognozuoti, kad sunkios būklės pacientų ir mirčių atvejų gali daugėti jau po poros savaičių. Šiandien stebima atvirkštinė tendencija – pradėjus mažėti sergamumui šalyje, po poros savaičių ėmė mažėti ir hospitalizuojamų pacientų, krito ir mirštamumo nuo COVID-19 rodikliai.

„Medikus šis procesas džiugina. Pagal mūsų įstaigos duomenų analizę pats blogiausias laikas iki šiol buvo šių metų sausį, o vasarį stebimas didelis pagerėjimas. Apie kovą dar sunku pasakyti“, – sakė V. Pečeliūnas.

Tiesa, Statistikos departamento pateikiama informacija apie mirčių nuo COVID-19 skaičių yra trejopa. Nurodyti ne tik asmenys, kurių tiesioginė mirties priežastis buvo COVID-19 infekcija, greta išskirti tie, kuriems buvo diagnozuota ši liga, bet mirties priežastis nurodyta kita. Ir galiausiai pateikiama visų mirusių asmenų per 28 dienas statistika, kurių mirties priežastis įvairi, bet jie buvo užsikrėtę COVID-19.

V. Pečeliūnas pabrėžė, kad jeigu mirė asmuo, kuriam prieš mėnesį buvo nustatyta COVID-19 liga, dažniausiai galima tvirtinti, kad mirtis buvo susijusi su koronavirusine infekcija.

„Žmonės, kurie yra vyresni, turi ne vieną lėtinę ligą. Žmogus, kuris yra sveikas, dažniausiai, ne visais atvejais, bet dažniausiai su COVID-19 infekcija susitvarko gana gerai. Bet kai yra daug gretutinių ligų, tai užveda grandinę įvykių. Tas užrašymas, nuo ko žmogus numirė, priklauso nuo interpretacijų, svarstymų ir tai neabejotinai atsiliepia statistikai, neaiškumo įveda. Kaip dabar pateikiami duomenys apie mirtis nuo COVID-19 – yra gerokai didesnis aiškumas lyginant su tuo, kas buvo anksčiau“, – tikino Santaros klinikų direktorius medicinai.

Santaros klinikos mirtingumo nuo COVID19 tendencijų per amžiaus pjūvį nestebi ir vertina tik bendrą mirčių sumažėjimą. Tačiau jeigu rizika sumažėja 4-5 kartus mirti bet kurioje amžiaus kategorijoje nuo koronavirusinės infekcijos, šis rodiklis aktualus bendrai visų amžiaus grupių pacientams, todėl tikėtina, kad tų asmenų grupėje, kurioje mirtys nuo COVID-19 yra itin retos, tokių mirčių Santaros klinikose greičiausiai šiandien nebėra.

„Pati COVID-19 liga iš esmės yra nepasikeitusi. Yra tam tikrų nuogąstavimų, kad britiškasis variantas gali šiek tiek sunkesnę ligos eigą sukelti, bet labai stipriai tą pagrindžiančių duomenų mes neturime. Tiesiog sumažėjo atvejų skaičius, mes atitinkamai turime gerokai sumažėjusį mirčių skaičių“, – sakė V. Pečeliūnas.

Tokios tendencijos ir prasidėjęs vakcinacijos nuo COVID-19 procesas, anot pašnekovo, neabejotinai lemia geresnę medikų savijautą. Dėl to Santaros klinikose išnyko personalo problemos, susijusios su COVID-19 infekcija.

„Deja, net ir po skiepo mes aptinkame teigiamų atvejų – čia yra tokia gana nauja informacija, bet praktiškai tai yra besimptomiai. Jeigu anksčiau buvo sunkių atvejų tarp kolegų, deja, ir mirčių buvo, tai šiuo metu mes net simptominių darbuotojų praktiškai nebeturime. Tokioje įstaigoje, kaip Santaros klinikos, kur dirba beveik 7 tūkst. darbuotojų, po vakcinacijos nebeturime problemos“, - sakė įstaigos direktorius medicinai.

Jis kartu pabrėžė, kad medikų pagrindinis tikslas yra užtikrinti pacientų saugumą. Jeigu medikai jau yra paskiepyti nuo COVID-19, pacientų didžioji dalis vis dar vakcinacijos laukia. Todėl pagrindinis Santaros klinikų ginklas saugantis infekcijos plitimo yra testavimas. Pacientai dėl COVID-19 tiriami ne tik prieš gulantis į ligoninę, bet ir testuojami periodiškai. Juolab kad kai kurie pacientai yra labai sunkios būklės, kai kuriems imunitetas apskritai nesusiformuoja dėl ligos ypatumų arba jiems taikomo gydymo. Šiems ir vakcinacija nepadeda. Todėl šiuos pacientus Santaros klinikose prižiūri tik nuo COVID-19 pasiskiepiję sveikatos darbuotojai.

Tiesa, mažėjantis sergamumas COVID-19 infekcija dar nereiškia, kad medikams automatiškai sumažėja darbo krūvis. Pasak V. Pečeliūno, tokio sumažėjimo nėra, nes yra planinių paslaugų, kurios iš dalies per patį pandemijos piką buvo pristabdytos. Šie pacientai šiandien grįžta į ligoninę, o COVID-19 skyriuose laikinai dirbę medikai grįžta į savo darbo vietas.

„Dirbame visu pajėgumu ir net daugiau nei įprastai. Darbo krūvio jokio sumažėjimo nėra, tiesiog vietoje to, kad mes gydėme COVID-19 pacientus, dabar uždarome tuos padalinius, grįžtame prie įprastų paslaugų teikimo. Tikrai yra susikaupęs tam tikras deficitas tam tikrų mūsų paslaugų“, – teigė V. Pečeliūnas.